زنان کمتر از مردان از اوقات فراغت خود لذت می برند !!!

10 / 10
از 1 کاربر
مقالات >> سلامت >> دانستنی های سلامت >>

تحقیقات جدید حاکی از آن است که زنان کمتر از مردان از وقت آزاد خود لذت می برند ، مردان زمانی که در اوقات فراغت خود به سر می برند احساس آرامش بیشتری دارند زیرا چندان احساس شتاب و عجله در انجام کارهایشان ندارند نسبت به زمانی که دارای یک برنامه زمان بندی شده سنگین می باشند ، اما زنان حتی زمانی که فارغ از کار و در وقت آزاد خود هستند احساس شتاب و عجله دارند .

زنان-کمتر-از-مردان-از-اوقات-فراغت-خود-لذت-می-برند-2

نتایج تحقیقات نشان می دهد که زنان بویژه مادران حتی زمانی که دارای وقت استراحت هستند فشار مسئول بودن در قبال کارهای خانه و بچه ها به آنها اجازه نمی دهد که از وقت آزاد خود لذت ببرند .
وقت آزاد برای مردان و زنان همچنان با سایر مسئولیت ها و کارها همراه می باشد .

زنان-کمتر-از-مردان-از-اوقات-فراغت-خود-لذت-می-برند

افزایش فشار کاری

تحقیقات در در دو زمان انجام شد . یک تحقیق در اواسط دهه 1970 و بر روی 708 نفر از افراد و تحقیق دیگری در اواخر دهه 1990 و بر روی 1151 نفر انجام شد ، افراد مورد تحقیق موظف شدند تمام کارهایی را که در یک دوره 24 ساعته انجام می دادند در دفتری یادداشت نمایند . و وقت آزاد آنها زمانی بود که مشغول انجام این فعالیت ها نباشند : رفتن به سر کار ، انجام کارهای روزمره خانه ، مراقبت از بچه ها و یا انجام کارهای فردی از قبیل خوردن ، خوابیدن ، و یا حمام کردن . از این افراد همچنین خواسته شد که در دفتر خود یادداشت کنند که تا چه میزان در طی یک روز احساس عجله و شتاب داشته اند : هرگز ، بعضی اوقات یا همیشه . در سال 1975 زنان و مردان به یک میزان از اوقات فراغت برخوردار بودند ، اما در سال 1998 میزان وقت آزاد در بین مردان و زنان تغییر پیدا کرد و زنان 30 دقیقه کمتر از مردان از وقت آزاد برخوردار بودند .

در سال 1998 زنان نسبت به سال 1975 ساعات بیشتری را در محل کار خود مشغول انجام کار بودند در نتیجه از میزان ساعاتی که در خانه به سر می بردند کاسته شد در حالی که همان ساعات کمی هم که در خانه بودند مجبور بودند کارهای خانه را هم انجام دهند و این یک فشار مضاعف برای زنان محسوب می شد .
داشتن احساس شتاب و عجله در زنان متأهل و دارای فرزند حدود دو برابر بیشتر بود نسبت به زنان مجرد و همچنین زنان بدون فرزند ؛ در حالی که ، مردان متأهل و دارای فرزند و مردان مجرد و بدون فرزند هر دو به یک اندازه دارای آرامش بودند و این حس شتاب و عجله در آنها دیده نمی شد .

نتایج تحقیقات بیانگر آن است که زنان نسبت به مردان حتی در اوقات فراغت خود احساس مسئولیت بیشتری نسبت به مراقبت از بچه ها و کارهای خانه دارند حتی با وجود آنکه بر خلاف گذشته مردان بیشتر در انجام کارهای خانه زنان را همراهی می کنند .

منبع:www.livescience.com

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :