آیا می دانید بدترین جاها کجا هستند؟

8 / 10
از 5 کاربر
مقالات >> سلامت >> دانستنی های سلامت >>

محققان دریافتند که چگونه ساماندهی کردن و یا قرار دادن وسایل مختلف در جاهای مختلف و در محیط اطراف ما می تواند در بهداشت جسمی، روحی و روانی ما تاثیر گذار باشد. در اینجا مواردی را اشاره می کنیم:

آیا-می-دانید-بدترین-جاها-کجا-هستند-1

• بدترین جا برای نگهداری و گذاشتن مسواک

دستشویی توالت

بدترین جا برای مسواک، دستشویی (دستشویی که با توالت در یک جا هستند) می باشد. البته خود سینک دستشویی اشکال بهداشتی ندارد و این کاسه توالت است که از نظر کارشناسان در هر متر مکعب آن 3.2 میلیون میکروب و جود دارد، زمانی که سیفون توالت کشیده می شود و آب در داخل کاسه توالت با فشار ریخته میشود این امر سبب پخش شدن میکروبها در فضا شده و میکروبها روی مسواک و یا کف دستشویی و همچنین کا سه دستشویی قرار می گیرند. البته اگر مسواک شما در پشت درهای بسته قرار داشته باشد (مثلا کمد کوچکی که در دستشویی نصب شده ) از این میکروبها در امان می ماند.

آیا-می-دانید-بدترین-جاها-کجا-هستند-2

• بدترین جا برای نگهداری کفشها

کمد و یا قفسه ای داخل اتاق خواب

راه رفتن در داخل خانه با کفشهایی که آنها را بیرون از منزل نیز پوشیده اید یکی از راههایی است که سبب ورود مواد آلرژی زا و سایر آلودگیها به داخل منزل می شوند. در تحقیقی که انجام شده مشخص گردید قسمتی از منزل که کفشها در آن جا درآورده می شوند (ورودی آپارتمان، پاگرد) بیشترین تراکم آلودگی را داشتند، کفشها مواد آلرژی زا و آلوده را با خود حمل می کنند. بنابراین برای کاهش میزان این آلودگیها قبل از داخل شدن به منزل، کفشهای خود را درآورده و آنها را داخل جاکفشی قرار دهید، جاکفشی نباید داخل اتاق خوابها باشد زیرا بدین طریق آلودگیها رابه داخل اتاق خواب منتقل کرده ایم.

آیا-می-دانید-بدترین-جاها-کجا-هستند-3

• بدترین جا برای خوابیدن

در زیر انبوهی از پتوها

بیش از اندازه گرم شدن بدن، شما را از بخواب رفتن باز می دارد. محققان میگویند یک افت طبیعی شبانه در درجه حرارت بدن ، سبب خواب آلودگی و به خواب رفتن افراد در شب می شود، پوشیدن جوراب سبب گرم شدن پاها و در نتیجه منبسط شدن عروق خونی می گردد. اما یادتان باشد که هنگام خوابیدن جورابهایتان را درآورید و پتویی که بر روی خود می کشید آنقدر شما را گرم نکند که موجب بی خوابی شما گردد. البته اگر پاهایتان را ا زیر پتو بیرون بگذارید بهتر است.

آیا-می-دانید-بدترین-جاها-کجا-هستند-4

• بدترین جابرای نشستن داخل هواپیما

عقب هواپیما

اگر از آندسته افرادی هستید که دچار هواپیمازدگی می شوید (حالت تهوع پیدا می کنید) حتما از نشستن در انتهای هواپیما، خودداری کنید. یک الاکلنگ را در نظر بگیرید، هر چقدر شما از مرکز آن دورتر بنشینید حرکات بالا و پایین شدن را بیشتر حس می کنید. بنابراین در هواپیما نیز ازآنجایی که دم هواپیما طویلتر از جلوی هواپیما می باشد در نتیجه عقب هواپیما بیشترین ضربات و تکانها را دارد. بهترین جا برای نشستن در هواپیما، صندلیهایی است که در قسمت بال هواپیما قرار دارند.

آیا-می-دانید-بدترین-جاها-کجا-هستند-5

•بدترین جا برای ایستادن و ورزش کردن در کلاس ورزش (تناسب اندام)

جلو و وسط کلاس

ممکن است فکر کنید که در کلاس های تناسب اندام بهتر است جایی قرار بگیرید که بتوانید خود را در اینه ببینید تا حرکات ورزشی را متناسب تر انجام دهید ، در حالی که در کلاس های ورزشی اگر در جایی قرار بگیرید که خود را در آینه می بینید دائماً از اندام نا متقارن و نامتناسب خود ناراضی هستید و در نتیجه احساس خوبی از خود نخواهید داشت و حواستان به انجام حرکات ورزشی نمی باشد و خوب ورزش نمی کنید . در تحقیقی که انجام گرفت افرادی که هنگام ورزش کردن جلوی آینه قرار نمی گرفتند حرکات ورزشی را بهتر انجام می دادند .

آیا-می-دانید-بدترین-جاها-کجا-هستند-6

•بدترین جا برای استفاده از هدفون

در هواپیما ، قطار یا مترو

مطمئناً گوش دادن به یک موسیقی در هنگام سفر ، بهتر است از گوش دادن مکالمه تلفنی بغل دستی ، اما تحقیقات نشان داده که اگر در محیط های شلوغ و پر سر و صدا از طریق گوشی و هدفون به موسیقی گوش دهید مجبور می شوید برای بهتر شنیدن ، صدای آنرا بالاتر ببرید و به این ترتیب به سیستم شنوایی شما در دراز مدت آسیب می رساند ، محققان دانشگاه هاروارد دریافتند در محیط هایی که آرام بودند و سر و صدا در حد معقول وجود داشت افراد مورد تحقیق تمایل داشتند موسیقی را از طریق هدفون با صدای متوسط و معمولی بشنوند اما زمانی که سر و صدای محیط را زیاد کردند تعدادی از افراد ، صدای موسیقی را به حدی زیاد کردند که تا 89 دسی بل می رسید و این سطح بالای صدا به سیستم شنوایی آسیب می رساند .

آیا-می-دانید-بدترین-جاها-کجا-هستند-7

•بدترین جا برای گذاشتن تلویزیون

هر جا که غذا می خورید

تحقیقات نشان می دهد که دشمن سایز کمر شما ، حواس پرتی شما هنگام خوردن غذا می باشد وقتی که بطور همزمان غذا می خورید و تلویزیون تماشا می کنید توجه ندارید که چقدر غذا می خورید . تلویزون فکر شما را از مقدار غذایی که می خورید منحرف می کند . در تحقیق انجام شده ، افراد مورد تحقیق زمانی که مشغول تماشای تلویزیون بودند سریع تر و بیشتر غذا می خوردند و هنگامی که مشغول تماشای یک «شو» تلویزیونی بودند به میزان 71% بیشتر غذا خوردند . اگر هنگام آشپزی و تهیه غذا ، تلویزیون آشپزخانه روشن است . . هنگام غذاخوردن حتماً آنرا خاموش کنید .

•بدترین جا برای مطالعه قبل از خواب

اتاق خواب با چراغ و لوستر روشن

زمانی که قصد دارید قبل از خواب کمی مطالعه کرده و سپس بخواب روید ، هرگز در زیر نور چراغ یا لوستری که از سقف بر شما نور می تاباند مطالعه نکنید زیرا میزان نوری که اتاق را روشن کرده بقدری زیاد است که ترشح ملاتونین بدن شما را به تاخیر می اندازد. تحقیقات نشان داده نور زیاد می تواند خواب شبانه را مختل و پریشان کند زیرا افزایش ترشح ملاتونین در واقع به بدن علامت میدهد که خود را برای خواب آماده کند در حالیکه لوستر اتاق خواب شما برای مطالعه روشن است این اتفاق نمی افتد بنابراین اگر قصد دارید قبل ازخواب کمی مطالعه کنید سعی کنید از چراغ مطا لعه ای استفاده کنید که لامپ آن نسبتا کم نور باشد و نور آن فقط بر کتاب بتابد و اتاق تاریک باشد تا بدن شما خود رابرای فرمان خواب که از مغز دریافت می کند آماده نماید.

منبع : www.preverntion.com

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :