راهکارهایی برای حفظ سلامتی

10 / 10
از 1 کاربر
مقالات >> سلامت >> دانستنی های سلامت >>

راهکارهایی-برای-حفظ-سلامتی

برخی از زنان معتقدند که تنها راه نفوذ به قلب مردان ، از طریق پختن غذاهای خوشمزه برای آنان می باشد! به عبارتی، اگر غذاهای خوشمزه برای مردان تهیه کنید می توانید دل آنها را به دست آورید! همین باور باعث شده که اکثر خانم ها به دنبال دستورهای جدید و متنوع آشپزی باشند تا بتوانند از این راه غذاهای مختلف و متنوعی برای همسرانشان آماده کنند؛ اما هیچ یک از آنها به دنبال به دست آوردن اطلاعات در مورد پخت صحیح مواد غذایی، چگونگی استفاده از مواد غذایی سالم، میزان حرارتی که مواد غذایی باید داده شوند، و یا نوع گوشت(کم چرب، بدون چربی)به کار رفته در مواد غذایی، و بطور کلی آماده کردن مواد غذایی بطور سالم و با کیفیت نمی باشند!

تهیه کردن غذاهایی کم چرب تر، سبک تر، و در نتیجه سالم تر کم رنگتر شده و همه به دنبال آن هستند که غذاهایی پر چرب و خوشمزه داشته باشند . از طرفی هیچ کس اهمیت داشتن تغذیه سالم را انکار نمی کند و ما سعی کرده ایم تا روشهایی را برای داشتن یک تغذیه سالم، کم چرب و سبک برای شما بازگو نمائیم.

راهکارهایی-برای-حفظ-سلامتی-روغن

1- برای ریختن روغن در غذا ، از قاشق چای خوری استفاده کنید.
همیشه سعی کنید برای ریختن روغن داخل غذا از یک قاشق بویژه قاشق چای خوری استفاده کنید و هرگز روغن را با استفاده از خود ظرف روغن، داخل غذا نریزید؛ بهترین روش، استفاده از اسپری روغن می باشد زیرا در این روش کمترین میزان روغن استفاده می شود. روغن را به تعداد نفرات استفاده کنید یعنی به ازای هر نفر، یک قاشق چای خوری روغن استفاده کنید. این روش به شما کمک می کند که حداقل روغن را در غذاها استفاده کنید و در نتیجه قادر خواهید بود میزان مصرف روغن تک تک اعضای خانواده را کنترل کنید.

2- از ظروف پخت و پز کم عمق و یا مسطح استفاده کنید.
به جای استفاده از ظروف گود و عمق دار، از ظروفی استفاده کنید که کم عمق و مسطح باشند زیرا این ظروف سبب می شوند که از روغن کمتری استفاده کنید.

3- از ظروف پخت و پز تفلون (نچسب) استفاده کنید.
استفاده از ظروف تفلون بویژه در مواردی که نیاز به سرخ کردن مواد غذایی می باشد، سبب مصرف کمتر روغن برای مواد غذایی می شود.

راهکارهایی-برای-حفظ-سلامتی-مواد-فیبر-دار

4- مواد غذایی پر فیبر استفاده کنید.
از مواد غذایی استفاده کنید که دارای فیبر فراوان می باشند مثلاً از نانهای سبوسدار و یا آرد سبوسدار و محصولاتی که سبوس آنها گرفته نشده است ، استفاده کنید. استفاده از نانهایی که با آرد سبوسدار تهیه شده اند بسیار بهتر از نانهایی است که با آرد سفید تصفیه شده تهیه می شوند ، از نانهای ساندویچی سبوسدار استفاده نمائید .از ماکارونی، ور میشل، نودل که با آرد سبوسدار تهیه می شوند استفاده کنید( به جای استفاده از محصولاتی که با آرد تصفیه شده و سبوس گرفته ، تهیه می شوند.)

راهکارهایی-برای-حفظ-سلامتی-سالاد

5- سالادهای مختلف ومتنوع درست کنید.
اگر درست کردن سالاد همیشه به یک روش تکراری و با استفاده از یکسری مواد تکراری انجام شود افراد خانواده پس از مدتی از خوردن سالاد دلزده و خسته می شوند، بنابر این با استفاده از روش ها و حیله های مختلف در تهیه سالاد، افراد خانواده را به خوردن انواع سالاد ترغیب کنید؛ بطور مثال به جای خرد کردن مواد داخل سالاد، آنها را رنده کنید و یا به جای اسلایس کردن آنهارا نگینی خرد کنید از سبزیجات مختلف و متنوع در تهیه سالاد استفاده کنید ، از جوانه گندم و یا سایر جوانه ها، ویا برخی مواقع از میوه های خرد شده در سالاد استفاده کنید، می توانید آنها را به اشکال مختلف: مکعبی، اسلایس، و یا رنده شده در سالاد به کار ببرید می توانید برای سرو سالاد از سس های مختلف و متنوع استفاده کنید مثلاً از روغن زیتون، یا آب لیمو ترش تازه ، آب غوره، سرکه، و یا ماست به عنوان سس استفاده کنید تا سالاد و سس سالاد شما تکراری و یکنواخت نباشند.

راهکارهایی-برای-حفظ-سلامتی-گوشت-سفید

6- از گوشت سفید ( مرغ، ماهی) و گوشتهای کم چرب استفاده کنید.
بهتر است بیشتر از گوشت سفید استفاده کنید تا گوشت قرمز ! گوشت مرغ از گوشت گوسفند بهتر است. گوشت قرمز تازه خریداری شده را قبل از تمیز و خرد کردن ، به مدت چند روز در فریزر قرار دهید زیرا انجماد سبب می شود که چربیهای درون گوشت به سطح آن آمده و زمانی که گوشت را از فریزر خارج می کنید به راحتی چربیهای گوشت را از آن جدا کرده و گوشت کم چرب و سالمی داشته باشید.

7- برای پخت مواد غذایی از روش های مختلف و متنوع استفاده کنید.
بهترین روش های پخت و پز همان گریل کردن، باربکیو، کبابی کردن و یا تفت دادن می باشد زیرا کمترین میزان روغن مصرف می شود، استفاده از این روشها سبب می شود مواد غذایی پخته شده دوستدار قلب بوده و به سلامت قلب کمک کنند! زیرا در روش سرخ کردن مواد غذایی، روغن زیادی مصرف می شود که برای سلامت قلب و عروق مضّر می باشد.

8- رژیم غذایی روزانه را آگاهانه و عاقلانه انتخاب کنید.
از تمام مواد غذایی( چهار گروه اصلی) در رژیم غذایی روزانه خود استفاده کنید زیرا به این ترتیب می توانید تمام مواد مغذی و مورد نیاز خود و اعضای خانواده را تأمین نمائید. از سبزیجات با رنگ روشن مانند زرد، نارنجی، قرمز و سبزاستفاده کنید زیرا این میوه ها و سبزیجات رنگی و متنوع، حاوی آنتی اکسیدان فراوانی بوده و در نتیجه اعضای خانواده را در برابر بیماریها، استرس، و عفونتها، محافظت می کنند.

راهکارهایی-برای-حفظ-سلامتی-لبنیات

9- از شیر و ماست و دوغ استفاده کنید.
از شیر ، ماست و دوغ در رژیم غذایی روزانه استفاده کنید زیرا سبب می شود که میزان پروتئین دریافتی شما و اعضای خانواده ، از مواد غذایی افزایش یابد.

10- از انواع چاشنی ها استفاده کنید.
چاشنی ها ( ادویه ها) حاوی ریز مغذی ها و مواد معدنی زیادی می باشند و از طرفی عطر و طعم متفاوتی به مواد غذایی می دهند و دارای خواصی مانند ضد باکتری، ضد قارچ، و ضد عفونت می باشند.

11- اگر افراد دیابتی در خانواده شما هستند، مراقب باشید.
اگر سابقه دیابت در خانواده شما وجود دارد و یا اگر فردی از اعضای خانواده دچار دیابت می باشد از ادویه دارچین استفاده کنید زیرا سبب کاهش سطح قند خون می شود .
هدف اصلی و نهایی از پخت و پز فقط عطر و طعم و مزه نمی باشد بلکه هدف از آشپزی رسانیدن بهترین و بیشترین مواد مغذی مورد نیاز به بدن می باشد که به حفظ سلامت و بهداشت جسم کمک می کند!

منبع: web MD
مترجم: نوری فرد

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :