اثرات اگزالات بر سلامتی

10 / 10
از 1 کاربر
مقالات >> سلامت >> دانستنی های سلامت >>

اسفناج، توت فرنگی، لوبيا سبز، تمشک و يا كرفس از نظر دارا بودن ارزش تغذيه‌ای فراوان مورد تائيد همگان میباشند اما از طرفی اين مواد غذايی داراي جنبه منفی نيز میباشند. اين نوع ميوه‌ها و يا سبزيها كه اثرات مفيدی در سلامتی دارند، میتوانند حاوی ماده مضر برای بدن به‌نام «اگزالات» باشند كه میتواند سبب ايجاد سنگ كليه و بروز درد در افراد شود.

اثرات-اگزالات-بر-سلامتی 

اگزالات چيست؟

اگزالات، اسيدهای ارگانيک میباشند كه به‌طور طبيعی در گياهان، حيوانات و انسان وجود دارد. بدن ما میتواند برخی از تركيبات شيميايی مانند ويتامين C را تبديل به اگزالات نمايد.

اثرات منفی اگزالات بر سلامتی

• سنگ كليه : اگزالات میتواند با چسبيدن به كليه، سبب تشكيل رسوبات و كريستال‌های سوزنی شكل‌گردد. اين كريستالهای سوزنی شكل به مانند سوزن‌های بسيار نوک تيز میتواند خود را وارد بافت‌های بدن كرده و سبب بروز درد شديدی در افراد گردند. در افراد بزرگسال، كلسيم و اگزالات مي‌توانند 80% از سنگ كليه را سبب شوند. 10 تا 15% از اگزالات موجود در ادرار افرادی كه دارای سنگ اگزالات كلسيم میباشند، از اگزالات موجود در غذايی تشكيل میشود و درصدی نيز توسط خود بدن تشكيل میشود. نه تنها اگزالات، بلكه پروتئين، كلسيم و آبی كه افراد میخورند میتواند در تشكيل سنگ اگزالات مؤثر باشند.
درد : اگزالات هم‌چنين میتواند سبب بروز درد در برخی موارد از جمله دردهای لگنی، درد در ناحيه آلت تناسلی زنان، و برخی دردهای ديگر شود.

اثرات پختن مواد غذايی و اگزالات

پختن مواد غذايی، تأثير زيادی بر ميزان اگزالات موجود در آنها ندارد. جوشاندن و يا در آب جوش فرو كردن برخی سبزيجات، حدود 10 تا 15% (حداكثر) از اگزالات آنها را كاهش میدهد. بنابر اين برای كم كردن ميزان اگزالات سبزيجات، نيازی نيست كه آنها را بيش از اندازه بپزيد زيرا در اين صورت مواد مغذی آنها از قبيل ويتامينها و مواد معدنی كه براي بدن مفيدند از بين خواهند رفت.

اثرات-اگزالات-بر-سلامتی-1

مواد غذايی اگزالات

• سبزيجات : سبزيجات برگ پهن و سبز مانند اسفناج، برگ چغندر، جعفری و كرفس و ساير سبزيجات مانند: كدو سبز، تره فرنگی، باميه، و لوبيا سبز حاوی اگزالات میباشند.
• انواع مغزها : مغزهايی مانند :‌ بادام زمينی، و بادام دارای اگزالات میباشند.
• انواع توت : بُلوبری، تمشک، توت فرنگی، و توت سياه حاوی اگزالات هستند.
• انواع ميوه‌ها: ميوه‌هايی مانند: كيوی، انواع انگور، انجير و آلو حاوی اگزالات میباشند.
• غلات : دانه سويا و محصولات حاصل از آن حاوی مقادير زيادی اگزالات مي‌یاشد.
• ساير مواد : چای سياه، شكلات، كاكائو، جوانه گندم، و سبوس گندم حاوی اگزالات هستند.

نكته مفيد : اسيد لاكتيک موجود در محصولات پروبيوتيک با اگزالات تركيب شده و در نتيجه سبب كاهش اين ماده در بدن میشود. با توجه به مقادير زيادی مواد افزودنی، مواد نگهدارنده و يا آنتي بيوتيک هايی كه مصرف كرده و وارد بدن خود میكنيم عملكرد و سيستم گوارش بدن دچار اختلال شده و آن را از حالت تعادل خارج میكند. بنابراين مصرف محصولات پروبيوتيک و وارد كردن آن در رژيم غذايی روزانه افراد بسيار مهم بوده و در سلامت افراد نقش دارد.

منبع : سايت webMD
مترجم : نوری فرد

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :