با بوی بد دهان چه کنیم؟

10 / 10
از 1 کاربر
مقالات >> سلامت >> دانستنی های سلامت >>

بوی بد دهان ممکن است سبب گردد ارتباط فردی که دچار این مشکل می باشد با افراد دیگر دچار اختلال گردد. می دانیم که مصرف برخی غذاها از قبیل سیر و پیاز می تواند سبب بد بو شدن دهان گردد زیرا این مواد غذایی پس از جذب وارد جریان خون شده و در تمامی بدن جاری می گردند در نتیجه به شُش ها رفته و هنگام بازدم سبب بوی بد دهان می گردند البته این بد بو شدن موقتی است و با عدم مصرف این مواد غذایی خود به خود از بین می رود.

علل شایع بوی بد دهان

در واقع، بوی بد دهان اغلب در اثر ذرات باقیمانده حاصل از مواد غذایی در لای دندانها و دهان می باشد. متاسفانه مواد غذایی باقیمانده در دهان، بستر مناسبی برای رشد باکتریها فراهم می کنند که این امر خود باعث بد بو شدن دهان می گردد. سایر علل بد بویی دهان می تواند به عدم بهداشت دهانی مانند خوب مسواک نزدن، یا بیماریهای لثوی و هم چنین سیگار کشیدن و سایر مواد دخانی باشد. بوی بد دهان هم چنین می تواند نشانه ای از یک بیماری مهم در ناحیه معده، ریه ها، و یا سیستم گردش خون باشد. یکی دیگر از عواملی که می تواند به بد بویی دهان کمک کند دهان خشک (xerostomia) می باشد، زمانی که دهان خشک است در واقع ترشح بزاق دهان کاهش یافته و در نتیجه توانایی های دهان در تمیز کردن دهان که با ترشح بزاق صورت می گیرد دچار نقصان می گردد؛ بزاق دهان در حقیقت خود یک دهان شویه طبیعی است که دارای ترکیباتی می باشد که سبب کاهش باکتری در ناحیه دهان می گردد. مصرف الکل، مصرف برخی دارو ها ، نفس کشیدن از طریق دهان به جای بینی و یا اختلال در ترشح غدد بزاقی می تواند سبب ایجاد خشکی دهان گردند.

- ابتلا به بیماری دیابت می تواند سبب بد بو شدن دهان گردد؛ در این افراد بدن برای تأمین انرژی به جای سوزاندن گلوکز، مجبور به سوزاندن چربی می گردد و در نتیجه با آزاد شدن کتون(ketone)نَفَسِ افراد بد بو می گردد. بنابر این برای درمان بیماری خود حتماً با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

- اگر بدن قادر به تجزیه یک ترکیب شیمیایی به نام trimethylamine نباشد این ماده با بزاق دهان ترکیب شده و سبب ایجاد بد بو شدن دهان می گردد. این ماده هم چنین می تواند از طریق عرق بدن آزاد گردد و در نتیجه سبب بد بو شدن نیز می گردد.

- افرادی که مبتلا به یبوست هستند نیز ممکن است دهانی بد بو داشته باشند و بوی بد دهان که در اثر یبوست ایجاد می شود ممکن است دلایل متعددی داشته باشند از جمله نوع رژیم غذایی و هم چنین عوامل هورمونی و یا عوارض جانبی حاصل از مصرف برخی دارو ها؛ با درمان کردن یبوست از طریق خوردن مواد غذایی فیبر دار، و هم چنین مواد غذایی ملّین می توان بوی بد دهان را از بین برد.

- عفونتهای سینوسی نیز می تواند سبب ایجاد بوی بد دهان گردند، بنابر این با درمان این عفونت سینوسی می توان بوی بد دهان را نیز برطرف کرد.

- اگر شما در حال رژیم گرفتن هستید و از رژیم های غذایی کم کربوهیدرات (low-carb)پیروی می کنید ممکن است دهانتان بد بو گردد، زیرا زمانی که بدن شما برای تأمین انرژی خود شروع به سوزاندن چربی می کند در اثر آن "کتون"آزاد می گردد و این امر سبب بد بویی دهان می گردد. می توانید با وارد کردن مواد غذایی مانند موز، و یا سیب که دارای کربوهیدرات می باشند به رژیم غذایی خود، تا حدی این امر را تعدیل نمائید.

راه های مقابله با بد بویی دهان

- پس از هر وعده غذایی، دندانهای خود را مسواک زده و دهان خود را بشوئید تا تمامی ذرات باقیمانده از مواد غذایی از داخل دهان شما پاک گردند.

با-بوی-بد-دهان-چه-کنیم-مسواک

- هنگامی که دندانها خود را مسواک می زنید ، زبان خود را نیز مسواک کنید زیرا زبان پوشیده از هزاران پُرز می باشد که می تواند محل مناسبی برای رشد باکتریها گردد.

- برای اطمینان یافتن از سلامت دهان و دندان خود حتماً به دندانپزشک مراجعه نمائید تا هر گونه بیماری لثوی و یا شکستگی دندان ، و فساد دندان توسط دندانپزشک بر طرف گردد زیرا هر یک از این موارد می تواند سبب باقیماندن ذرات مواد غذایی در میان دندانها و ایجاد بوی بد دهان گردد.

با-بوی-بد-دهان-چه-کنیم-آدامس-جویدن

- برای افزایش دادن ترشح بزاق دهان و جلوگیری از خشک شدن آن، آدامس بجویید ، البته از آدامس های بدون شکر و یا آبنباتهای بدون شکر استفاده کنید.

با-بوی-بد-دهان-چه-کنیم-آب-خوردن

- اگر دهان شما خشک است به میزان زیادی آب بنوشید. سعی کنید آب را به مدت 20 ثانیه داخل دهان خود بچرخانید تا اگر ذرات مواد غذایی در لابه لای دندانها قرار گرفته جدا شود.

- از مصرف دهان شویه هایی که حاوی الکل می باشند خود داری کنید زیرا این دهان شویه ها خود باعث بدتر شدن وضعیت موجود می گردند.آنها بطور موقت بوی بد دهان را بر طرف می کنند ولی از طرفی سبب خشکی دهان نیز می گردند که محیط را برای رشد و نمو باکتریها فراهم می کند.

با-بوی-بد-دهان-چه-کنیم-هویج-کرفس

- مصرف سبزیجات خام مانند هویج و کرفس نیز می تواند از تشکیل جرم دندان جلوگیری کند.

- اگر قصد دارید به یک مهمانی و یا جلسه مهم بروید از خوردن مواد غذایی که سبب بد بو شدن دهان شما می گردند مانند سیر و پیاز ، خودداری کنید.
- از مصرف الکل و مواد غذایی کافئین دار خود داری کنید زیرا سبب خشکی دهان شما می گردند.

- سیگار نکشید ، زیرا نیکوئین موجود در سیگار بر روی زبان ، و دندانها اثر منفی گذاشته و هم چنین سبب خشکی دهان و کاهش ترشح غدد بزاقی و در نهایت بد بو شدن دهان می گردد.

با-بوی-بد-دهان-چه-کنیم-جعفری

- کلروفیل یک ماده طبیعی برای خوشبو کردن دهان و نفس می باشد که این ماده در سبزیجات دارای برگهای سبز مانند جعفری وجود دارد ، می توانید با جویدن چند برگ جعفری دهان خود را خوشبو کنید.

با-بوی-بد-دهان-چه-کنیم-نعناع

- چند قطره عصاره نعنا و یا روغن درخت چای می تواند سبب خوشبو شدن دهان گردد.

- هر چند وقت یکبار دندانهای خود را با جوش شیرین مسواک بزنید تا دهانی خوشبو داشته باشید .

- ترکیبی از 50% هیدروژن پراکسید و 50% آب می تواند بعنوان یک محلول دهان شویه مورد استفاده قرار گیرد این ترکیب می تواند بسیاری از باکتریها دهان را که سبب ایجاد بوی بد دهان می گردند از بین ببرد.

منبع : سایت – web MD
مترجم: نوری فرد

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :