اگر می خواهید پوستی جوان داشته باشید

10 / 10
از 1 کاربر
مقالات >> سلامت >> پوست،مو،ناخن >>

چين و چروك‌ها يكي از نشانه‌هاي اجتناب ناپذير پیری می باشند، امااين بدان معنا نيست كه مبارزه با آنها كاریي بی‌فايده و بی‌نتيجه مي‌باشد! محافظت كردن از پوست در برابر اشعه مضر فرابنفش نور خورشيد (UVA) مي‌تواند از بروز چين و چروك‌ها، شل شدن پوست و ايجاد لكه‌های پوستی تا حد زیادی جلوگيری نمايد. بعضی افراد از روش‌های مختلف مانند استفاده از بوتاكس، داروهاي شيميايي مخصوص پيلينگ (Peeling)، پر كننده‌ها و يا در نهايت عمل‌هاي جراحی زيبايي استفاده مي‌كنند؛ اما، تمام اين روش‌ها در واقع از بيرون صورت مي‌گيرد. حال چطور مي‌توان اين مراقبت‌ها را از درون انجام داد!؟

اگر می خواهید پوستی جوان داشته باشید

آيا مواد غذايي كه مي‌خوريم مي‌تواند به صاف كردن چين و چروك‌ها يا جلوگیری از بروز چين و چروك کمک نمايد!؟

محو كامل چين و چروك‌ها غير ممكن؛ اما، جوان‌تر به نظر رسيدن ممكن!
تحقيقات نشان مي‌دهد آنچه می‌خوريد و آنچه كه از خوردن آن پرهيز مي‌كنيد بر سلامت پوست شما اثر قطعی دارد. از آن جايی كه پوست، بيرونی‌ترين و وسيع‌ترين اندام بدن مي‌باشد، به طور دائم در تماس با عوامل مختلف به ويژه بسياري از عوامل محيطی می باشد. بنابراين، اگرچه رژيم غذايي به تنهايي نمي‌تواند تمام چين و چروك‌ها را پاك و يا روند پيري پوست را متوقف كند؛ اما، تغذيه خوب و مناسب مي‌تواند تاثيري شگرف نه تنها بر ظاهر شما بلكه بر احساس شما بگذارد؛ در نتيجه اين امر مي‌تواند به نوبه خود بر پير و يا جوان‌تر به نظر رسيدن شما تاثير گذار باشد.

غذاهايي كه با پيری مبارزه مي‌كنند:

تحقيقات اخير نشان مي‌دهد افرادي كه رژيم غذايي آنها سرشار از سبزيجات، انواع بنشن، روغن زيتون، انواع مغزها و نان‌های سبوس‌دار است کمتر دچار چین و چروک می شوند نسبت به افرادي كه بيشتر از كره، گوشت قرمز و مواد غذايي حاوی قندهای ساده استفاده مي‌كنند. از نظر كارشناسان، ويتامين‌هاي A، C و Eكه خود نوعی آنتي اكسيدان هستند و هم‌چنين مواد آلي مانند روي و سلنيوم مي‌توانند با كاهش دادن راديكال‌هاي آزاد كه براي پوست مضر هستند، روند پيری پوست را به تاخير بيندازند. تحقيقات صورت گرفته حاكي از آن است مكمل‌هايی كه شامل اين ويتامين‌های آنتي‌اكسيدان A، C و E هستند مي‌توانند از پيری پوست كه بر اثر اشعه‌هاي مضر نور خورشيد UVB و UVA ایجاد می شود ، جلوگيری كنند.

از طرفی يافته‌ها حاكي از آن است افرادي كه داراي پوست روشن مي‌باشند، اگر از رژيم غذايي حاوی كاروتنوئيدها (مانند آنتي اكسيدان‌ها عمل مي‌كنند(استفاده كنند، می‌توانند پوست خود را در برابر اشعه‌‌هاي (UV) نور خورشيد محافظت كرده و رنگ پوست سالمی داشته باشند. براي داشتن پوستي جوان و سالم از نور آفتاب دوری كرده و از مواد غذايي حاوی كارتنوئيدها مانند طالبي، زردآلود، هويج، سيب زميني شيرين، اسفناج و ميوه‌ها و سبزيجاتی كه به رنگ‌هاي سبز تيره، زرد، نارنجی و قرمز هستند، استفاده كنيد. استفاده از مولتی ويتامين‌ها البته، با نظر پزشك، می‌تواند در حفظ سلامت و زيبايي پوست موثر باشد؛ علاوه بر این، تحقيقات متعدد انجام شده نشان مي‌دهد آنتي اكسيدان‌هاي گياهی می‌توانند در محافظت از پوست در برابر اشعه‌های فرابنفش خورشيد بسيار موثر و مناسب باشند و اين دليل خوبي است برای اينكه روزانه دست كم 4 واحد ميوه و 5 واحد از سبزيجات مصرف كنيد.

در اين‌جا منابع غذايي را كه براي پوست و بدن مناسب هستند، ذكر مي‌كنيم:

سبزيجات: اسفناج، كاهو، هويج، سيب زميني شيرين، كدو تنبل- تمامی اين سبزيجات حاوي ويتامين‌ A (كاروتنوئيد) می باشند. گوجه فرنگي و انواع فلفل نيز حاوي ويتامين C هستند.

اگر می خواهید پوستی جوان داشته باشید

ميوه‌جات: خربزه، انبه، طالبي- حاوی ويتامين A (كاروتنوئيد) مي‌باشند.
پرتقال، گريپ فروت حاوی ويتامين C می باشند.

مواد غذايي:‌ مواد غذايي سبوسدار غنی شده كه حاوی ويتامين‌هاي B، D و مواد آلی مانند روی و سلنيوم هستند. انواع مغزها (گردو، پسته، بادام، فندق و ...) و انواع دانه‌ها (تخم آفتابگردان، تخم كدو و ...) حاوي ويتامين E و روی مي‌باشند.

ماهی سالمون و ماهی تن كه ويتامين‌هاي D و E و كلسيم، روغن‌های امگا- 3، سلنيوم و پروتئين دارند. روغن‌های گياهی كه دارای ويتامين‌های D و E هستند.

شير كم چرب كه ويتامين A (رتينول)، كلسيم، روی و سلنيوم دارد.

تخم مرغ كه داراي ويتامين‌های) Aرتينول( E، B و همچنين روی مي‌باشد.

انواع بنشن (مانند نخود، لوبيا، عدس) و همچنین غلات كه حاوي ويتامين و روی مي‌باشند. همچنين، مصرف مواد غذايي را كه داراي كربوهيدارت‌هاي ساده هستند و سريع قند خون را بالا مي‌برند، مانند انواع نان‌های سفيد و همچنين غذاهای فرآوری شده مانند سوسيس و كالباس و ... و شيريني‌جات، نوشابه‌هاي گازدار كه ارزش غذايی آنها صفر بوده و از طرفي دارای مقادير بسياری شكر هستند كاهش دهيم تا پوستي سالم داشته باشيم و از مواد غذايي داراي كربوهيدارت‌هاي مركب مانند نان‌های سبوسدار استفاده كرده و مصرف حبوبات و غلات را افزايش دهيم.

اگر مي‌خواهيد پوستی جوان داشته باشيد، خوردن آب را فراموش نكنيد!

تصور كنيد اگر گياهي به مدت چند روز بدون آب بماند چه اتفاقي براي آن مي‌افتد، گياه پژمرده و سپس خشك مي‌شود. با آب دادن به اين گياه پژمرده ممكن است حيات دوباره به آن بدهيم؛ اما، برگ‌های خشك شده آن ديگر تازه نمي‌شوند. عملكرد آب در بدن انسان نيز به همين صورت است، با نوشيدن آب پوست خود را از درون آبرساني مي‌كنيم و به حفظ خاصيت الاستيسيته پوست و انعطاف پذيری آن كمك مي‌نماييم و از خشك و شكننده شدن پوست جلوگيری مي‌كنيم. نوشابه‌های الكلی و نوشيدني‌هایي كافئين‌دار مانندچاي، قهوه و انواع كولاها از نظر ارزش غذايی و آبرساني به پوست كاملا بي‌فايده هستند و از طرفی به علت مدر بودن سبب افزایش از بين رفتن ذخيره آب بدن مي‌شوند. ورزش كردن و آب و هوای خشك و غير مرطوب نيز بر ميزان آب بدن تاثيرگذار می باشند. پس، فراموش نكنيد نوشيدن چندين ليوان آب در روز به شادابي و سالم ماندن پوست شما كمك زیادی مي‌كند.

اگرچه نوشيدن آب زیاد و اصلاح رژيم غذايي نمي‌تواند چين و چروك‌هاي عميقی مانند خطوط خنده، خطوط اخم و چين‌های دور چشم را كه از قبل به وجود آمده، از بين ‌ببرد؛ اما اكنون مي‌توان با داشتن رژيم غذايی مناسب، پوست خود را از پيری بيشتر نجات بدهیم.!

اگر می خواهید پوستی جوان داشته باشید

تحقيقات فراوان نشان مي‌دهد همان ويتامين‌ها و مواد مغذی كه می‌توانند پوست را محافظت نمايند، برای سلامتی ديگر اندام‌های بدن مانند چشم، دندان، ناخن، استخوان و سيستم گردش خون نيز بسيار مفيدند؛ بنابراين، جوانی تنها داشتن ظاهری جوان نيست، بلكه داشتن اندام‌های سالم نيز مي‌باشد كه با خوردن مواد غذايي مناسب و مفيد تمامی اين اهداف حاصل می شوند. با داشتن يك رژيم غذايي متنوع و رنگارنگ كه شامل 5 واحد از ميوه‌ها و سبزيجات در روز مي‌باشد می‌توان خود را 4 سال جوان‌تر از سن واقعي نشان داد.

همچنين، اضافه كردن آنتی اكسيدان‌ها و مصرف اسيدهای چرب امگا- 3 می‌تواند ظاهر شما را جوان‌تر و شاداب‌تر نشان دهد!

منبع:webmd

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :