سرنوشت وزنتان را در اختيار خود بگيريد!

10 / 10
از 1 کاربر
مقالات >> سلامت >> چاقی و لاغری >>

سرنوشت-وزنتان-را-در-اختيار-خود-بگيريد

اگر مادر شما چاق و دارای اضافه وزن می باشد، پس شما نيز در آينده دچار چاقی و اضافه وزن خواهيد شد! الزاماً اينگونه نيست. اگرچه بيولوژی هر فرد ساختار بدنی وی را تعيين می كند، اما اينكه شما تا چه اندازه به بدن خود می پردازيد در واقع يكی از عوامل مهم در داشتن وزنی سالم می باشد. افراد در دهه‌های مختلف زندگی خود وارد دوره‌هايی می شوند كه كم كردن وزن در اين زمان‌ها، دشوارتر است.

كارشناسان معتقدند سلول‌های چربی بدن ما (به‌ ويژه در زنان) بستگی به سبک زندگی و تغييراتی كه در دهه‌های مختلف زندگی رخ می دهد دارد، افراد در دوران نوجوانی و جوانی خود بيشتر به بدن خود می پردازند و مراقب هستند كه دچار اضافه وزن نشوند زيرا به خوش‌ هيكل بودن خود در اين دوره اهميت زيادی می دهند! اما زمانی كه اين دوران را پشت سر می گذارند و وارد دهه ديگری از زندگی خود می شوند از آن‌جايی كه فعاليت بدنی آنان نيز كمتر می شود (15% كم می شود) در سال‌های 20 تا 30 به ميزان 21% بر وزن افراد اضافه می گردد.محققان دانشگاه «وست لا فايت» اعلام كردند.

حال به چگونگی وزن بدن در دهه‌های مختلف زندگی می پردازيم:

اگر 20 تا 30 ساله هستيد :

ممكن است زمانی كه به سن 20 سالگی می رسيد اندام خوبی داشته باشيد، اما كم‌تحركی و كم شدن ميزان فعاليت‌ها سبب ذخيره چربی در اندام‌های مختلف بدن شده و سبب می شود اندام نامتناسبی داشته باشيد؛ 41% از زنان در دوران 20 تا 30 سالگی دچار اضافه وزن می شوند، محققان استراليايی اعلام كردند. برای جلوگيری از اين اتفاق هفته‌ای 5 بار و هر بار 30 تا 60 دقيقه ورزش كنيد (پياده‌روی- دوچرخه‌سواری و....).

اگر شما خواهان آن هستيد كه اضافه وزن خود را كاهش دهيد بايد حداقل 300 كالری در هر بار ورزش كردن بسوزانيد و براي نيل به اين هدف بايد فعاليت‌های ورزشی خود را شديدتر كنيد. تحقيقات نشان داده اگر افرادی كه ميزان كالريی را كه می سوزانند تا 20% افزايش دهند در سال 7 تا 8 كيلو كاهش وزن خواهند داشت، از طرفی افرادی كه با گرفتن رژيم غذايی سعی در كاهش وزن خود دارند نيز اگر ميزان كالريی را كه به بدن می دهند تا 20% كاهش دهند به همين ميزان كاهش وزن (7 تا 8 كيلو در سال) دست می يابند؛ در حاليكه در فعاليت‌های ورزشی، سوخت و ساز بدن به گونه‌ای انجام می شود كه سبب حفظ بافت ماهيچه‌ای و عضلانی بدن و در نتيجه تقويت جسم می گردد در صورتيكه با رژيم گرفتن اين اتفاق نمی افتد

اگر 30 تا 40 ساله هستيد :

در اين دهه از عمر خود، شما احتمالاً مادر شده‌ايد و در نتيجه بر اثر بارداری و زايمان عضلات بدن ضعيف و شل شده و از استحكام سابق خود برخوردار نمی باشد، در نتيجه با تحليل رفتن بافت عضله سرعت سوخت و ساز در بدن كاهش مييابد؛ جای نگرانی نيست، مطمئن باشيد كه با ورزش كردن می توانيد از افزايش چربی بيشتر در بدن خود جلوگيری كنيد (كم تحركی و ورزش نكردن، بدن شما را در معرض خطر تحليل بافت ماهيچه و افزايش بافت چربی قرار می دهد) و با انجام ورزشهای مخصوص تقويت عضله می توانيد به بافت عضلانی خود مجدداً استحكام داده و آن را تقويت كنيد. سعی كنيد در هفته دو بار و هر بار 20 دقيقه به ورزشهای تقويت عضله بپردازيد؛ اگر بافت عضله در بدن بيشتر از بافت چربی باشد از آن‌جايی كه بافت عضله نسبت به بافت چربی، كالری بيشتری می سوزاند در نتيجه از اضافه شدن بافت چربی بدن و در نتيجه چاقی جلوگيری خواهد كرد. بنابراين كم كردن وزن بدن و آب كردن چربی نه تنها كار ساده‌ای است بلكه با اين روش اندام مناسب‌تری نيز خواهيد داشت.

اگر 40 تا 50 ساله هستيد :

در اين دهه از عمر خود، سطح هورمون استروژن در بدن (زنان) كاهش می يابد و چربی ها بيشتر در نواحی شكم انباشته می شوند. با ورزش كردن و استمرار آن می توانيد به سوختن چربی های انباشته شده در ناحيه شكم كمک كرده و در نتيجه از خطر حملات قلبی نيز در امان باشيد.

اگر اندامی به شكل سيب (Apple-shaped) داريد:

زمانی كه نمای ظاهری اندام شما به شكل سيب می باشد، بيشترين وزن بدن در قسمت ميانی بدن (شكم) بوده و همين امر احتمال ابتلا به بيماری های قلبی را افزايش می دهد. زيرا بيشترين بافت چربی اضافه در اين ناحيه ذخيره می شود؛ اگر نمی توانيد خود را محدود كرده و مصرف غذاهای مورد علاقه خود را كم كنيد، می توانيد از طريق ورزش مرتب و مداوم از اضافه شدن چربی های ناحيه شكمی جلوگيری كنيد.

لازم به ذكر است كه همواره بايد از بروز بيماری های قلبی-عروقی پيشگيری كرد. چربی های انباشته شده در ناحيه امعا و احشاء بدن- چربی هايی كه به دور اندام‌های حياتی و مهم بدن جمع می شوند- سبب می شوند اسيدهای چرب اضافه وارد جريان خون شده و سپس وارد كبد و در آنجا انباشته شوند از اين رو سبب اختلال در كارآيی اندام‌های حياتی بدن برای تنظيم سطح گلوكز و انسولين می شوند؛ از طرفی ترشح بيش از حد انسولين در خون سبب افزايش فشار خون، هم‌چنين افزايش سطح تری گليسريد و كلسترول خون شده كه در مجموع تمامی اين عوامل می توانند منجر به بيماری های قلبی و ديابت شوند.

برای از دست دادن چربی های ناحيه شكمی و داشتن قلبی سالم، سعی كنيد يک برنامه ورزشی مرتب و مداوم (خصوصاً ورزش‌هايی كه سبب تعريق زياد می شوند) داشته باشيد. پياده‌روی و ورزش دو اگر در روز بطور متوسط 30 دقيقه انجام شود در طی 8 ماه، حدوداً 7درصد از ميزان چربی های انباشته شده در ناحيه امعا و احشا و كل چربی های ناحيه شكم می كاهد. محققان دانشگاه «نورث كاليفرنيا» اعلام كردند. بدين روش اندازه دور كمر نيز كاهش قابل ملاحظه‌ای خواهد داشت.

اگر اندام گلابی شكل (Pear-shaped) داريد :

در اين نوع اندام‌ها، چربی های اضافه بيشتر در نواحی باسن و ران انباشته می شوند از اين رو چربی های انباشته شده در اين نواحی محل مناسبی برای افزايش ميزان تری گليسريد و ليپيد (چربی خون) می باشند كه افزايش بيش از اندازه آنها در خون برای قلب بسيار مضر می باشد.
در آخر يادآوری می كنيم برای داشتن جسمی سالم و تداوم اين سلامتی بايد در دوره‌های مختلف زندگی خود، وزنی مناسب و نرمال داشته باشيد و برای رسيدن به اين منظور بايد ورزش مستمر و مداوم داشته باشيد؛ ورزش‌هايی كه سبب تقويت بافت عضله بدن شده و از تحليل رفتن اين بافت جلوگيری می كنند و ازطرفی سبب سوزاندن چربی های اضافه در اندام‌های مختلف بدن می گردند.

منبع : سايت webMD
مترجم : نوری فرد

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :