آیا دچار افسردگی هستید؟

10 / 10
از 1 کاربر
مقالات >> سلامت >> دانستنی های سلامت >>

آیا دچار افسردگی هستید؟ 

زیاده روی در خرید

بی حد و اندازه خرید کردن می تواند از نشانه های افسردگی باشد. بعضی از افرادی که دچار افسردگی هستند بی اختیار و خارج از کنترل خرید می کنند – خریدهای اینترنتی و یا خرید در فروشگاهها

خرید

فراموشکار شدن

افراد افسرده ممکن است دچار افکار در هم و برهم و یا فراموشکاری شوند، مطالعات نشان میدهد افسردگیهای طولانی مدت و همچنین استرس می تواند سبب افزایش سطح هورمون کورتیزول در بدن شود که این امر به نوبه خود منجر به کوچک شدن مغز و ضعیف شدن قسمتی از مغز که مرتبط با حافظه و یادگیری است، می گردد. کاهش حافظه بر اثر افسردگی در افراد مسن بیشتر است.

درمان افسردگی می تواند سبب بهبودی مشکلات مربوط به کم حافظگی و فراموشکاری شود.


افسردگی

استفاده بیش از حد از اینترنت

وقت گذراندن بیش از حد در شبکه های مجازی و دوری جستن از تعامل با افراد در زندگی واقعی می تواند یکی از نشانه های افسردگی باشد.

پرخوری کردن و چاقی

مطالعات نشان میدهد در جوانان مبتلا به افسردگی، میل به پرخوری افزایش یافته و این امر سبب افزایش وزن بویژه چاقی در ناحیه کمر می شوند که می تواند منجر به بیماریهای قلبی شود.  درمان افسردگی می تواند این مشکلات را برطرف کند.

پرخوری

دله دزدی کردن (دست کج بودن)

تقریبا یک سوم از افرادی که دله دزدی می کنند دچار افسردگی هستند. افراد افسرده نسبت به خود احساس خوبی نداشته و خود را بی ارزش و ناتوان می دانند لذا با انجام این کار - دله دزدی- احساس قدرت و توانمندی به آنها دست میدهد و یک هیجان ناگهانی و کاذب در آنها بوجود می آید. افراد افسرده ای که دست به دله دزدی می زنند در واقع به خاطر همان احساس رضایت مندی و ارزشمندی که در آنها بوجود می آید این کار را می کنند نه بخاطر آن شی دزدیده شده.

درد پشت

مطالعات حاکی از آن است که افسردگی می تواند احتمال ابتلا به درد پشت (در ناحیه دنبالچه) را افزایش دهد. تحیقات نشان داد 42 درصد از افرادی که مبتلا به درد پشت مزمن بودند،  قبل از آن دچار افسردگی شده بودند. از آنجایی که بیماری افسردگی نادیده گرفته می شود و یا ممکن است این بیماری در افراد تشخیص داده نشود، عموم مردم باور ندارند که برخی دردها می تواند براثر افسردگی باشد، از طرفی دردهای مزمن هم می تواند زمینه ساز بروز افسردگی باشد.

درد پشت

رفتارهای پرخطر جنسی

معمولا افسردگی سبب کاهش میل و توانایی جنسی در افراد افسرده می شود اما برخی افراد افسرده برای کاهش افسردگی و یا استرس خود به روابط جنسی روی می آورند. افزایش بی بند و باری جنسی، خیانت به همسر و رفتارهای پر خطر جنسی همگی می توانند نشانه هایی از افسردگی باشند.

رفتار پرخطر جنسی

احساسات بیش از حد

معمولا افراد افسرده کمتر ابراز احساسات می کنند. اما بعضی مواقع ممکن است احساسات بیش از حد و مبالغه آمیز از خود نشان دهند ممکن است بعضی اوقات حساس و بسیار زودرنج و یا بیش از حد هیجانی شوند و ابراز احساسات بیش از حد کنند و بیش از حد نگران، ناامید، ناراحت و یا دچار ترس شوند

قمار بازی

قمار کردن ممکن است شما را هیجانزده کند، اما اگر بیش از حد معمول قمار می کنید ممکن است دچار افسردگی شده باشید و یا دچار اعتیاد به قمار شده اید و افراد قمارباز بیشتر در معرض افسردگی و اعتیاد به الکل هستند.

دخانیات

آیا نمی توانید سیگار را ترک کنید؟ افسردگی خطر اعتیاد به دخانیات را افزایش میدهد. افراد افسرده بیش از یک بسته سیگار در روز می کشند وبلافاصله بعد از بیدار شدن از خواب شروع به کشیدن سیگار می کنند. افراد افسرده که سیگاری هستند بندرت می توانند آنرا ترک کنند مگر به کمک داروهای ضد افسردگی و یا کاردرمانی هایی که به کاهش افسردگی کمک می کند.

دخانیات

آراسته نبودن

اگر روزی متوجه شدید که چندان به آراسته بودن سر و وضع و ظاهر خود اهمیت نمی دهید و اعتماد به نفس تدارید می تواند علامتی از افسردگی باشد. علائمی مانند نبستن بند کفشها و یا کمربند و مسواک نزدن و علائم بزرگتری مانند اهمیت ندادن به سلامتی خود مانند انجام ندادن معاینات پزشکی دوره ای و رسیدگی نکردن به بیماریهای خود اگر دچار دیابت  ویا بیماری قلبی هستید همگی نشانه هایی از ابتلا به افسردگی هستند.

منبع:webmd     

 

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :