تسکين درد با استفاده از فلفل قرمز!

10 / 10
از 1 کاربر
مقالات >> سلامت >> دانستنی های سلامت >>

آيا تا کنون تجربه کرده ايد که چگونه پس از خوردن يک سس بسيار تند بي اختيار زبان و دهانتان سوخته و به اصطلاح آتش مي گيريد! اکنون دانشمندان در حال آزمايش و بررسي بر روي اين موضوع مي باشند که آيا ماده موجود در اين نوع سس ها که اين چنين باعث سوختن مي شود، مي تواند در تسکين دردهاي ناشي از عمل هاي جراحي سودمند باشد!؟

پزشکان چندين قطره از يک ترکيب شيميايي را که حاوي ماده فلفل قرمز مي باشد مستقيما بر روي زخم هاي باز حاصل از يک عمل جراحي (مانند تعويض مفصل زانو و يا بعضي از جراحي هايي که بسيار دردناک مي باشند) ريخته و نتيجه آن را بررسي کردند؛ البته اين روش را هرگز در منزل انجام ندهيد! زيرا در اين آزمايشات که بر روي داوطلبان صورت مي گيرد اولا بيماران در حالت بيهوشي هستند بنابراين با سوختن ناگهاني فرياد نمي کشند و ثانيا پزشکان از ماده فلفل قرمزي که کاملا پالايش و ضدعفوني شده استفاده مي کنند تا سبب عفونت در بيماران نشود .

تسکين-درد-با-استفاده-از-فلفل-قرمز

چرا ماده ای که اينقدر سوزاننده است مي تواند سبب تسکين و آرامش درد گردد!؟

زماني که يک فلفل تند را گاز مي زنيد، پس از احساس سوختن بر روي زبان ، بي حس مي گردد. پزشکان اميدوارند که با استفاده از مقدار مناسب و بسيار دقيق اين ماده بر روي عصب هاي دريافت کننده درد بتوانند اين اعصاب را به مدت چندين هفته بي حس کنند. در نتيجه بيماران از درد کمتري رنج مي برند و تا زمان بهبودي بيماران از داروهاي مخدر کمتري براي تسکين درد آنان استفاده مي شود.
دکتر «آسوانک» يک متخصص از دانمارک که مشغول آزمايش بر روي اين ماده (فلفل قرمز) مي باشد اظهار مي دارد ما درصدديم که اين کرخ شدگي و بي حسي را مورد استفاده قرار دهيم .

طي قرن هاي متمادي مردم از فلفل قرمز براي مداوا استفاده مي کردند. از داروهايي که حاوي ماده فلفل قرمز مي باشند مي توان به پمادها و يا کرم هاي تسکين دهنده ي درد ماهيچه ها نام برد که در داروخانه ها به وفور يافت مي شود (پس از استفاده از اين کرم ها نوعي احساس سوزش و داغي در محل ايجاد مي شود). امروز تحقيقات انجام شده نشان مي دهد که فلفل قرمز به طريق کاملا استثنايي، مستقيما سلول هاي گيرنده درد را مورد هدف قرار مي دهد.

محققان دانشگاه «هاروارد» درصدند با مخلوط کردن ماده موجود در فلفل قرمز با يک ماده بيهوش کننده ي ديگر بتوانند ترکيبي به دست آورند که در دندانپزشکي براي بي حسي موضعي استفاده کنند به گونه اي که تمام دهان بي حس نشود و همچنين اميدوارند بتوانند از اين ماده در زايمان ها مخصوصا در زايمان هايي که از کمر به پايين بي حسي صورت مي گيرد، استفاده کنند.

دانشمندان بر روي گونه ديگري از فلفل قرمز که 1000 بار قوي تر از فلفل قرمز معمولي مي باشد آزمايشاتي را آغاز کرده اند و اميدوارند بتوانند با استفاده از آن دردهاي بسيار سخت در بيماران مبتلا به سرطان هاي بدخيم را مهار کرده و تسکين دهند.

محققان اين ماده پالايش شده از فلفل قرمز را «آدلا» نام نهادند، آزمايشاتي در حال انجام مي باشد؛ در اين آزمايشات چند صد نفر از بيماراني که تحت عمل هاي جراحي مختلفي قرار گرفته اند مانند جراحي هاي تعويض مفصل زانو و لگن، جراحان چندين قطرها از ماده ي «آدلا» را بر روي بافت بريده شده ريخته و به مدت 5 دقيقه فرصت دادند تا اين ماده جذب بافت شود و سپس بافت بريده شده را بخيه زدند. نتايج اوليه به دست آمده حاکي از آن است: بيماراني که ماده «آدلا» را دريافت کرده بودند به طور چشمگيري درد کمتري را در 3 روز اول پس از عمل جراحي تحمل کرده بودند. در آزمايش ديگري که بر روي 50 بيمار که جراحي تعويض مفصل زانو را انجام داده بودند صورت گرفت، نيمي از بيماران که از ماده فلفل قرمز براي تسکين درد آنها پس از عمل جراحي صورت گرفته بود نيز درد کمتري را احساس کرده بودند.

دکتر «ويسکوزي» متخصص مديريت درد در دانشگاه «فيلادلفيا» معتقد است که براي تسکين دردهاي پس از عمل جراحي، نياز مبرمي به داروهاي بهتر و موثرتر وجود دارد؛ داروهايي مانند مورفين و ترکيبات مشابه آن که اصطلاح مسکن هاي مخدر مي باشند. داروهايي هستند که در حال حاضر استفاده مي شوند و در حالي که استفاده از اين داروها ضروري و حياتي است اما از طرفي به علت دارا بودن مواد مخدر داراي عوارض جانبي جدي مي باشند که استفاده آنها را محدود مي کند.

محققان آزمايش بر روي ماده ي فلفل قرمز را همچنان دنبال مي کنند تا به يک نتيجه روشن و قطعي برسند؛ آنها معتقدند ماده موجود در فلفل قرمز ماده اي است که نياز به استفاده چندين باره براي تسکين درد ندارد فقط کافي است يک بار و آن هم مستقيما بر روي زخم استفاده شود در نتيجه بر خلاف ساير داروها در کل بدن پخش نمي شود.

www.abcnews.go.com

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :