آلودگی صوتی و اثرات آن بر بدن ما

5 / 10
از 7 کاربر
مقالات >> سلامت >> دانستنی های سلامت >>

آلودگی هوا و آب دو مشكل اساسی زيست محيطی می باشند، در حاليكه امروزه با پر سر و صدا و شلوغ‌تر شدن محيط پيرامون ما آلودگی صوتی نيز به اين موارد اضافه شده است. اكثر مردم از وجود سر و صداها در اطراف محل زندگی خود از قبيل رفت و آمد وسايل نقليه موتوری، هلی كوپترها و هواپيماهايی كه در بالای سر آنها به پرواز در می آيند، دريل و مته‌های فشاری كه برای كندن كوچه و خيابان استفاده می شود، و همسايگانی كه صدای راديو، تلويزيون و يا ضبط خود را بيش از اندازه زياد می كنند، همه و همه از نمونه‌های سر و صداهای مزاحم و ناخواسته پيرامون ما می باشند. اين سر و صداها نه تنها ناخواسته بلكه غير قابل پيش‌بينی و غيرقابل كنترل می باشند.

آلودگي-صوتي-و-اثرات-آن-بر-بدن-ما

اثرات صداهای مزاحم بر بدن

اگرچه اثرات مستقيم گوش دادن به صداهای بلند، به‌ويژه در يك دوره طولانی می تواند سبب كاهش شنوايی افراد گردد، سر و صداهای مزاحم كه همان آلودگی صوتی محيطی هستند حتی اگر با صدای كوتاه باشند می توانند در درازمدت به‌طور غير مستقيم برجسم، روح و روان افراد اثرات منفی داشته باشند. بنابراين آلودگی صوتی می تواند خطری برای سلامت عمومی بدن باشد.

بدن انسان در برابر اين سر و صداهای مزاحم و ناخواسته دچار نوعی استرس و فشار شده و تغييرات به‌وجود آمده در سيستم بدن می تواند سبب افزايش فشار خون، تغيير ضربان قلب، افزايش ميزان كلسترول خون، و يا ترشح بيش از حد هورمون‌های بدن می شود؛ در صورتی كه اين واكنش‌های استرسی بدن در قبال سر و صداهای مداوم، هم‌چنان ادامه يابد در نهايت می تواند سبب آسيب‌های جدی به سيستم گردش خون، سيسم قلبی عروقی و سيستم‌های شكمی- روده‌ای وارد كند. البته براساس تحقيقات انجام شده، مشكلات مربوط به سيستم قلبی عروقی يكی از شايع‌ترين بيماری ها در اثر وجود آلودگی های صوتی می باشد. تحقيقات نشان می دهد آلودگی صوتی می تواند بر سلامت و بهداشت فيزيكی كودكان نيز اثر منفی داشته باشد. محققان اظهار می دارند كودكانی كه محل زندگی آنها در اطراف فرودگاه‌ها می باشد سيستم فشار خون آنها دچار نوسان شده و بالا می رود، هم‌چنين ترشحات غدد درونی و گردش خون در بدن آنها دچار اختلال می گردد.

آلودگي صوتی و اختلالات خواب

طبق تحقيقات انجام شده، افرادی كه در اثر سر و صداهای مزاحم دچار مشكل بی خوابی شده بودند در مجموع از سلامت عمومی كمتری برخوردار بودند؛ افرادی كه در اثر سر و صداهای مزاحم دچار كمبود خواب و يا بی خوابی می شوند كارهای روزانه آنها با ضعف و  اختلال انجام می شود و توجه و تمركز اين افراد در طول روز كاهش می يابد كه می تواند به نوبه خود آنها را در معرض خطر حوادث و اتفاقات ناخوشايندی قرار دهد.

اثرات آلودگی صوتي بر مغز

شايد شما هم تاكنون شنيده‌ايد كه چه حوادث ناگواری در اثر جر و بحث‌های صورت گرفته در مورد وجود سر و صداهای مزاحم از طرف همسايگان اتفاق افتاده است؛ وجود سر و صداهای زياد از طرف برخی همسايگان به‌طور مثال بلند بودن صدای تلويزيون و يا ضبط آنها سبب بگو و مگو و رفتارهای پرخاشگرانه و تهاجمی بين همسايگان شده و حتی ممكن است اين رفتارهای خشن منجر به قتل گردد. تحقيقات ثابت كرده ميان سر و صداهای مزاحم و بروز رفتارهای تهاجمی ارتباط وجود دارد. مطالعات انجام شده در مورد افرادی كه محل سكونت آنها نزديك مكان‌های پر سر و صدا مانند فرودگاه، راه‌آهن و..... می باشد حاكی از آن است كه مشكلات مغزی، سلامت اين افراد را تهديد می كند.

اثرات آلودگی صوتی بر رشد كودكان

انجمن ملی تحقيقات در امريكا هشدار داده است كه مادران باردار نبايد در مراكز پر سر و صدا كار كنند. تحقيقات نشان داده ميان سر و صداهای مزاحم و تولد كودكان كم وزن و يا دارای ناهنجاری های جنينی مانند: شكاف كام ارتباط وجود دارد. مادران بارداری كه در محيط‌های پر سر و صدا هستند و اين سر و صدا باعث آزار و اذيت آنها می گردد در بدن آنها هورمون‌هايی ترشح می شود كه برای سلامت جنين مضر می باشد.

طبق نظر محققان، آلودگی صوتی و خانه‌های پر سر و صدا و شلوغ می تواند سبب به تأخير افتادن رشد زبانی و شناختی كودك گردد. تحقيقات ثابت كرده كودكانی كه مدارس آنها نزديك مكان‌های شلوغ و پر سر و صدا مانند راه‌آهن، فرودگاه و يا اتوبان‌ها قرار دارد، از نمرات درسی (به‌ويژه خواندن) پايين‌تری برخوردارند. كودكان برای درس خواندن و مطالعه كردن به مكانی كاملاً آرام نياز دارند، از طرفی والدين بايد سعی كنند با كودكان خود با صدای ملايم صحبت كنند و از فرياد و يا جيغ كشيدن پرهيز كنند. حتی اسباب بازی هايی كه برای كودكان خود می خريد نبايد صداهای خيلی بلند داشته باشند.

حال كه با خطرات آلودگی های صوتی و اثرات آن بر سلامت افراد آشنا شديد، پس لازم است تا جايی كه می توانيد برای كم كردن صداهای پيرامون خود چاره‌ای بينديشيم. بايد گام‌هايی را برای آرام‌تر كردن خانه خود برداريم و خود را در قبال سر و صداهای مزاحم محافظت كنيم. تا جايی كه امكان دارد صدای راديو، تلويزيون و استريوی خود را كم نمائيم و وسايلی را كه خريداری می كنيم از كمترين سر و صدا برخوردار باشند. از رفتن و ماندن در مكان‌های پر سر و صدا در زمان‌های طولانی، خودداری كنيم.

نكاتی در مورد اثرات آلودگی صوتی بر شنوايی

1- ناشنوايی يكی از عمده‌ترين معلوليت‌های جسمی می باشد.

2- اكثر افراد مبتلا به ناشنوايی، هرگز قبلاً سنجش شنوايی انجام نداده‌اند.

3- در اكثر موارد از دست دادن شنوايی، بدون درد بوده و طی يك دوره زمانی اتفاق می افتد.

4- دلايل عمده ناشنوايی به ترتيب اهميت عبارتند از: سر و صداهای مزاحم، و سن

5- 95% از ناشنوايی ها با دارو درمانی، جراحی و يا وسايل كمك شنوايی (سمعک) قابل درمانند.

6- ناشنوايی ممكن است در هر سنی به سراغ افراد بيايد.

7- افراد ناشنوا، به‌طور معمول بلندتر از ديگران صحبت می كنند.

8- افراد كم‌شنوا اغلب از افراد می خواهند كه صحبت‌های خود را تكرار كنند.

9- 33% از افراد در سن 65 سالگی دچار كاهش شنوايی می گردند.

10- ناشنوايی در اثر آلودگی های صوتی قابل پيشگيری می باشد.

منبع : سايت webMD
مترجم : نوری فرد

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :