رنگ کردن مو در منزل و حفظ سلامت مو

10 / 10
از 1 کاربر
مقالات >> سلامت >> پوست،مو،ناخن >>

رنگ-کردن-مو-در-منزل-و-حفظ-سلامت-مو

اين روزها، رنگ كردن موها در منزل بسيار ساده و آسان شده‌است. رنگ كردن مو، در بیشتر موارد به قصد پوشاندن موهاي سفيد و در برخی موارد هم به قصد تجربه كردن يك رنگ جديد انجام می‌شود. پزشکان و متخصصان پوست و مو همواره درباره خطرها و آسیب‌های احتمالی رنگ کردن بیش از حد موها یا استفاده از رنگ موهای نامرغوب و غیراستاندارد هشدار می‌دهند. از سویی دیگر آرایشگران حرفه‌ای نیز توصیه می‌کنند برای گرفتن بهترین نتیجه در انتخاب رنگ موی مناسب و جلوگیری از هر گونه آسیب به موها بهتر است به یک آرایشگاه معتبر و استاندارد مراجعه کنید. اما بعضی‌ها به دلیل مشغله‌ و گرفتاری‌های روزمره قادر نیستند تا به آرایشگاه مراجعه کنند و ترجیح می‌دهند خودشان موهایشان را رنگ کنند. اگر شما هم جزء این دسته از افراد هستید با رعايت كردن نكات بهداشتي زیر هنگام رنگ کردن موها مي‌توانيد موهاي سالم‌تري داشته باشيد.

- يكي دو روز قبل از رنگ كردن مو، موهاي‌تان را شامپو كنيد در اين صورت مو رنگ را بهتر جذب می‌کند و ماندگاري طولاني‌تري خواهد داشت، به‌ويژه اگر مي‌خواهيد از رنگي استفاده كنيد كه در آن كمي رنگ قرمز وجود دارد.

- دو روز بعد از شامپو كردن، موهاي خود را رنگ كنيد. شامپو كردن، چربي طبيعي موي سر را از بين مي‌برد، وجود اين چربي‌ها موي شما را از آسيب‌ ديدن در اثر رنگ مو حفظ مي‌كند و نه تنها سبب رنگ گرفتن بهتر مو مي‌شود بلكه براي حفظ سلامتي موي شما نيز بهتر است (اگر بلافاصله پس از شامپو كردن، موهاي خود را رنگ كنيد به علت آن‌كه چربي موها كاملا از بين رفته، پوست و موي شما آسيب مي‌بينند.

- اجازه ندهيد رنگ مو بيش از زمان توصيه شده روي سر بماند، بعضي از افراد هنگام رنگ كردن مو در منزل، رنگ مو را بيش از زماني كه مورد نياز است بر روي سر مي‌گذارند زيرا فكر مي‌كنند هرچه زمان طولاني‌تر شود مو بهتر رنگ مي‌گيرد، در حالي‌كه اگر رنگ مو براي مدتي طولاني روي سر بماند نه تنها باعث آسیب رساندن به موی شما می شود، بلكه براي پوست سر نيز مضر است. از طرفي دیگر سبب مي‌شود که پوست سر شما رنگ بگيرد كه اصلا جلوه خوشايندي ندارد. حتما قبل از شروع به كار دستورالعمل نوشته شده بر روي جعبه‌ي رنگ مو را به دقت مطالعه كنيد تا از مدت زمان لازم براي قرار دادن رنگ مو روي موي سر مطلع شويد. اگر پس از گذشت زمان تعيين شده، موي شما رنگ نگرفت، مي‌توانيد اين كار را دوباره انجام دهيد اما هرگز اجازه ندهيد كه رنگ مو بيشتر بر روي سر شما باقي بماند تا موهایتان رنگ بگیرد.

- کاملا آبکشی کنید. پس از رنگ كردن موها، آنها را كاملا آبكشي کنید تا رنگ باقيمانده از مو خارج شود. پوست سر را به خوبي ماساژ دهيد تا رنگ موي اضافي باقيمانده بر پوست سر كاملا شسته شده و خارج شود. اگر آبكشي به خوبي انجام نشود و مقداري رنگ بر سر و مو باقي بماند باعث آسيب رسيدن به پوست سر و موي شما مي‌شود.

- از دستكش استفاده كنيد؛ معمولا اكثر محصولات رنگ مو، داراي يك جفت دستكش می باشند. به هنگام رنگ كردن مو حتما از دستكش‌ها استفاده كنيد زيرا رنگ مو براي مو در نظر گرفته شده و براي پوست شما اصلا مناسب نمی باشد. در صورت عدم استفاده از دستكش بعضي از مواد شيميايي موجود در محصولات رنگ مو، جذب پوست مي‌شوند و به پوست و رنگ آن آسيب مي‌رسانند.

- دستورالعمل را به دقت بخوانيد؛ نكات نوشته شده بر روي محصولات رنگ مو در واقع راهنمايي‌هاي لازم را براي استفاده‌ درست از محصول و همچنین رسيدن به نتيجه‌ي مطلوب‌تر ارائه می‌دهند. با استفاده از اين نكات مي‌توانيد به نتيجه‌ي بهتر و دلخواه خود برسيد.

- زماني كه موهاي‌تان خيس است آن را رنگ نكنيد؛ خيس بودن مو باعث رقيق شدن ماده‌ رنگ‌كننده‌ مو می‌شود، در نتيجه اثرپذيري رنگ مو را كاهش مي‌دهد.

- اگر به هنگام رنگ کردن مو ، دستها، گوشها، و یا پیشانی شما نیز آغشته به رنگ شده اند، میتوانید از لوسیونها و پاک کننده های متنوعی که در بازار وجود دارد استفاده کنید. اما در صورت عدم دسترسی به آنها می توانید از راه ساده تری استفاده کنید: 1 قاشق چایخوری خاکستر سیگار را با مقدار بسیار کم نرم کننده مو مخلوط کرده و بر وری قسمتهای رنگ گرفته بمالید و سپس پاک کنید.

- رنگ موها را با هم مخلوط نكنيد؛ هرگز نبايد محصولات رنگ مو را با يكديگر مخلوط كرد حتي اگر مي‌خواهيد اثر بهتري داشته باشد و يا رنگ متفاوتي را به دست آوريد، زيرا با مخلوط كردن دو محصول در واقع شما دو نوع تركيب شيميايي را با يكديگر مخلوط كرده‌ايد كه ممكن است حاصل آنها تركيبي مضر باشد و يا برعكس با يكديگر به خوبي تركيب نشوند. اگر به دنبال رنگ موي متفاوتي هستيد حتما با افراد متخصص در اين كار مشورت كنيد و كار را به آنها بسپاريد.

www.assiociatedcontent.com

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :