مواد غذایی مناسب هنگام دردهای دندانی

10 / 10
از 1 کاربر
مقالات >> سلامت >> دانستنی های سلامت >>

درد مزمن دندان و يا درد حاصل از يك اُرتودنسی و يا درد ناشی از عمل جراحی در ناحيه دهان مي‌تواند غذا خوردن را با مشكل مواجه سازد، زيرا فرد نمی‌تواند عمل جويدن را به خوبی انجام دهد و در نتيجه غذا خوردن برای او مشكل می‌شود و نمی‌تواند هر ماده غذايی را كه دوست دارد بخورد.

هرگز منتظر نشويد تا درد كاملاً از بين برود و سپس شروع به خوردن موادغذايی كنيد، بلكه سعی كنيد خوردن موادغذايی و مايعاتی را كه می‌توانيد عليرغم داشتن درد، ميل كنيد شروع نماييد، زيرا خوردن مواد غذايی مناسب می‌تواند سبب تقويت بنيه بدن شده و ميزان انرژی لازم را تامين نمايد و روند بهبودی و كاهش درد را در شما تسريع كند.

آب:

اگر چه آب رفع گرسنگی نمی‌كند، اما حداقل بدن را از كم آبی حفظ نموده و همين آبرسانی به بدن كمك مي‌كند تا بدن هر چه سريع‌تر به بهبودی بعد از عمل جراحی برسد. به خاطر داشته باشيد كه حتماً آب بنوشيد، حتي اگر احساس تشنگی نمی‌كنيد. كارشناسان توصيه می‌كنند روزانه حداقل 6 تا 8 ليوان آب بنوشيد.

مواد غذایی مناسب هنگام دردهای دندانی

نوشیدنی‌های مغذی

در حالی که درد دندانی و یا به طور کلی درد در ناحیه دهان برای شما در خوردن مواد غذایی جامد محدودیت ایجاد می‌کند اما خوردن آب و در کنار آن سایر مایعات، می‌تواند مایعات و مواد مغذی مورد نیاز بدن را تأمین کند. مایعاتی مانند آب‌میوه‌ها و یا آب سبزیجات طبیعی و تازه، دوغ و اسموتی میوه‌جات تازه می‌توانند تأمین کننده مواد مغذی بدن باشند. تا جایی که امکان دارد آب‌میوه‌ها را به طور طبیعی و تازه تهیه کنید تا آب‌میوه‌های آماده و مصنوعی، که چندان مفید نمی‌باشند و مواد مغذی بدن را تأمین نمی‌کنند. با اضافه کردن پودر پروتئین و یا برخی از مکمل ها به آب میوه ها و یا میلک شیک می توانید مواد مغذی آنها را چند برابر کنید. پروتئین به بدن کمک میکند تا هر چه سریعتر به دوره بهبودی بعد از عمل برسد. محصولات لبني مانند شير، بستني، ماست و دوغ مي‌توانند منابع خوبي از كلسيم و پروتئين براي بدن باشند. بعد از كشيدن دندان، براي مصرف نوشيدني‌ها از ني استفاده نكنيد، زيرا ممكن است باعث عفونت در محل دندان كشيده شده شود.

سوپ ها:

انواع سوپ هاي رقيق و سبك و آب گوشت ها مي توانند غذاي گرم و مناسبي باشند. از سوپ هايي استفاده كنيد كه نياز به عمل جويدن ندارند، مانند سوپ هاي گوجه فرنگي و يا سوپ هايي كه تمام مواد آن به شكل پوره شده باشند. سوپ قارچ و سوپ هايي كه در آن از ماست و يا خامه استفاده مي كنند نيز مناسب مي باشد.

غذاهاي نرم :

پس از چند روز و زماني كه احساس مي كنيد مي توانيد عمل جويدن را از سر بگيريد، در ابتدا مواد غذايي نرم را وارد رژيم غذايي خود كنيد. ماست، انواع پودينگ ها و بستني مي توانند مناسب باشند. البته براي به دست آوردن مواد مغذي بيشتر مي توانيد از ساير مواد غذايي نرم نيز استفاده كنيد. موز اسلايس شده، سيب زميني پوره شده و برنج خوب پخته و نرم شده از گزينه هاي مناسب براي افرادي هستند كه نمي توانند عمل جويدن را به خوبي انجام دهند. البته مي توان سبزيجات دلخواه خود را پخته و به صورت پوره درآورد و ميل نمود.

مواد غذایی مناسب هنگام دردهای دندانی

رژیم غذایی قبل از عمل جراحي:

مقدار ماده بيهوشی كننده كه براي جراحي‌هاي دهاني در نظر گرفته مي‌شود با توجه به سختي و مدت زمان عمل جراحي متفاوت مي‌باشد. اگر بي‌هوشی موضعي در نظر گرفته مي‌شود معمولاً نيازي به محدوديت غذايي خاص غير از عمل جراحي نمي‌باشد، اما اگر بيهوشي عمومي در نظر گرفته مي‌شود، جراح توصيه مي‌كند از نيمه شب قبل چيزي خورده نشود.

رژیم غذایی پس از عمل جراحی:

يكي از مهم ترين مواد غذايي كه بلافاصله بعد از عمل براي بدن لازم مي باشد، نوشيدن آب است. نوشيدن 6 تا 8 ليوان آب و ساير مايعات در روز لازم است؛ از آنجايي كه مصرف نوشيدني هاي داغ ممكن است خونريزي بعد از عمل را طولاني كند، لذا از مصرف آنها در 24 ساعت اوليه بعد از عمل خودداري كنيد و تا جايي كه مي توانيد از نوشيدني هاي خنك و سرد استفاده نماييد.

پس از عمل جراحي فك و در دوره نقاهت سعي شود چند روز اول پس از عمل تمام مواد غذايي را به صورت مايعات مصرف كنيد و براي تامين مواد مغذي بدن و بهبودي سريع تر و رسانيدن پروتئين و ويتامين لازم به بدن از مكمل هاي مايع حاوي كالري بالا و پروتئين استفاده نماييد. پس از چند روز اوليه، با توصيه پزشك مي توانيد از رژيم غذايي نيمه جامد استفاده كنيد كه نياز چنداني به جويدن ندارد، مانند املت، انواع پن كيك و يا پاستا كه به خوبي پخته و نرم باشد. در مواردي كه مجبور به كشيدن دندان مي شويد، رژيم غذايي نرم مانند انوع آبميوه هاي طبيعي، آب سبزيجات، نان نرم، سبزيجات پخته شده و نرم مناسب مي باشد. خوردن غذاهاي تند اصلاً مناسب نمی باشند، زيرا ممكن است سبب التهاب در محل دندان كشيده شده شوند.

از خوردن مواد غذايي كه نياز به جويدن زياد دارند و يا چسبندگي زيادي دارند، مانند هويج، سيب و يا آب نبات و شكلات اجتناب كنيد.

منبع:webmd

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :