آیا کباب کردن (گریل کردن) موجب سرطان می شود ؟

8 / 10
از 4 کاربر
مقالات >> سلامت >> سرطان >>

همسرم به کباب کردن خیلی علاقه دارد ولی من شنیده ام که این نوع پختن می تواند باعث بروز سرطان شود آیا باید در این مورد نگران بود یا خیر ؟

آیا-کباب-کردن-گریل-کردن-موجب-سرطان-می-شود

دکتر آندرو ویل پاسخ می دهد :
اگر همسر شما هنگام کباب کردن مواد غذایی، آنرا می سوزاند در این صورت نگران کننده است ، موسسه ملی سرطان در مطالعات خود دریافت مواد مضری که به هنگام کباب کردن گوشت در حرارت خیلی بالا ، در قسمت های سوخته گوشت به وجود می آیند از طریق خوردن این غذا وارد بدن شده و در نتیجه خطر احتمال ابتلا به سرطان های سینه ، روده و لوزالمعده را افزایش می دهند . نکته دیگر در مورد کباب کردن ، سمی بودن خود زغالی است که برای کباب کردن از آن استفاده می شود ، بنابراین بهتر است از کباب پزهای برقی یا گازی استفاده شود .

برای کاهش دادن مواد مضری که به هنگام کباب کردن ممکن است در گوشت تشکیل شود بهتر است گوشت را داخل فویل پیچیده و سپس بر روی کباب پز قرار دهیم در این صورت گوشت پخته می شود ولی دیگر نمی سوزد و یا می توان گوشت را در حرارت کمتر و مدت زمان طولانی تری کباب کرد و اما دو نکته در مورد کباب کردن :

با خواباندن گوشت در مخلوطی از زنجبیل ، سیر و زردچوبه هم می توان مزه بهتری به ان داد و هم تشکیل مواد مضر در آن به هنگام کباب شدن را تا 50% کاهش داد ؛ تحقیقات انجام شده در مرکز تحقیقات سرطان هاوایی نشان می دهد که تکه های گوشت که به مدت 24 ساعت به مخلوط سیر و زردچوبه آغشته شده باشند و به مدت 15 دقیقه پخته شوند مواد مضر تشکیل شده در آنها به میزان 50% کاهش می یابد . مالیدن عصاره رزماری بر روی گوشت نیز به میزان قابل توجهی از تشکیل مواد مضر به هنگام کباب کردن می کاهد . طی تحقیقات انجام شده در دانشگاه میشیگان اضافه کردن مقداری گیلاس ترش خرد شده به گوشت گاو تکه شده به میزان 69 تا 70% از تولید مواد مضر به هنگام کباب کردن گوشت می کاهد ، احتمالاً وجود گیلاس های ترش مانع تشکیل مواد مضر می شود . و اما بهترین راه برای آماده کردن و گریل کردن (کباب کردن) سبزیجات چیست؟

- گریل کردن باعث حفظ مزه و طعم سبزیجات شده و از طرفی هضم سبزیجات را برای دستگاه گوارش آسان تر می کند در نتیجه حجم زیادتری از سبزیجات را می توان میل کرد .

آیا-کباب-کردن-گریل-کردن-موجب-سرطان-می-شود-1

نکاتی در مورد کباب کردن سبزیجات :

قرار دادن سبزیجات بر روی حرارت غیر مستقیم از سوختن آنها جلوگیری می کند (به جای قرار دادن سبزیجات بر روی آن قسمتی از کباب پز که مستقیماً توسط حرارت بالا داغ شده است ، آنها را در سمت دیگری قرار دهیم که حرارت مستقیم نیست ولی گرمای آن باعث پختن و نرم شدن و تا حدی گریل شدن سبزیجات می گردد .) در این روش می توان سبزیجات را به روغن آغشته نمود و سپس انها را بر روی حرارت غیر مستقیم کباب پز قرار دهیم و سبزیجاتی مانند چغندر و سیب زمینی را می توان بجای کباب پز کردن بر روی زغال ، بر روی آتش زنده مانند اجاق گاز یا کباب پزهای برقی با حرارت ملایم کباب کنید و قبل از خوردن پوست کباب شده آنها را جدا کرده و سپس میل کنید .

آیا-کباب-کردن-گریل-کردن-موجب-سرطان-می-شود-2

سبزیجاتی مانند هویج فرنگی و زردک را تکه تکه کرده و پس از آغشته نمودن آنها به روغن و ادویه دلخواه آنها را داخل فویل قرار داده و پس از پیچیدن فویل آنرا بر روی حرارت مستقبم و درجه حرارت بالا قرار دهید و سپس حرارت را کمتر کنیم ، فقط در هنگام باز کردن فویل مواظب دستان خود باشید تا نسوزد.

برای کباب کردن سبزیجاتی مانند کدو سبز و قارچ که آب زیادی درون آنها وجود دارد آنها را در ابتدا قطعه قطعه کرده و پس از آن آغشته نمودن به کمی روغن ، کباب کرده تا جایی که نرم شوند برای سبزیجات کوچکتر بهتر است آنها را به سیخ بکشیم .

منبع:www.abcnews.com

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :