غذاهايی كه می توانند سبب پاكسازی و سم‌زدايی از بدن شوند

10 / 10
از 1 کاربر
مقالات >> تغذیه >> دانستنی های تغذیه >>

كارشناسان معتقدند نه تنها بايد به مقدار غذايي كه مي‌خوريم توجه كنيم بلكه بايد به نوع غذايي كه مي‌خوريم نيز توجه بيشتري داشته باشيم. هدف از غذا خوردن فقط تأمين كالري و رساندن سوخت به بدن نمي‌باشد. برخي از غذاها حاوي پروتئين هستند كه براي ساخت عضلات و بافت‌هاي بدن لازم است. روغن‌ها و چربي‌هاي طبيعي موجود در برخي از مواد غذايي نيز در تنظيم هورمون‌هاي بدن مؤثر بوده و ويتامين‌هاي محلول در چربي را كه مورد نياز بدن مي‌باشند تأمين مي‌كنند. ميوه‌ها و سبزيجات نيز علاوه بر تأمين ويتامين‌ها و آنزيم‌هاي مورد نياز بدن، فيبر لازم براي بدن را تأمين كرده و سبب پاكسازي بدن از مواد زائد مي‌شوند. مواد غذايي زيادي وجود دارند كه اثرات پاكسازي كننده داشته و اغلب در برنامه‌هاي سم‌زدايي كردن از بدن مورد استفاده قرار مي‌گيرند.

غذا-هايی-كه-می-توانند-سبب-پاكسازی-و-سم‌-زدايی-از-بدن-شوند

ليمو ترش و ساير مركبات

مركبات به‌ويژه ليمو ترش، اثرات قوي در پاكسازي كبد و كيسه صفرا دارند. ليمو ترش از مواد اصلي يكي از رژيم‌هاي معروف پاكسازي كننده بدن به‌نام «Master cleanse» مي‌باشد كه در اين رژيم به‌مدت 7 تا 10 روز محدوديت غذايي وجود دارد و چيزي خورده نمي‌شود جز آب تصفيه شده، و ليموناد تند (اسپايسي) كه اين ليموناد توسط آب ليمو ترش و فلفل قرمز تند به همراه شيره درخت افرا (Maple syrup) درست مي‌شود.
مصرف ليمو ترش و يا ساير مركبات كه داراي اسيد سيتريك فراواني مي‌باشند سبب پاكسازي كبد و كيسه صفرا از مواد زائد شده و آنها را تميز مي‌كند. از آن‌جايي كه كبد داراي نقش اساسي در متابوليسم چربي‌هاي بدن دارد وجود يك كبد سالم براي كاهش وزن و سم‌زدايي از بدن ضروري است.

كلم و ساير سبزيجات

سبزيجاتي مانند كلم بروكلي، كرفس، و كلم داراي اثر پاكسازي كننده بر روي روده‌ها مي‌باشند. اين سبزيجات نه تنها از فيبر بالايي برخوردار هستند، بلكه مواد معدني و ويتامين‌هاي ضروري و مورد نياز بدن را كه براي سلامت بدن لازم است تأمين مي‌كنند. كرفس يك منبع غني و طبيعي سديم و ساير الكتروليت‌ها مي‌باشد كه به تنظيم مايعات بدن كمك مي‌كنند.

سيب سبز

سيب سبز، سبب تحريك دستگاه گوارش بدن شده و به دفع مواد زائد از بدن كمك مي‌كند. كارشناسان توصيه مي‌كنند جويدن سيب سبز و يا گلابي در ابتداي هر روز مي‌تواند به پاكسازي بدن كمك كند زيرا سبب تحريك و فعال شدن دستگاه گوارش و ترشح شيره‌هاي گوارشي مي‌گردد.

ميوه‌هاي مناطق حارّه

ميوه‌هاي مناطق گرمسير، حاوي آنزيم‌هاي گوارشي هستند. آنزيم «بروملين» كه در آناناس موجود مي‌باشد نه تنها به تجزيه پروتئين در سيستم گوارشي بدن كمك مي‌كند بلكه يك ضد التهاب طبيعي نيز مي‌باشد. آنزيم «یاپين» كه در خربزه موجود مي‌باشد نيز از آنزيم‌هاي گوارشي بوده و سبب شكسته شدن پروتئين به اجزاي كوچكتر و هم‌چنين پاكسازي بدن مي‌شود. از اين آنزيم در ساخت داروهاي گياهي استفاده مي‌شود و براي دفع كرم و انگل از بدن مفيد است.

برخي از سبزيجات

سبزيجات ريشه‌اي كه حاوي فيبر فراواني مي‌باشند مانند چغندر، شلغم و سيب زميني به پاكسازي روده بزرگ كمك مي‌كنند؛ بسياري از سبزيجات ريشه‌اي داراي يكي ديگر از الكتروليت‌هاي مهم و ضروري براي بدن به‌نام پتاسيم مي‌باشند؛ اين سبزيجات داراي كالري زيادي بوده و از آن‌جايي كه در زير خاك رشد مي‌كنند بسياري از مواد معدني مهم و موجود در خاك را جذب مي‌كنند مانند: كلسيم، منيزيم، و روي و آهن.

مواد غذايي پاكسازي كننده بدن

مواد غذايي كه در زير به آنها اشاره مي‌شود مي‌توانند در سم‌زدايي از بدن مؤثر باشند و مي‌توانيد آنها را وارد رژيم غذايي روزانه خود كرده و برنامه پاكسازي بدن را شروع كنيد.

سبزيجات داراي برگ‌هاي پهن

سبزيجات برگ پهن مانند اسفناج، كاهو و..... از بهترين و مناسب‌ترين مواد غذايي هستند كه مي‌توانيد برنامه سم‌زدايي بدن را با آنها شروع كنيد. فيبر موجود در اين برگ‌ها، كمك مي‌كند تا بدن به‌طور طبيعي و خودكار عمل پاكسازي را انجام دهد زيرا اين سبزيجات سبب تقويت سيستم گوارش بدن و فعال شدن عملكرد آن مي‌شوند؛ اين سبزيجات علاوه بر دارا بودن انواع ويتامين‌ها و مواد معدني كه به سلامت بدن كمك مي‌كنند كم‌كالري نيز مي‌باشند. روزانه حداقل 4 وعده از اين سبزيجات استفاده كنيد.

دانه‌ها و مغزها

برخي از دانه‌ها و مغزها مانند: گردو، بادام، تخم كتان، تخم كدو، تخم آفتابگردان و سدر مي‌توانند به پاكسازي بدن كمك كنند. اين مواد حاوي فيبر فراوان بوده و به راحتي در بدن هضم مي‌شوند در نتيجه به پاكسازي سيستم گوارشي بدن كمك مي‌كنند بدون اينكه فشار مضاعفي به آن وارد كنند. مي‌توانيد به‌عنوان ميان وعده و روزانه از اين دانه‌ها و مغزها استفاده كنيد.

ميوه‌ها

ميوه، به‌ويژه ميوه‌هاي ارگانيك مواد غذايي مناسبي براي پاكسازي بدن مي‌باشند. ميوه‌ها نيز مانند سبزيجات حاوي فيبر فراوان، ويتامين‌ها و مواد معدني مي‌باشند. ميوه‌ها برخلاف سبزيجات از كالري بيشتري برخوردار بوده و علاوه بر رساندن انرژي لازم به بدن در طول روز، عمل پاكسازي را انجام مي‌دهند. مصرف روزانه 4 يا 5 وعده از ميوه‌ها مي‌تواند اثرات مؤثري در سم‌زدايي بدن داشته باشد.

سير

سير نيز يكي از مواد غذايي مناسب و مفيد در سم‌زدايي بدن مي‌باشد. سير مي‌تواند با تحريك كبد، سبب توليد آنزيم‌هاي بيشتري شده و در نتيجه به پاكسازي سموم موجود در دستگاه گوارش و سرتاسر بدن كمك زيادي مي‌كند.

چاي سبز

با جايگزين نمودن چاي سبز به‌جاي قهوه مي‌توانيد به پاكسازي بدن كمك كنيد. چاي سبز از آن جايي كه به مانند يك ترموژن (سوزاننده چربي) عمل مي‌كند با تحريك و فعال كردن سوخت و ساز بدن و دارا بودن آنتي اكسيدان‌هاي فراوان مي‌توانند سبب پاكسازي بدن شود. نوشيدن يك فنجان چاي سبز در صبح و يك فنجان قبل از انجام تمرينات ورزشي سبب تسريع سوخت و ساز بدن و در نتيجه آب شدن چربي‌هاي زائد بدن مي‌شود.
گياهان دارويي كه سبب سم‌زدايي مي‌شوند

تخم كتان- Flax seed

يكي از گياهان معروف كه در سم‌زدايي بدن مورد استفاده قرار مي‌گيرد، تخم كتان است. تخم كتان با افزايش دادن حركات روده به سم‌زدايي بدن كمك مي‌كند. تخم كتان با افزايش دادن سرعت دفع مواد زائد از بدن مي‌تواند در پاكسازي بدن بسيار مفيد بوده و مانند يك مسهل مؤثر و قوي عمل مي‌كند. بنابر اين، اين گياه نه تنها سبب پاكسازي بدن از مواد زائد و سمي مي‌شود، بلكه براي افرادي كه از يبوست مزاج رنج مي‌برند نيز بسيار مفيد است. تخم كتان را مي‌توان با هر نوشيدني كه دوست داريد مخلوط كرده و ميل كنيد و يا مي‌توانيد آن را بر روي سالاد، ماست و يا غذايي كه مي‌خوريد ريخته و ميل نمائيد.

شبدر قرمز – Red Clover

شبدر قرمز يكي از گياهان دارويي است كه سرشار از فلاونوئيدو ايزوفلاوين‌ها مي‌باشد. استفاده از اين گياه مي‌تواند به پاكسازي كبد و خون از مواد زائد كمك زيادي بكند. شبدر قرمز مواد زائدي را كه كبد و سيستم جريان خون قادر به دفع آن از بدن نمي‌باشند، از بدن دفع مي‌كند. شبدر قرمز را مي‌توان به‌صورت يك دم كرده مصرف نمود. يك يا دو قاشق غذاخوري شبدر قرمز با آب جوشيده مي‌تواند يك نوشيدني مفيدي به شما بدهد.

منبع : سايت webMD
مترجم : نوري فرد

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :