خنده درمانی

10 / 10
از 1 کاربر
مقالات >> سلامت >> دانستنی های سلامت >>

تحقیقات نشان داده است خنده سبب تقویت سیستم ایمنی بدن، کاهش ولع در خوردن غذا و همچنین افزایش تحمل درد می‌شود. از این‌ رو یکی از روش‌های درمانی جدید «خنده درمانی» است که می‌تواند همراه با سایر درمان‌های پزشکی صورت گیرد. خنده همچنین استرس را کاهش می‌دهد. هر چه شادتر باشید، کمتر دچار استرس خواهید شد.

خنده-درمانی 

اثرات خنده
تأثیر بر هورمون‌های بدن:

خنده موجب کاهش سطح هورمون‌های استرس مانند: کورتیزول، آدرنالین، دوپامین و هورمون رشد می گردد. از طرفی، خنده باعث افزایش سطح هورمون‌های تقویت کننده سلامت بدن، از قبیل «اِندورفین» می‌گردد. خنده سبب افزایش تعداد گلبول‌های سفید خون (نقش محافظتی دارند) و همچنین سلول‌های T شکل می گردد. در نتیجه خنده با داشتن چنین فوایدی سبب تقویت سیستم ایمنی بدن و کم کردن اثرات منفی استرس بر بدن ما می گردد.

آرامش جسم: آیا تا به حال تجربه کرده‌اید که پس از یک خنده از ته دل چقدر احساس سبکی و آرامش پیدا می‌کنید!؟ خنده سبب آرامش و رها شدن جسم و روان می‌شود.
ورزش بدنی: یک خنده از ته دل به نوعی یک تمرین ورزشی برای دیافراگم، شکم و حتی شانه‌هاشده و موجب رهایی و شل شدن عضلات بدن می‌گردد و حتی می‌تواند ورزشی برای عضله قلب باشد.
برهم زدن حواس: خنده به بهترین نحو فکر و حواس شما را از موضوعات و احساسات آزاردهنده‌ای مانند خشم و عصبانیت، استرس، احساس گناه و سایر احساسات منفی دور می‌کند.

دید مثبت: تحقیقات نشان می‌دهد واکنش و عکس العمل افراد در برابر اتفاقات استرس‌ زا دوگونه است؛ یا به آن به عنوان یک خطر و تهدید نگاه می‌کنند و یا آن را به عنوان یک واقعیت پذیرفته و با آن مبارزه می‌کنند؛ در حالی که خنده می‌تواند دید افراد را نسبت به حوادث استرس‌ زا عوض کرده و مثبت و شاد کند؛ در نتیجه افراد بهتر می‌توانند با عوامل استرس‌‌زا مقابله کنند.

فواید اجتماعی خنده: خنده موجب تقویت روابط اجتماعی افراد می‌گردد و فرد خوش‌ رو افراد بیشتری را جذب خود کرده و با افراد بیشتری ارتباط برقرار می‌‌کند. بنابراین هر چقدر شما بیشتر بخندید، افراد دور و بر شما نیز بیشتر می‌خندند و شادتر هستند و با بالا بردن روحیه و شاد کردن خلق و خوی اطرافیان خود استرس آنها را کاهش می‌دهید و در نتیجه کیفیت ارتباط شما با سایرین بهبود می‌یابد. همین امر به نوبه خود می‌تواند سطح استرس شما را نیز کاهش دهد.

چگونه از خنده استفاده کنیم؟

خنده می تواند یکی از راهکارهای مطلوب و همیشه در دسترس و رایگان برای مدیریت کردن عوامل استرس‌زای زندگی باشد. شما می‌توانید با استفاده از راهکارهای زیر بیشترین خنده را در زندگی خود داشته باشید:

تلویزیون و انواع فیلم‌ها: سرگرمی‌های زیادی وجود دارند که می‌توانند اسباب خنده و شادی شما را فراهم کنند؛ مانند رفتن به تئاترهایی که موضوع طنز و کمدی دارند و یا خریدن انواع فیلم‌های ویدئویی با مضمون کمدی و یا دیدن فیلمهای کمدی و خنده دار در تلویزیون.
خندیدن همراه با دوستان: رفتن به سینما و یا تئاتر همراه با دوستان، می‌تواند بهترین راه برای بیشتر خندیدن شما باشد. از آنجایی که خنده مسری است، خندیدن یکی از دوستان سبب می‌شود سایر افراد بیشتر بخندند. همچنین این موضوع خنده‌ دار می‌تواند بعدا بین شما و دوستان‌تان به عنوان یک خاطره و موضوع خنده‌دار رد و بدل شده و مجددا سبب خنده شما گردد! رفتن به مهمانی و یا بازی کردن با دوستان نیز حس خوشایندی در شما ایجاد می‌کند و در نتیجه بیشتر می‌خندید.

در زندگی خود موضوعات خنده‌ دار و طنز را بیابید: به جای گله و شکایت کردن و نالیدن از زندگی و ناکامی‌های آن، سعی کنید به آن بخندید. به حوادث و اتفاقات نا امید کننده و ناراحت کننده‌ای که در زندگی‌ تان رخ می‌دهد، به چشم یک موضوع خنده‌ دار نگاه کنید و به آنها بخندید. اگر با خنده و شادمانی به وقایع زندگی روزمره خود نگاه کنید، کمتر دچار استرس و نگرانی می‌شوید و اثرات فوق‌العاده مثبت خنده و شادی را در زندگی خود مشاهده خواهید کرد.

حتی اگر دلتان هم نمی‌خواهد، لبخند بزنید: تحقیقات نشان داده‌اند خندیدن، اعم از خنده واقعی یا تصنعی (خنده برخلاف میل) هر دو اثرات مثبت دارند و خنده تصنعی نیز می‌تواند اثرات یک خنده واقعی را داشته باشد. و منجر به خنده‌های واقعی و از ته دل شود! خنده علاوه بر اینکه روح و روان شما را آرام می‌کند، بر جسم نیز اثرات بسیار مثبتی می‌گذارد از جمله: خندیدن از ته دل، موجب پایین آمدن فشارخون و افزایش میزان اکسیژن در رگ‌های خونی می‌شود. یک خنده از ته‌دل به منزله ورزش ایروبیک (هوازی) برای برخی اندام‌های داخلی بدن از جمله ریه‌هاست و موجب می‌شود که فرد تنفس بهتری داشته باشد. خنده از ته‌دل ترشح هورمون کورتیزول و در نتیجه استرس را کاهش می‌دهد.

منبع:WebMD

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :