راه های درمان آفتاب سوختگی

10 / 10
از 1 کاربر
مقالات >> سلامت >> پوست،مو،ناخن >>

برای درمان پوست آفتاب سوخته خود که اکنون دچار خارش شده، دردناک و حساس می باشد، می توانید روش های زیر را امتحان کنید:

1- از کمپرس شیرخنک استفاده کنید. پروتئین موجود در شیر پوشش محافظت کننده ای بر روی پوست شما ایجاد کرده و آن را مرطوب نگه می دارد. از آنجا که آنزیم های درمانگر بر روی پوست مرطوب بهتر عمل می کنند، لذا پوست شما برای درمان شدن به رطوبت نیاز دارد. با این روش پوست تسکین یافته و احساس سوزش و خارش آن کمتر می شود.

راه های درمان آفتاب سوختگی

2- روش دیگر برای تسکین آفتاب سوختگی، استفاده از مواد غذایی است که خاصیت ضدالتهابی دارند. شما میتوانید با نوشیدن چای سبز و یا آب اناربه تسکین پوست خود کمک کنید. هر دوی این مواد دارای خاصیت ضدالتهابی و تسکین دهنده می باشند و از طرفی هر دو دارای آنتی اکسیدان های قوی می باشند و می توانند در تسکین آفتاب سوختگی ناشی از اشعه های UV موثر باشند.

3- زمانی که پوست شما در برابر تابش شدید اشعه های UV خورشید کوفته شده و صدمه دیده ، بدن شما به آنتی اکسیدان فراوانی نیاز دارد و شما میتوانید این آنتی اکسیدان ها را با خوردن روزانه چندین واحد از میوه ها و سبزیجات تامین کنید. این آنتی اکسیدان ها سبب ترمیم هر چه سریع تر پوست می گردند.

4-استفاده از آنتی اکسیدان های موضعی یکی دیگر از راه های درمان آفتاب سوختگی میباشد. برای صورت خود از آنتی اکسیدان هایی استفاده کنید که مرطوب کننده نیز باشند.

5-برای روزهای اول که پوست آفتاب سوخته شما درد و سوزش شدیدی دارد، می توانید از محصولاتی استفاده کنید که دارای گیاه «آلوئه ورا» میباشند. این ماده گیاهی برای تسکین و خنک کردن پوست شما می تواند موثر باشد.

6-اما نکته بسیار مهم: زمانی که پس از چند روز پوست سوخته شروع به کنده شدن می کند، حتما آن را مرطوب نگه دارید و حداقل روزی سه بار آن را با کرم ها و پمادهای مرطوب کننده مرطوب نمائید.

7-پوست های سوخته را که پس از چند روز به شکل پوست مرده و شاخی شده درمی آیند هرگز وسوسه نشوید که آنها را بکنید. اجازه دهید خود پوست، خشک شده و ریخته شود، زیرا کندن آنها سبب آسیب بیشتر، پوست می گردد.

8-همچنین تا زمانی که مراحل پوست اندازی پوست های سوخته شما تمام نشده از محصولاتی مانند رتینوئید، اسید گلیکولیک و اسید سالیسیک استفاده نکنید، زیرا پوست در مراحلی است که بسیار حساس شده و این محصولات در این دوره بخصوص موجب حساسیت بیش از حد آن می شود.

راه های درمان آفتاب سوختگی

9- و اما نکته آخر و مهم تر اینکه پس از بهبودی پوست خود، دیگر اجازه ندهید پوست تان مجددا دچار آفتاب سوختگی شود. با استفاده از یک ضدآفتاب که بتواند پوست شما را در برابر هر دو اشعه مضر نور خوشید (UVA و UVB) محافظت کند، از آفتاب سوختگی پوست خود جلوگیری کنید و فراموش نکنید که هر دو ساعت یکبار ضدآفتاب را تجدید کنید؛ به ویژه اگر زیاد عرق می کنید و یا در حال شنا کردن هستید، حتما این نکته را به خاطر بسپارید.

منبع:about.com

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :