برای کنترل چاقی به سراغ ورزش برويد

7 / 10
از 2 کاربر
مقالات >> ورزش >> دانستنی های ورزش >>

برای-کنترل-چاقی-به-سراغ-ورزش-برويد

ورزش براي شما خوب است. ورزش خطر ابتلا به انواع بيماري ها را کاهش داده و احتمال ابتلا به بيماري هاي کشنده را نيز کم مي کند. چقدر بايد مطلب و مقاله در اين مورد بخوانيم تا برايمان اين موضوع ثابت شود! ؟ خوب ، ظاهرا هنوز ما قانع نشده ايم که ورزش چقدر مي تواند براي ما مفيد باشد پس اين مقاله را بخوانيد شايد اهميت ورزش براي شما ثابت شود.

 اين تحقيق ويژه، توسط بخش پزشکي دانشگاه (Duke) صورت گرفته است. هدف از اين تحقيق رسيدن به اين مطلب بود که آيا ورزش اعم از ورزش هاي شديد و يا ورزش هاي سبک مي تواند تأثيري بر روي سوخت و ساز بدن ما داشته باشد. مجموعه اي از عوامل خطرزا در يک شخص باعث سندرم متابوليک (سوخت و ساز) مي گردد از ميان اين عوامل مي توان به اين موارد اشاره کرد: چاقي ناحيه شکم، فشار خون بالا مقاومت در برابر انسولين و همچنين وجود اختلال در ميزان چربي هاي خون که منجر به تصلب شريان ها مي شود (پايين بودن کلسترول خوب و بالا بودن سطح کلسترول بد در خون).

 افراد شرکت کننده در اين تحقيق بين سنين 40 تا 65 سال و داراي اضافه وزن و افرادي غيرفعال بودند (اهل ورزش نبودند) و همچنين حداقل داراي 3 عامل خطرزا بودند . اين افراد به 4 گروه تقسيم شده و هر گروه موظف شد که ورزش هايي را در سطوح مختلف انجام دهد. گروه يک: هيچ فعاليت فيزيکي و ورزشي را انجام نمي داد. گروه دو: ورزش هاي سبک به ميزان کم.گروه سه: ورزش سخت به ميزان کم.گروه چهار: ورزش سخت به ميزان زياد را انجام دادند .

هر يک از گروه ها به مدت 6 ماه اين ورزش ها را انجام دادند؛ و محققان با استفاده از مانيتورهاي ضربان قلب به طور مداوم پيشرفت آنها را دنبال مي کردند .

 نتيجه چندان تعجب آور نبود، گروهي که ورزش سخت را انجام مي داد بيشترين پيشرفت را داشت. البته تحقيقات همچنين ثابت کرد که ورزش سبک نيز کم و بيش اثر خود را داشت.يکي از محققان به نام دکتر جانسون اظهار داشت: انجام ورزش هاي به طور نسبي سخت مانند انجام يک پياده روي تند اگر بدون اين که در رژيم غذايي خود تغييري بدهيم مي تواند به طور قابل ملاحظه اي خطر سندرم سوخت و ساز را در بدن کاهش دهد.

انجام ورزش هاي سخت در حد کم، سندرم سوخت و ساز را به طور کلي مهار نمي کند اما مي تواند عواملي را که براي بدن ما خطرزا هستند بهبود بخشد، مانند سايز دور کمر.

شيواترين خلاصه در مورد نتايج اين تحقيقات توسط دکتر جانسون گفته شد: «شعار ما در اين گروه پس از بررسي تمامي موارد اين است: ورزش کردن حتي به ميزان کم هميشه از اصلا ورزش نکردن بهتر است، و بيشتر ورزش کردن هم هميشه از کمتر ورزش کردن بهتر است.

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :