تعطیلات نوروزی و بیماران قلبی

10 / 10
از 1 کاربر
مقالات >> سلامت >> قلب،ریه،مغز >>

طبق بررسی های صورت گرفته، میزان حملات قلبی در ایام تعطیلات افزایش می یابد؛ طبق مطالعات انجام شده توسط موسسۀ قلب و عروق امریکا، طی سالهای 1973 تا 2001 حدود 53 میلیون نفر فوت کرده اند که از میان افراد فوت شده، تعداد افرادی که در اثر حملات قلبی جان خود را از دست داده اند بیشتر در ماه دسامبر و ژانویه (تعطیلات کریسمس)و اولین روز سال نو بوده است!

تعطیلات-نوروزی-و-بیماران-قلبی

نظریه های مختلفی در مورد علل افزایش حملات قلبی در طی تعطیلات وجود دارد که پُرخوری و مصرف زیاد مواد غذایی چرب و سنگین و کم تحرکی در روز های تعطیل و یا مصرف زیاد نوشیدنیهای الکلی در روز های تعطیل می تواند از این دلایل باشد. هم چنین افزایش استرسهای روحی و روانی و هیجانی در روز های نزدیک به تعطیلات نیز در بروز حملات قلبی بی تاثیر نمی باشد.

در مورد بروز حملات قلبی و جلوگیری از مرگ فرد در اثر حملات ناگهانی قلبی، یکی از عوامل مهم "زمان" می باشد؛ مدت زمانی که طول می کشد تا عارضۀ قلبی ایجاد شده تشخیص داده شده و درمان شود در نجات جان افراد بسیار مهم می باشد. دقت در تشخیص و مراقبت های پزشکی نیز از اهمیت ویژه ای برخودار است از آنجایی که در ایام تعطیلات معمولا ً تعداد کادر پزشکی بیمارستانها کاهش می یابد در نتیجه سرعت رسیدگی به بیماران قلبی نیز کاهش می یابد و از این رو زنده ماندن و احیاء فرد ممکن است با مشکل مواجه گردد. بنابر این لازم است تمام بیماران قلبی در ایام تعطیلات با رعایت نکات زیر بیشتر به فکر سلامتی خود باشید.

تعطیلات-نوروزی-و-بیماران-قلبی-استرس-ممنوع

1- برای فعالیت ها و کارهای خود برنامه داشته باشید و با برنامه ریزی روز خود را شروع کنید و هرگز انجام کارهای خود را برای دقیقه 90 نگذارید! زمانی که شما برای انجام کارهای خود دچار کمبود وقت می شوید دچار استرس شده و این استرس اصلاً برای قلب شما مناسب نمی باشد.

تعطیلات-نوروزی-و-بیماران-قلبی-ورزش

2- اگر در روز های غیر تعطیل ورزش می کردید در تعطیلات نیز به فعالیت بدنی خود ادامه دهید زیرا عدم تحرک و ورزش نکردن به ضرر قلب شما می باشد؛ ورزش کردن را به آخر وقت موکول نکنید زیرا ممکن است هرگز موفق نشوید آن را انجام دهید.

تعطیلات-نوروزی-و-بیماران-قلبی-ورزش-2

3- فعالیت بدنی را به کارهایی که باید در ایام تعطیلات انجام دهید، اضافه کنید . مثلاً زمانی که برای خرید می روید ماشین خود را دور تر از محل خرید پارک کرده و بقیه راه را پیاده روی کنید.

تعطیلات-نوروزی-و-بیماران-قلبی-غذای-چرب

4- مراقب خورد وخوراک خود در این ایام باشید و هرگز وسوسه غذاهای پر چرب و رنگارنگ نشوید. زمانی که به مهمانی می روید و یا مهمان دارید مراقب باشید از غذاهای سالم استفاده کنید ؛ از شیر و پنیر کم چرب استفاده کرده و خوردن میوه و سبزیجات را در این ایام افزایش دهید.

تعطیلات و بیماران دیابتی

این مقاله سعی می کند با بیان مواردی به بیماران دیابتی کمک کند تا با کنترل کردن دیابت خود، مراقب سلامت خود باشند تا بتوانند از تعطیلات لذت بیشتری ببرند. رعایت این نکات می تواند استرس را در افراد کمتر کرده و تعطیلات را لذت بخش تر نماید.

یکی از نکات مهم در حفظ سلامتی افراد دیابتی ، داشتن یک برنامه برای رژیم غذایی خود می باشد حتی در ایام تعطیلات ! خریدن مواد غذایی و آماده کردن غذا همگی باید به نوعی برنامه ریزی شود که فرد را به خوردن مواد غذایی ناسالم و یا استفاده از غذاهای آماده و fast food وسوسه نکند. ورزش و فعالیت بدنی خود را در اولویت قرار دهید حتی اگر برای مدت زمانهای کوتاهی باشد. از خود انتظار نداشته باشید که کامل باشید و زمان بیشتری را برای ورزش در نظر بگیرید؛ حتی اگر می توانید 5 تا 10 دقیقه فعالیت بدنی داشته باشید؛ کم ورزش کردن بهتر از اصلاً ورزش نکردن می باشد.

از آن جایی که تعطیلات معمولاً با استرس همراه است، ممکن است شما برای از بین بردن استرس خود بیش از اندازه بخورید و یا به سمت خوردن غذاهای ناسالم رو آورید، لذا برای کنترل استرس و آرام کردن خود به ورزش و فعالیت بدنی رو آورید تا از میزان افسردگی و استرس شما کاسته شود و هم چنین ماهیچه های منقبض شده شما در اثر استرس، رهاو آزاد گردند؛ بدین ترتیب هم از پر خوری خود جلوگیری کرده و هم سبب آرامش جسم و روح خود شده اید.

اگر در ایام تعطیلات به مهمانی می روید و یا برای صرف غذا به بیرون از منزل (رستوران)می روید و یا اگر در خانه غذا می خورید حتماً برای خوردن خود در هر یک از این حالتها، برنامه داشته باشید. حتماً قبل از تعطیلات غذاهای سالمی را برای خود آماده کرده و بسته بندی نموده در فریزر قرار دهید و در مواقعی که فرصتی برای پختن غذا ندارید از آنها استفاده کنید تا مجبور به خوردن غذاهای آماده و ناسالم نشوید.

- زمانی که به مهمانی می روید فقط از غذاهایی میل کنید که مطابق با برنامۀ رژیم غذایی شما می باشد و هرگز وسوسه نشوید که از غذاهایی بخورید که منجر به بالا رفتن قند خون شما می شود؛ اگر هم مهمان دارید سعی کنید غذاهایی را آماده کرده و بپزید که مطابق با یک رژیم غذایی سالم باشد و شکر، چربی، و نمک کمتری در آن به کار رفته باشد. معمولاً افراد دیابتی دارای فشار خون بالا نیز می باشند بنابر این مصرف کمتر سدیم و نمک طعام می تواند کمک خوبی در حفظ تعادل قند خون و فشار خون افراد بیمار باشد.

- به جای اینکه مهمانی دادن ها و یا مهمانی رفتن های شما فقط حول غذاخوردن باشد، سعی کنید مهمانی های فعال داشته باشید به نحوی که هم شما و هم مهمانان شما از یک برنامه پر تحرک و سر گرم کننده لذت ببرند تا هم بدن شما تحرک و فعالیت لازمه را داشته باشد و هم ساعات کمتری را صرف خوردن نمائید.

- اگر بیرون از منزل خود غذا می خورید (مهمانی و یا رستوران)از افراط در غذا خوردن و پر خوری اجتناب نمائید و هرگز بیش از اندازه گرسنه، به مهمانی و یا رستوران نروید زیرا در این صورت ولع شما برای خوردن غذا بیشتر شده و حال اگر این غذاها ناسالم نیز باشند ضرر بیشتری متوجه سلامتی شما می گردد. زمانی که در رستوران به دنبال انتخاب غذا از روی مِنُوی رستوران می باشید حتما ً غذاهایی را که مناسب برای شما می باشند سفارش دهید بویژه غذاهای دریایی.

- زمانی که به مهمانی می روید غذای خود را در بشقاب کوچکی بریزید و از سر میز غذا که شامل انواع غذاهای رنگارنگ می باشد دور شوید تا وسوسه آنها نشوید؛ سپس به آرامی شروع به غذا خوردن کنید زیرا 20 دقیقه طول می کشد تا مغز فرمان سیری را صادر کند. بنابر این هر چقدر سرعت غذا خوردن شما کمتر باشد و آرام تر غذا بخورید، غذای کمتری را نیز وارد معده خود کرده اید . البته اگر در حین غذا خوردن با کسی مشغول صحبت شوید نیز به نفع شما می باشد زیرا از آن جایی که شما با دهان پُر حرف نمی زنید و زمانی را صرف حرف زدن می کنید در نتیجه این کار به شما کمک می کند تا سرعت غذا خوردن شما پایین آمده و فرمان سیری مغز صادر شود در حالیکه شما غذای کمتری را خورده اید ! اکثراً در مهمانی ها ، سالاد و سبزیجات وجود دارند بنابر این سعی کنید به جای وسوسه شدن در خوردن غذاهای پر چرب و سنگین ، از سالاد و سبزیجات استفاده نمائید در مورد خوردن انواع سس ها جانب احتیاط را رعایت کرده و بدانید که سس ها حاوی مقادیر زیادی کالری پنهان می باشند.

تعطیلات-نوروزی-و-بیماران-قلبی-الکل-ممنوع

- از خوردن مشروبات الکلی نیز جدا ً بپرهیزید زیرا الکل سبب بالا رفتن قند خون شما می شود، از طرفی نوشیدن مداوم مشروبات الکلی در دراز مدت سبب افزایش تری گلیسرید خون می گردد که این امر به نوبۀ خود منجر به بروز حمله قلبی و سکته می گردد.

- اگر انسولین تزریق می کنید و یا قرص دیابت می خورید از خوردن مشروبات الکلی تواما ً اجتناب نمائید. مشروبات الکلی حاوی کالری بسیار بالا و ارزش غذایی ناچیزی می باشند.

تعطیلات-نوروزی-و-بیماران-قلبی-سالاد

- اگر در یک وعده غذایی در خوردن و آشامیدن افراط کردید، سعی کنید در وعده های دیگر خوردن مواد غذایی حاوی فیبر را افزایش داده و مصرف غذاهای پرچرب در وعده های دیگر را کاهش دهید . بهترین غذاهایی که حاوی چربی کمی می باشند عبارتند از :سوپ، نان های سبوس دار ، سالاد همراه با سس رژیمی، انواع متنوعی از سبزیجات کم کالری و پر فیبر ، گوشت کم چربی و یا بدون چربی، مرغ، ماهی ، سرئال(غلات پرک شده )همراه با شیر کم چرب.

- یکی دیگر از مواردی که افراد دیابتی باید توجه داشته باشند مسافرت رفتن به هنگام تعطیلات می باشد؛ دیابتی ها که با هواپیما و یا وسایل نقلیه دیگر مسافرت می کنند حتما ًغذای سالمی را همراه خود داشته باشند تا در سفرهای طولانی مدت بتوانند با خوردن غذا از پایین افتادن قند خون (هیپو گلیسمی) جلوگیری نمائید. همیشه در سفر ها ، یک میان وعده مختصر و سبک همراه خود داشته باشید برخی از این میان وعده های کوچک (snack)مانند نان و پنیر، کراکر ها، میوه ، سبزیجات شسته شده و برش خورده (هویج، کلم، گوجه و...)می باشند.

- اگر در مسافرت ها ، خوردن وعدۀ غذایی اصلی شما به مدت2 ساعت تاخیر افتاده ، قند خون خود را با دستگاه کنترل قند خون ، اندازه گرفته و یکی از میان وعده هایی را که از قبل آماده کرده اید میل کنید. به خاطر داشته باشید که در تعطیلات چند روزۀ نوروزی ، با افراط در خوردن و آشامیدن کنترل قند خون خود را از دست ندهید زیرا اگر در این تعطیلات چند روزه مراقب وعده های غذایی و رژیم غذایی خود نباشید و به آن بی توجهی کنید منجر به بروز مشکلات پیچیده تری در زمینۀ کنترل قند خون خود در بعد از تعطیلات خواهید شد و شرایط سخت تری را بعد از تعطیلات خواهید داشت!

منبع: سایت web MD
مترجم: نوری فرد

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :