اگر می خواهید قلبتان سلامت باشد

10 / 10
از 1 کاربر
مقالات >> سلامت >> قلب،ریه،مغز >>

اگر-می-خواهید-قلبتان-سلامت-باشد-سکته

بیماریهای قلبی- عروقی همانند یک آتش مهار ناشدنی در حال گسترش می باشد. متخصصان تغذیه معتقدند که این بیماری (قلبی- عروقی) همچون بیماری طاعون در قرن 21 می باشد. یکی از خطرات عمده ای که سبب بروز بیماریهای قلبی- عروقی می شود گرفتگی عروق است. بیماری قلبی- عروقی، بیماری نیست که بطور ناگهانی و در طول یک شب اتفاق بیفتد بلکه این بیماری بر اثر رعایت نکردن برخی مسائل تغذیه ای وسبک نادرست زندگی در طولانی مدت، بروز می کند.

عروق بدن انسان همان رگهایی هستند که خون در آنها جریان دارد و اکسیژن و سایر مواد مغذی و مورد نیاز بدن را از قلب به سایر نقاط بدن می رسانند. این مواد مغذی توسط همین عروق خونی از نوک سر (مغز) تا نوک پا منتقل می شوند. عروق سالم، انعطاف پذیر- محکم وقوی ودارای حالت کشسانی بوده وعاری از هر نوع مواد زائد و رسوب کرده بوده وجریان خون به آسانی در آنها روان می باشد؛ اما به مرور زمان وبا بالا رفتن سن افراد، رسوباتی از چربی، کلسترول، مواد زائد سلولی وکلسیم در جدار داخلی رگها بروز می کند. این رسوبات سبب گرفتگی رگها شده و حرکت خون درون رگها را با مشکل مواجه می کنند و در برخی موارد سبب متوقف شدن کامل خون درون رگ می گردند.

به مرور زمان با زیاد شدن میزان رسوبات، بیماری تصلب شرایین رخ می دهد. بروز چنین شرایطی سبب باریکتر وسختر شدن رگها می گردد. گرفتگی عروق در رگهای خونی موجود در قسمتهای مختلف بدن سبب بروز شرایط ناگوار پزشکی متعددی در فرد می شود بطور مثال گرفتگی عروق "پری فرال"سبب کاهش جریان خون در قسمت های پایین پا می شود و گرفتگی عروق کرونر سبب درد در ناحیه قفسه سینه و بروز بیماریها و حملات قلبی می گردد، هم چنین گرفتگی عروق کاروتید که در ناحیه گردن می باشند وعمل اکسیژن رسانی به مغز را انجام می دهند سبب بروز سکته می گردد.

یکی از دلایل عمده که سبب بروز گرفتگی عروق می شود مصرف بیش از حد غذاهای فرآوری شده و چربیهای اشباع شده، مواد شیمیایی وسمی می باشد. همانطور که برخی از مواد غذایی می توانند سبب گرفتگی عروق شوند، مواد غذایی نیز وجود دارند که می توانند سبب پاکسازی رگها شوند؛ بنابر این اگر احساس درد در قفسه سینه و یا تنگی نفس دارید مواد غذایی را که درذیل آمده وارد رژیم غذایی خود نمائید .

اگر-می-خواهید-قلبتان-سلامت-باشد-سیر

1. سیر: از زمانهای قدیم، سیر به عنوان یک ماده غذایی در درمان بیماریهای قلبی و پرفشاری خون مورد استفاده قرار می گرفته است .تحقیقات انجام شده نشان می دهد سیر می تواند از تشکیل رسوبات کلسیم در عروق کرونر جلوگیری و مانع از ایجاد پلاک گردد. هم چنین محققان معتقدند پودر سیر می تواند از تشکیل "نانو پلاک ها"- پلاک های بسیار ریز جلوگیری کرده و اندازۀ نانو پلاک ها را تا 20%کاهش داده و کوچک نماید .

اگر-می-خواهید-قلبتان-سلامت-باشد-انگور

2. انواع انگور: فلاونوئید موجود در انگور بویژه در انگور های بنفش رنگ می تواند در پیشگیری از بیماریهای قلبی – عروقی موثر باشد. علاوه بر فلاونوئید ها، ترکیبات شیمیایی مفیدی نیز در پوست، ساقه وهستۀ دانه انگور وجود دارد. تحقیقات نشان داده است فلاونوئیدها می توانند از اکسیده شدن کلسترول بد (LDL)که سبب تشکیل پلاک در دیوارۀ رگها می گردد جلوگیری نمانید، هم چنین می توانند از لخته شدن خون که منجربه حملات قلبی می گردد، جلوگیری کنند.

اگر-می-خواهید-قلبتان-سلامت-باشد-توت

3. انواع توت ها: توتها مانند توت فرنگی ، بلوبری(توت آبی)، شاه توت وتوت سیاه نیز سر شار از آنتی اکسیدانی به نام فلاونوئید بوده و می توانند در پیشگیری از سخت شدن رگها موثر بوده و در پاکسازی رگها از رسوبات کمک نمانید.

 اگر-می-خواهید-قلبتان-سلامت-باشد-سیب-ها

4. انواع سیب: سیب حاوی فیبر قابل حل به نام "پکتین"می باشد که در کاهش کلسترول بد خون موثر بوده و می تواند در پیشگیری از بیماریهای قلبی – عروقی تاثیر گذار باشد . انواع سیب (قرمز ، زرد، سبز)هم چنین حاوی پتاسیم، منیزیم و سایر ترکیبات مفیدی هستند که به تنظیم فشارخون کمک می کنند. سایر میوه های حاوی پکتین عبارتند از:گلابی و انواع مرکبات.

اگر-می-خواهید-قلبتان-سلامت-باشد-اسفناج

5. اسفناج: اسفناج حاوی کاروتنوئید گیاهی می باشد بنام (لوتئین)که از بروز برخی بیماریهای چشمی در دوران میانسالی و پیری جلوگیری کرده و هم چنین از بروز حملات قلبی جلوگیری می کند زیرا می تواند در پاکسازی دیواره رگها از کلسترول مفید واقع شود. اسفناج هم چنین حاوی پتاسیم واسید فولیک فراوان بوده و می توانند در جلوگیری از پرفشاری خون موثر باشند.

اگر-می-خواهید-قلبتان-سلامت-باشد-ماهی

6. ماهی: انواع ماهی ها بویژه ماهی های چرب مانند سالمون، و ماهی تُن که حاوی اسید چرب امگا3 می باشند از تشکیل رسوب در دیواره رگها و اسیده شدن کلسترول جلوگیری می کنند. تحقیقات نشان داده چربیهای امگا 3 می تواند از تشکیل رسوبات چربی در دیواره رگها جلوگیری می نماید.

اگر-می-خواهید-قلبتان-سلامت-باشد-زیتون

7. روغن زیتون: تحقیقات حاکی از آن است که اسید های چرب غیر اشباع موجود در زوغن زیتون می توانند سبب کاهش کلسترول بد و افزایش کلسترول خوب در بدن شوند و هم چنین با جلوگیری از اکسیده شدن کلسترول بد از تشکیل رسوبات و ایجاد پلاک در دیواره رگها جلوگیری می کنند .

اگر-می-خواهید-قلبتان-سلامت-باشد-گوجه

8. گوجه فرنگی: گوجه فرنگی حاوی کاروتنوئید لیکوپن می باشد که رنگ قرمز آن ناشی از وجود همین ترکیبات می باشد . این ترکیبات مفید موجود در گوجه فرنگی می توانند بطور چشمگیری (حدود 50%)از بروز تصلب شرایین جلوگیری نمانید . محققان معتقدند لیکوپن موجود در گوجه فرنگی می تواند از سخت شدن رگها و بروز تصلب شرایین جلوگیری کند. تحقیقات نشان داد زنانی که میزان لیکوپن در خون آنها زیاد بود نسبت به زنانی که میزان لیکوپن خون آنها بسیار کم بود کمترین گرفتگی و سختی عروق را داشتند.

اگر-می-خواهید-قلبتان-سلامت-باشد-چای-سبز

9. چای سبز: چای سبز نیز حاوی آنتی اکسیدان های بسیار قوی به نام فلاونوئیدها می باشد که می تواند در سلامت سلولهای تشکیل دهندۀ جدار رگها موثر بوده و خطر ابتلا به بیماریهای قلبی را کاهش دهد .عملکرد نادرست سلولهای دیوارۀ رگها نقش مهمی در تشکیل رسوبات در جدار عروق دارد .تحقیقات ثابت کرده افرادی که چای سبز می نوشند بطور چشمگیری رگهای خونی آنها منبسط شده و جریان خون به آسانی در آنها جاری می شود و در نتیجه عروق عملکرد بهتری دارند.

اگر-می-خواهید-قلبتان-سلامت-باشد-انار

10. انار: انار و آب انار از آنتی اکسیدان فراوانی برخوردار بوده و می تواند در پیشگیری از سخت شدن رگها موثر باشد .تحقیقات جدید نشان داده آب انار نه تنها می تواند از سخت شدن رگها جلوگیری کند بلکه می تواند سبب کاهش سختی رگها شود. آزمایشات نشان داده است که آب انار با تحریک در تولید اکسید نیتریک موثر بوده و در نتیجه فشار بر روی سلولهای عروق خونی را کاهش دهد. این ترکیب شیمیایی رگها را باز نگه داشته وسبب می شود جریان خون به آسانی در آنها جریان یابد.

علاوه بر مواد غذایی نامبرده شده در بالا ، نکات زیر می تواند در پاکسازی عروق به شما کمک کند:

• ورزش کردن سبب سلامتی شما و قلب شما می گردد، بنابر این با انجام تمرینات ورزشی بطور مداوم ومنظم، به سلامتی قلب خود کمک کنید.

• با کاهش در مصرف مواد غذایی فرآوری شده و انواع غذاهای آماده ، میزان مصرف چربیهای اشباع را کاهش دهید. هم چنین مصرف اسیدهای چرب ترانس و چربیهای هیدروژنه ( جامد)را که سبب افزایش کلسترول بد (LDL)می شوند،کاهش دهید .

• روزانه چندین لیوان آب بنوشید.

• تشکیل پلاک و رسوبات برای سلامت رگها مضر می باشد. خوردن غذاهای نامناسب و ناسالم (انواع فست فودها وغذاهای آماده و فرآوری شده از قبیل سوسیس وکالباس و.....)ونداشتن تحرک بدنی کافی می تواند سبب بروز گرفتگی عروق شود. با خوردن مواد غذایی سالم و مواد غذایی که در این جا به آن اشاره شد و انجام تمرینات ورزشی مناسب به سلامت بدن بویژه رگهای خونی بدن خود کمک کنید .

منبع: سایت web MD
مترجم : نوری فرد

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :