در شب سال نو، مردم چی می‌خورند!؟

10 / 10
از 1 کاربر
مقالات >> تغذیه >> آداب غذا خوردن ملل >>

در-شب-سال-نو-مردم-چی-می‌خورند

مردم در سراسر دنیا، سعی می‌کنند در شب سال نو غذاهای ویژه و مخصوصی را میل کنند که در اینجا چندین کشور را برای شما بازگو می‌کنیم:

استرالیا- در کشور استرالیا، اکثر مردم در شب عید بوقلمون، اردک و یا مرغ کباب و بریان شده می‌خورند که همراه با سیب‌زمینی سرخ شده و کدو حلوایی و سایر مخلفات سرو می‌شود. غذاهایی مانند خرچنگ، میگو و انواع سالادها نیز در این شب مرسوم می‌باشد. استرالیایی‌ها بیشتر ترجیح می‌دهند در شب سال نو میلادی انواع و اقسام غذاهای دریایی را داشته باشند و در این شب بیشتر از هر موقع سال غذاهای دریایی می‌خورند. برای بعد از شام و به‌عنوان دسر نیز انواع کیک‌های معروف کریسمس از قبیل کیک میوه و انواع پودینگ‌ها خورده می‌شود که از جمله آنها می‌توان «پای میوه» را نام برد. انواع بستنی با طعم‌های مختلف نیز در این شب خورده می‌شود.

مکزیک- در این کشور نیز مردم در شب عید، غذاهای ویژه و مخصوصی را تهیه می‌کنند و می‌توان گفت یکی از مفصل‌ترین وعده‌های غذایی در طول سال همین وعده غذایی در شب و روز کریسمس می‌باشد. معمولاً خوراک بوقلمون در این شب رایج می‌باشد؛ در روز و شب عید معمولاً مردم غذاهای خوب و مفصل و نسبتاً گران می‌خورند. خوردن خرچنگ، بره، میگو معمول می‌باشد. علاوه بر غذای اصلی، خوردن سوپ به‌ویژه سوپ ماهی بسیار رایج است و در این ایام خوردن انواع غذاهای دریایی، انواع پنیر، و گوشت خوراک معمول می‌باشد. خوردن شام در شب عید معمولاً دیر وقت صورت می‌گیرد و چندین ساعت ممکن است به‌طول بیانجامد!

جمهوری چک- در این کشور، مردم در شب سال نو ترجیح می‌دهند سوپ ماهی، سالاد، تخم‌مرغ و ماهی کپور میل کنند. تعداد افرادی نیز که به دور میز شام جمع می‌شوند حتماً باید عدد زوج بوده و افراد جفت باشند در غیر اینصورت، فردی که تک می‌ماند در باور مردم چک تا سال آینده خواهد مُرد؛ البته این از باورها و خرافات مردم این کشور می‌باشد.

فنلاند- مردم کشور فنلاند در شب سال نو معمولاً غذایی که شبیه طاس‌کباب ما ایرانی‌ها می‌باشد می‌خورند. طاس‌کباب آنها شامل ماکارونی، شلغم، هویج و سیب‌زمینی است که همراه با گوشت بوقلمون و یا خوک تهیه می‌شود. غذای دیگری که آنها در این شب می‌خورند مخلوطی است از گوشت قرمز و ماهی. مردم فنلاند طبق رسم و رسومات خود پس از خوردن شام در شب سال نو به سونا رفته و سپس به مَزار بستگان خود می‌روند و برای آنان دعا می‌کنند.

آلمان- مردم آلمان در شب سال نو، ترجیح می‌دهند غاز بریان شده که همراه با مخلفاتی مانند سیب‌زمینی، کلم، هویج، و خیارشور می‌باشد و از جمله غذاهای مطلوب مردم کشور آلمان می‌باشد که معمولاً در شب عید خورده می‌شود.

چین- در چین نوع غذاهایی که مردم در این شب می‌خورند بستگی به خانواده، اعتقادات مذهبی و منطقه محل سکونت و سایر عوامل دیگر بستگی دارد. اما از آنجایی که چین یک کشور توریستی می‌باشد و مردم کشورهای مختلف برای تعطیلات ژانویه به این کشور می‌آیند اکثر رستوران‌ها و هتل‌ها در این ایام غذاهایی از قبیل بوقلمون کبابی و یا بریان شده، و یا سایر گوشت‌های کبابی از قبیل بره، خوک و ..... را عرضه می‌کنند. چینی‌ها، در شب سال نو خوردن میوه به‌ویژه نارنگی و پرتقال را بسیار خوش یُمن می‌دانند و آن را به نیت خوشبختی و پولدار شدن می‌خورند و این از باورهای مردم چین می‌باشد! البته یکی از غذاهای رایج و معروف که در شب سال نو توسط چینی‌ها تهیه می‌شود و مورد علاقه آنان می‌باشد انواع کوفته است.

ژاپن- اگرچه اکثر مردم ژاپن مسیحی نمی‌باشند، اما شب سال نو در این کشور جشن گرفته می‌شود و مرسوم است که در این شب، مردم غذای ویژه و خاصی را بخورند؛ اکثر مردم ژاپن در این شب به رستوران‌ها می‌روند. بنابر این در شب کریسمس، رستوران‌ها مملو از جمعیت می‌باشد. اما مردمی که در خانه هستند در این شب معمولاً مرغ بریانی و یا مرغ سرخ شده می‌خورند. البته کیک مخصوص شب کریسمس نیز خورده می‌شود. خوردن کیک سوشی و میگوی سرخ شده و مرغ سرخ شده با طعم زنجبیل نیز رایج است.

مترجم : نوري فرد

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :