مواد غذایی مناسب برای سلامت ستون مهره ها

10 / 10
از 1 کاربر
مقالات >> سلامت >> دانستنی های سلامت >>

بسیاری از مردم از بیماریهایی که می توانند بر روی ستون مهره ها اثرات منفی بگذارند، رنج می برند. مطابق تحقیقات انجام شده، 44 میلیون نفر در ایالات متحده دچار استئوپروز و 27 میلیون نفر دچار استئوآرتریت می باشند. لذا در افرادیکه دچار این آسیبها می باشند رعایت یک رژیم غذایی سالم و مناسب که با مواد مغذی مورد نیاز را به بدن و استخوانها برساند ضروری بوده و می تواند در پیشگیری از کاهش حجم استخوانی و خطر شکستگی استخوان جلوگیری کند. البته داشتن یک رژیم غذایی مناسب حتما باید تحت نظر پزشک مربوطه صورت گیرد.

مواد غذایی مناسب برای سلامت ستون مهره ها

مواد غذایی حاوی منیزیم

به گفته کارشناسان داشتن رژیم غذایی سرشار از منیزیم می تواند از بروز استئوپروز جلوگیری کرده و از طرفی افزودن منیزیم اضافی به رژیم غذایی می تواند در تراکم مواد معدنی استخوان موثر باشد. میزان دوز مصرفی منیزیم در زنان بالای 31 سال حدود 320 میلیگرم در روز و در مردان 420 میلیگرم می باشد. مواد غذایی حاوی منیزیم عبارتند از : انواع مغزها مانند بادام، بادام زمینی و سبزیجات مانند اسفناج و لوبیا و غلات و حبوبات.

مواد غذایی حاوی اسیدهای چرب امگا 3

کارشناسان معتقدند اگر رژیم غذایی روزانه افراد از اسیدهای چرب امگا 3 به اندازه کافی برخوردار نباشد می تواند به کاهش حجم تراکم استخوان کمک کند. مصرف مکمل ها و خوردن مواد غذایی حاوی اسیدهای چرب ضروری می توانند سبب تحکیم استخوانها بویژه در زمانی که مبتلا به استئوپروز میباشند شود. اسیدهای چرب امگا 3 برای افرادی که دچار استئوآرتریت (نوعی آرتروز) بوده و ممکن است بعدا ستون مهره ها را نیز تحت تاثیر منفی خود قرار دهد، مناسب می باشد. از آنجایی که مصرف بیش از 3 گرم اسیدهای چرب امگا 3 در روز ممکن است خطر خونریزی را افزایش دهد لذا توصیه می شود مصرف مکمل ها حتما تحت نظر پزشک مربوطه انجام گیرد. مواد غذایی حاوی اسیدهای چرب ضروری عبارتند از : ماهی سالمون، ماهی تن، ماهی ساردین، انواع مغزها و روغن مغزها مانند روغن بادام .

مواد غذایی مناسب برای سلامت ستون مهره ها

ویتامین های مفید برای ستون مهره ها

ستون مهره ها از استخوانهایی بنام مهره تشکیل شده که هر یک از مهره ها توسط رابطهای استخوانی به یکدیگر متصل میشوند و بدین طریق امکان حرکت را برای انسان فراهم می سازند. ستون مهره ها دربرگیرنده طناب نخاعی می باشد و طناب نخاعی مجموعه ای از عصبها بوده که سبب انتقال فرمان از مغز به بدن می شود. از طرفی این سلولها (مهره ها) و بافتها حاوی عروق خونی نیز می باشند که ستون مهره ها را تغذیه می کنند. بنابراین مواد تغذیه ای موجود در رژیم غذایی از جمله ویتامین ها که در مواد غذایی زیادی وجود دارد سبب تقویت بافتهای درون ستون مهره ها می شود.

مواد غذایی مناسب برای سلامت ستون مهره ها

ویتامین D

یکی از ویتامینهایی که سبب تقویت ستون مهره ها می شود ویتامین D می باشد. این ویتامین نقش مهمی در تنظیم سلامت استخوانها از جمله ستون مهره ها دارد. ویتامین D بر جذب کلسیم اثر گذاشته و در نتیجه سبب جذب کلسیم بیشتر در بدن شده و به سلامت استخوان کمک می کند. کمبود ویتامین D در بدن سبب کمبود کلسیم و در نهایت منجر به تضعیف سلامت ستون مهره ها می گردد.

ویتامین A

یکی دیگر از ویتامینهایی که در سلامت ستون مهره ها موثر است ویتامین A می باشد که به آن رتینول نیز می گویند. ویتامین A در رشد سلولی موثر بوده و از طرفی در شکل گیری بافت استخوانی تاثیر گذار می باشد، بنابراین کمبود ویتامین A می تواند رشد استخوان را با مشکل مواجه کرده و در نتیجه منجر به بروز مشکلاتی در ستون مهره ها گردد.

ویتامین B12

ویتامین B12 یا کبالمین به سلامت ستون مهره ها کمک می کند.. طناب نخاعی متشکل از میلیونها عصب می باشد که هر یک از این عصبها سبب ارتباط بین بدن و مغز میباشد. انتهای هر یک از عصبها حاوی ماده شیمیایی به نام «میلین» میباشد که نوعی پروتئین و چربی مخصوص می باشد که امکان برقراری هر چه سریعتر ارتباط میان مغز و بدن را فراهم می سازد. کمبود ویتامین B12 در بدن می‌تواند منجر به بروز نقص در میلن شده و به عصبهای نخاعی آسیب می رساند و در نتیجه بر سلامت طناب نخاعی اثر منفی دارد.

واد غذایی مناسب برای سلامت ستون مهره ها

ویتامین C

هر یک از بافتهای درون ستون مهره ها متکی به عروق خونی بوده تا اکسیژن لازمه برای عملکرد بافتها را تامین نمایند. اگر خونی که مورد نیاز بافتها می باشد تامین نشده و کافی نباشند بافتهای درون ستون مهره ها و طناب نخاعی دچار آسیب شده و در نهایت می میرند. ویتامین C با فراهم نمودن عروق خونی مناسب در سلامت ستون مهره ها موثر است، کمبود ویتامین C سبب ضعیف شدن عروقی خونی میشود و در نتیجه کمبود این ویتامین در طولانی مدت سبب کند شدن و تضعیف عروق خونی و در نتیجه بافتهای درون ستون مهره ها را با مشکل مواجه می سازد.

منبع:webmd

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :