افراد چاق و تحلیل رفتن بافت مغزی آنان

10 / 10
از 1 کاربر
مقالات >> سلامت >> چاقی و لاغری >>

افراد-چاق-و-تحلیل-رفتن-بافت-مغزی-آنان-1

بافت مغزی افراد چاق 8 درصد کمتر از افراد با وزن نرمال می باشد . محققان اعلام کردند مغز اين افراد، 16 سال پیرتر از مغز افراد دارای وزن نرمال نشان می دھد! کسانی که به آنھا چاق گفته می شود، بافت مغزی شان 4 درصد کمتر از ساير افراد بوده و مغز آنھا 8 سال پیرتر به نظر می رسد.

افراد-چاق-و-تحلیل-رفتن-بافت-مغزی-آنان

پس از اسکن و بررسی مغز 94 نفر که در سن 70 سالگی بودند، مشخص شد مغز اين افراد دچار زوال شديدی شده است. دکتر تامپسون اظھار می دارد:«اين امر به منزله از دست رفتن حجم زيادی از بافت مغز است که سبب تحلیل و کاھش توانايی ھای شناختی -ادراکی افراد شده و آنھا را در معرض ابتلا به آلزايمر و ساير بیماری ھايی که به مغز آسیب می رساند، قرار می دھد. وی اضافه می کند، افراد می توانند با کم کردن وزن خود و داشتن يک رژيم غذايی سالم و متعادل، میزان اين خطرات را کاھش دھند.
چاقی ، اثرات منفی زيادی برجسم و روح افراد می گذارد از جمله : افزايش خطر ابتلا به بیماری ھای قلبی ، ديابت نوع 2،فشارخون بالا و بسیاری از سرطان ھا، ھم چنین سبب کاھش توانايی جنسی افراد می شود.

طبق آمار اعلام شده از سوی سازمان بھداشت جھانی (WHQ) بیش از 300 میلیون نفر از مردم جھان در زمره افراد چاق طبقه بندی شده اند و يک بیلیون نفر ديگر دارای اضافه وزن ھستند. پژوھشگران معتقدند علت اصلی بروز مشکل چاقی، رژيم غذايی نامناسب و استفاده بیش از اندازه از غذاھای آماده و فرآوری شده می باشد.

بافت مغزی اين افراد در مناطق گیجگاھی و جلويی مغز که مربوطه به حافظه و برنامه ريزی می باشد و ساير مناطق مغزی، که مربوط به توجه و تمرکز، حافظه طولانی مدت می باشد نیز دچار کاھش حجم شده اند.

محققان اظهار داشتند مغز افراد چاق obese people 16 سال پیرتر از مغز افراد دارای وزن نرمال می باشد و مغز افراد دارای اضافه وزن over weight people 8 سال پیرتر از ساير افراد با وزن نرمال می باشد.

میزان چاقی افراد با محاسبه شاخص توده بدنی به نام (BMI) محاسبه می شود. با محاسبه وزن برحسب کیلوگرم تقسیم بر مجذور قد برحسب متر می توان BMI را به دست آورد. اگر BMI فردی بالای 25 باشد، دارای اضافه وزن است و اگر بالای 30 باشد، چاق به حساب می آيند.

منبع:www.reuters.com

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :