این نشانه های سرطان را جدی بگیرید

7 / 10
از 6 کاربر
مقالات >> سلامت >> سرطان >>

این نشانه های سرطان را جدی بگیرید

تغییرات در پوست

اگر خال موجود بر روی پوستتان تغییر سایز ، اندازه و یا حتی تغییر رنگ داد و یا اگر خال جدیدی بر روی پوست شما ظاهر شد ، می تواند نشانه ای از بروز سرطان باشد و یا اگر دچار لک پوستی شدید که ظاهر آن با سایر لک های پوست شما فرق می کند و یا اگر بر روی پوست خود علائم غیر معمول مشاهده می کنید حتماً با پزشک مشورت کنید .

سرفه های آزار دهنده

اگر شما سبگاری نیستید ولی دائم سرفه می کنید آنرا جدی بگیرید . البته بعضی از سرفه ها می تواند بر اثر وجود خلط ، آسم ، ریفلاکس اسید معده و یا عفونت باشد ؛ اما اگر سرفه های شما مزمن شده و یا همراه با خلط خونی می باشد حتماً با پزشک مشورت کنید ، پزشک با نمونه برداری از خلط شما و یا رادیو لوژی از ریه ها می تواند از ابتلاء به سرطان مطمئن شود .

تغییرات در پستان ها

اغلب تغییرات پستان ها ، سرطانی نمی باشد . اما با پزشک خود در مورد هر نوع تغییری در سینه ها از جمله تغییر در نوک سینه ها ، قرمزی – سفتی ، درد و یا وجود توده مشورت کنید ، پزشک با معاینه کردن و یا ماموگرافی و ام،آر،آی و یا بیوپسی می تواند از احتمال ابتلا به سرطان مطمئن شود .

نفخ و ورم

اگر دچار نفخ و ورم هستید و بهبودی حاصل نمی شود و حتی دچار خستگی ، کاهش وزن و یا درد شدید شده اید حتماً با پزشک در میان بگذارید ، وجود نفخ و ورم در زنان اگردائمی باشد ممکن است نشانه ای از سرطان تخمدان باشد .

 

ناراحتی به هنگام ادرار کردن

برخی از مردان مسن دچار مشکلات ادراری می شوند بطور مثال تکرار ادرار و یا بی اختیاری ادرار و یا قطره قطره شدن ادرار ، معمولاً این نشانه ها می تواند حاکی از بزرگ شدن پروستات باشد و یا نشانه ای از سرطان پروستات ، با مشورت پزشک و انجام معاینات لازمه از احتمال ابتلاء به سرطان مطمئن شوید.

غدد لنفاوی ملتهب

این غدد لنفاوی که کوچک و لوبیا شکل هستند در گردن ، زیر بغل و سایر نقاط بدن قرار دارند . زمانی که این غدد ورم کرده و ملتهب می شوند بدین معنی است که بدن دچار عفونت ناشی از سرما خوردگی و عفونت گلو شده است . برخی از سرطان ها مانند سرطان غدد لنفاوی و سرطان خون نیز می تواند سبب ورم و التهاب غدد لنفاوی شوند . در صورت مشاهده با پزشک مشورت کنید

مشاهده خون در مدفوع

با دیدن خون در مدفوع حتماً با پزشک مشورت کنید . وجود خون در مدفوع می تواند بر اثر هموروئید باشد و با احتمال سرطان کولون (روده بزرگ) نیز وجود دارد ، خون در مدفوع می تواند بر اثر مشکلاتی مانند عفونت ادراری نیز باشد اما احتمال سرطان کلیه و یا مثانه نیز وجود دارد .

تغییرات در بیضه ها

اگر وجود توده در بیضه ها و یا ملتهب بودن بیضه ها را حس کردید حتماً به پزشک مراجعه نمایید وجود توده بدون درد اغلب می تواند علامتی از ابتلاء به سرطان بیضه باشد . اگر احساس می کنید که بیضه بزرگتر شده یا حس سنگینی در پوست بیضه و در زیر شکم دارید حتماً با پزشک مشورت کنید زیرا وی با معاینه و همچنین با سونوگرافی می تواند تشخیص دهد که دچار تومور و یا مشکل در ناحیه بیضه ها شده اید یا نه .

 

مشکل در بلعیدن (قورت دادن )

گاهی اوقات ممکن است بر اثر سرماخوردگی و یا ریفلاکس اسید معده و یا مصرف بعضی از داروها ، در بلعیدن و قورت دادن مواد غذایی دچار مشکل شویم ؛ اگر این مشکل پس از مدتی برطرف نشد حتماً با پزشک مشورت کنید زیرا می تواند نشانه ای از بروز سرطان در ناحیه گلو و یا مری باشد . پزشک با معاینه و همچنین با استفاده از اشعه ابکس (رادیولوژی) می تواند متوجه شود که آیا دچار سرطان شده اید یا نه ؟

خونربزی غیر طبیعی واژینال

خونربزی از رحم در مواقعی که عادت ماهیانه نیستید می تواند دلایل مختلفی داشته باشد مانند وجود فیبروم رحمی و یا برخی روش های جلوگیری از بارداری می توانند سبب خومریزی رحمی شوند . اما اگر مابین عادت ماهیانه ، پس از برقراری رابطه جنسی دچار خونریزی و یا ترشحات خونی هستید حتماً به پزشک مراجعه کنید ، پزشک با معاینه و انجام آزمایشات و سونوگرافی از وجود سرطان رحم ، دهانه رحم و یا تخمدانها آگاه خواهد شد . اگر پس از یائسگی دچار خونریزی شده اید ، غیر طبیعی می باشد و حتماً با پزشک خود در میان بگذارید .

مشکلات دهانی

بوی بد دهان و یا وجود زخم های کوچک در دهان (آفت) خیلی مشکل زا نیست ، اما اگر در دهان شما زخم های قرمز و یا سفید رنگی وجود دارند که پس از گذشت حتی چند هفته بهبود نیافته اند بویژه اگر شما دخانیات مصرف می کنید به پزشک مراجعه کنید زیرا می تواند نشانه ای از بروز سرطان دهان باشد .

 کاهش وزن

البته زمانی که سبک زندگی خود را تغییر می دهید و شروع می کنید به کمتر خوردن و یا ورزش کردن کاهش وزن اتفاق می افتد که یک امر طبیعی است و یا ممکن است دچار مشکلات تیروئیدی و یا استرس باشید . اما کاهش وزن ناگهانی و بدون دلیل ، یک امر غیر طبیعی می باشد و ممکن است نشانه ای از بروز سرطان پانکرآس ، معده ، مری و یا ریه باشد .

تب

تب کردن اغلب اتفاق بدی نیست . تب اغلب حاکی از آن است که بدن در حال مبارزه با یک عفونت و آلودگی است ، همچنین تب کردن می تواند عوارض جانبی برخی از داروها باشد . اما اگر نب طولانی مدت شده و بدون هیچ دلیل دچار تب شوید مورد نگران کننده بود و باید حتماً به پزشک مراجعه شود چون می تواند نشانه ای از وجود سرطان خون و یا سرطان غدد لنفاوی باشد .

سوزش معده یا سوء هاضمه

تقریباً همه افراد اغلب دچار سوزش معده می شوند که می تواند به علت نوع غذایی که خوردند و یا وجود استرس و اضطراب باشد . اگر با تغییر سبک زندگی همچنان دچار سوء هاضمه هستید حتماً به پزشک مراجعه کنید تا با انجام معاینات و آزمایشات ، دلیل آن مشخص شود زیرا می تواند نشانه ای از بروز سرطان معده باشد .

خستگی

خستگی می تواند دلایل زیادی داشته باشد که اکثر آنها دلیل جدی و نگران کننده ای ندارند اما خستگی مزمن و همیشگی می تواند یکی از نشانه های اولیه برخی سرطان ها باشد مانند : سرطان خون ، برخی از سرطان ها مانند سرطان روده و سرطان معده که سبب از دست رفتن خون بدن می شوند بدون آنکه شما متوجه باشید ، می تواند سبب شوند که شما احساس خستگی دائمی داشته باشید . اگر با استراحت کردن خستگی شما بر طرف نمی شود و همیشه احساس خستگی می کنید ، حتماً به پزشک مراجعه کنید .

منبع :   www.webmd.com        

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :