غذاهایی که سبب کاهش قند خون می شوند

8 / 10
از 22 کاربر
مقالات >> سلامت >> دانستنی های سلامت >>

غذاهایی که سبب کاهش قند خون می شوند

قند خون که به آن گلوکز خون نیز می گویند در بدن ما و از مواد غذایی که می خوریم بوجود می آید . مواد غذایی خورده شده ، در روده ها تجزیه شده و تبدیل به قند خون می شوند و سوخت و انرژی لازمه برای بدن از همین قند خون تأمین می شود . قند خون وارد جریان خون شده و به سرتاسر بدن فرستاده می شود ، عملکردهای فیزیولوژیک بدن با استفاده از این سوخت (قند خون) انجام می شود . اگر میزان قند خون بیش از اندازه بالا باشد سبب ایجاد مشکلات و بیماری هایی مانند دیابت و هایپر گلیسمیا می گردد . مواد غذایی که سبب پایین آمدن قند خون می شوند می توانند از بروز چنین شرایطی جلوگیری کرده و در نتیجه سطح قند خون را در حد نرمال نگه می دارند .

فیبرها

موادغذایی سرشار از فیبر (روزانه 50 گرم و یا بیشتر) می توانند در کاهش قند خون مؤثر باشند . یکی از دلایل پایین آمدن قند خون توسط مواد غذایی فیبر دار به چگونگی هضم و تجزیه این مواد غذایی مربوط می شود . فیبر موجود در مواد غذایی سرعت هضم و تجزیه مواد غذایی موجود در دستگاه گوارش را کاهش می دهد در نتیجه مدت زمان بیشتری طول می کشد تا این مواد غذایی تجزیه شوند بنابراین قند موجود در این مواد غذایی بتدریج جذب خون شده و از بالا رفتن ناگهانی قند خون جلوگیری می کند . برخی از مواد غذایی که حاوی فیبر فراوانی می باشند عبارتند از انواع لوبیا (سبز،لوبیا چیتی ، لوبیا قرمز) سیب زمینی ، انواع نانهای سبوسدار ، غلات و حبوبات به ویژه اگر همراه با سبوس باشند از منابع غذایی فیبردار محسوب می شوند .

غذا-هایی-که-سبب-کاهش-قند-خون-می-شوند-مغزها

مغزها

مغزها تأثیر مثبتی بر روی قند خون دارند زیرا سبب کاهش مقاومت در برابر انسولین می شوند . انسولین هورمونی است که مستقیماً بر روی سلول اثر گذاشته و سبب جذب قند خون می شود . مغزها علاوه بر اینکه سوخت لازم را به بدن می رسانند دارای ترکیباتی هستند که به استفاده بدن از انسولین کمک می کنند . مغزها حاوی چربی های غیر اشباع می باشند که به آنها «چربی های خوب» می گویند سرعت هضم و تجزیه این چربی ها در بدن کند می باشند و به جذب قند خون کمک می کنند . انواع مغز ها عبارتند : گردو ، بادام ، پسته ، فندق و ...

غذا-هایی-که-سبب-کاهش-قند-خون-می-شوند-میوه-ها

میوه ها

بسیاری از میوه ها در پایین آوردن سطح قند خون مؤثرند ، لیموترش از جمله میوه هایی است که حاوی ویتامین C بالا بوده و از طرفی در پایین آوردن قند خون بسیار مؤثر است . آلبالو و گیلاس از جمله میوه هایی هستند که حاوی آنتی اکسیدان و فیبر فراوان بوده و به افزایش جذب انسولین در بدن کمک کرده و از بالا رفتن قند خون جلوگیری می کند آوکادو نیز از جمله میوه هایی است که با افزایش دادن حساسیت بدن به انسولین ، به جذب قند در بدن کمک کرده و از افزایش آن جلوگیری می کند.    

ادویه ها

برخی از ادویه ها و چاشنی ها نیز در پایین آوردن قند خون مؤثر می باشند . دارچین از آنجایی که عطر و طعم بسیار خوبی دارد می تواند با افزوده شدن به غذاها در پایین اوردن قند خون نیز مؤثر باشد دارچین حاوی ترکیبات طبیعی می باشد که بیشتر شبیه به هورمون انسولین عمل کرده و می تواند به جذب قند خون در بدن کمک کرده و در نتیجه از افزایش ناگهانی قند خون جلوگیری کند از طرفی دارچین حاوی فیبر فراوان و ماده معدنی منیزیوم می باشد که در کنترل قند خون مؤثرند . . سیر خام نیز یکی دیگر از موادی است که به کاهش قند خون کمک می کند .سیر خام با افزایش حساسیت بدن نسبت به انسولین سبب افزایش هورمون انسولین شده و در نتیجه به جذب قند خون کمک می کند .

افزایش ناگهانی قند خون (هایپرگلیسمیا) در افراد دیابتی بسیار خطرناک بوده و این افراد باید دائماً قند خون خود را اندازه گیری کنند . در حالی که داروهای پایین آورنده قند خون به کاهش میزان قند خون کمک می کنند مواد غذایی نیز وجود دارند که افراد دیابتی با وارد کردن این غذا ها در رژیم غذایی روزانه خود می توانند به کاهش قند خون کمک کنند .

مصرف روزانه دارچین به میزان نصف قاشق چایخوری می تواند به افراد دیابتی به پایین آوردن قند خون کمک کند . ترکیبات طبیعی موجود در دارچین کاملاً شبیه به هورمون انسولین عمل می کنند و میزان قند خون را کاهش می دهند . می توان دارچین را به شکل پودرشده به چای ، نان تست ، ماست و یا هر غذایی که دوست دارید اضافه کرده و آنرا میل کنید .  Flaxseed تخم کتان

تخم کتان حاوی پروتئین ، اسیدهای امگا 3- و منبع خوبی از یک ماده معدنی به نام منیزیم بوده که به کنترل قند خون کمک می کند .کارشناسان معتقدند کمبود منیزیوم در بدن می تواند خطر ابتلا به دیابت 2 را افزایش دهد . تخم کتان را می توان اسیاب کرده و پودر آنرا با افزودن به سالاد ها ، سوپ ها ، ماست ، بستنی و یا شربت ها مورد استفاده قرار داد . (افزودن یک قاشق غذاخوری کافی است ) . دانه های تخم کتان را نیز می توان به انواع ساندویچ ها ، آبگوشت ها ، کوفته ها و یا دسرهای میوه و انواع پن کیک ها اضافه کرده و مصرف نمود .

آوکادو

میوه آوکادو حاوی چربی های غیر اشباع بوده و به کاهش قند خون در بدن کمک کرده و می تواند سطح قند خون را کنترل نماید . آوکادو اگر بطور مرتب استفاده شود می تواند سبب کاهش مقاومت بدن در برابر انسولین شده و در نتیجه سبب جذب قند خون و کاهش آن می شود . چربی های موجود در میوه آوکادو به کندی هضم و جذب می شوند لذا به کاهش قند خون کمک می کنند ، می توان از آوکادو در انواع سالادها استفاده کرد و یا آنرا به شکل پوره در آورده و بر روی نان های تست و یا نان ساندویچی مالیده و استفاده کرد .

سیر

طی مطالعات انجام شده کارشناسان به این نتیجه رسیده اند که ترکیبات سولفور موجود در سیر خام می تواند سبب کاهش میزان قند خون شود . مصرف سیر خام سبب افزایش ترشح هورمون انسولین و در نتیجه بالا رفتن حساسیت بدن در مقابل انسولین می شود . سیر خام را می توان با افزودن به انواع سس ها ، گوشت و یا ماهی مورد استفاده قرار داد ، همچنین می توان با تفت دادن آن در کنار سایر مواد غذایی مانند قارچ یا اسفناج از ان استفاده کرد .

غذا-هایی-که-سبب-کاهش-قند-خون-می-شوند-لیمو-ترش

لیموترش

لیموترش حاوی ویتامین C بوده و می توان به میزان قابل توجهی از افزایش قند خون به ویژه پس از صرف غذا جلوگیری کند . لیموترش دارای ویژگی خاص بوده و به هضم غذا کمک کرده و همچنین به سم زدایی از بدن کمک می کند

سرکه

اضافه کردن 2 قاشق غذاخوری سرکه به یک غذای حاوی کربوهیدرات و نشاسته فراوان (غذاهای حاوی آرد و یا شکر) می تواند به کاهش قند خون کمک کند . همچنین سرکه می تواند از کاهش و افت ناگهانی انرژی که معمولاً پس از صرف و هضم اینگونه غذاها ایجاد می شود ، جلوگیری کند .

سایر مواد غذایی

مواد غذایی مانند پیاز ، تخم کتان ، سرکه و چای سیاه در کاهش قند خون مؤثرند ، پیاز حاوی سولفور و ترکیبات فلاونوئید ( نوعی آنتی اکسیدان ) فراوان بوده که می تواند به کاهش قند خون کمک کند . تخم کتان نیز حاوی فیبر و چربی های سالم فراوانی بوده که هر دوی این مواد به کاهش قند خون کمک می کنند . از طرفی تخم کتان حاوی مواد معدنی مانند : تیامین ، منیزیوم ، مس و فسفر بوده که در کاهش قند خون مؤثرند . با اضافه کردن سرکه به مواد غذایی حاوی نشاسته فراوان می توان از افزایش ناگهانی قند خون که پس از خوردن این نوع غذاها اتفاق می افتد ، جلوگیری کرد . تحقیقات انجام شده نشان می دهد چای سیاه نیز دارای ترکیباتی است که سبب کاهش قند خون شده و به افزایش هورمون انسولین در بدن کمک می کند .

 

منبع:yahoohealth

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :