هشدار در مورد دود سيگار و ساير دودها!

10 / 10
از 1 کاربر
مقالات >> سلامت >> دانستنی های سلامت >>

هشدار-در-مورد-دود-سيگار-و-ساير-دودها

قرار گرفتن در معرض دود حاصل از سيگارِ افراد سيگاری –Second hand smoke- و ساير مواد آلوده كننده هوا مانند دود حاصل از سوختن چوب و يا دود حاصل از سرخ كردن، حتی اگر به‌مدت 10 دقيقه باشد می تواند بر عملكرد عروق قلبی تأثير منفی بگذارد. محققان اعلام كردند. شواهد حاكی از آن است هرچه ميزان آلاينده‌های هوا بيشتر باشد ميزان حملات قلبی و در نتيجه مرگ و مير ناشی از آن نيز افزايش می يابد! آلاينده‌های هوا كه به‌شكل دود می باشند حاوی ذرات بسيار ريزی هستند كه موجب اختلال در عملكرد عروق قلب می شوند.

محققان دانشگاه «كنتاكی» 40 نفر زن و مردِ سالم را كه غير سيگاری بوده و حدوداً 35 سال سن داشتند در معرض 3 نوع دود قرار دادند و در همين زمان عملكرد قلب و عروق و دستگاه تنفس آنها توسط محققان اندازه‌گيری شد. نتايج نشان داد قرار گرفتن افراد مورد تحقيق در معرض اين دودها، بر روی عملكرد قلب و عروق آنان به‌ويژه در مردان تأثير منفی گذاشته بود. اين تحقيق، تحقيقات گذشته را تائيد كرده و علاوه بر آن نشان داد قرار گرفتن در معرض مواد آلاينده از قبيل دودها حتی در مدت زمان كوتاه و به ميزان كم، می تواند عملكرد قلب را تحت تأثير قرار دهد.

دكتر «جان كلن» سرپرست گروه تحقيق اظهار داشت: نتايج حاصل از تحقيقات تعجب‌برانگيز بود كه چگونه اين مواد مضر می توانند در كمترين زمان و با كمترين مقدار عملكرد قلب را تحت تأثير خود قرار دهند؛ بنابراين لازم است عموم مردم توجه داشته باشند خطرات ناشی از دود سيگار و ساير آلاينده‌های دودی چقدر می تواند جدی باشد.

منبع : سايت webMD
مترجم : نوری فرد

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :