هوای آلوده و کم شدن ضریب هوشی

10 / 10
از 1 کاربر
مقالات >> سلامت >> قلب،ریه،مغز >>

خبر گزاری روتیرز-کودکانی که در محل هایی زندگی می کنند که آلودگی هوا ناشی از ترافیک زباد ماشین ها بسیار بالا می باشد ، دارای ضریب هوشی پایین تری هستند و نمرات آنان در آزمون های هوش و حافظه بسیار پایین تر است از کودکانی که در هوای پاک و تمیز تنفس می کنند ؛تحقیقات جدیدی اینطور نشان می دهد.

هوای-آلوده-و-کم-شدن-ضریب-هوشی

دکتر "فرانکو "از دانشگاه "هاروارد "که رئیس گروه تحقیق می باشد می گوید:هوش کودکانی که در محل هایی زندگی می کردند که دارای هوای آلوده بود مشابه بود با هوش کودکانی که مادرانشان در دوران بارداری روزی 10عدد سیگار می کشیدند ،و یا کودکانی که در معرض آلودگی با سرب قرار گرفته بودند. وی اظهار می دارد: در حالیکه تاثیر آلودگی هوا بر روی بیماریهای قلبی-عروقی و هم چنین بیماریهای دستگاه تنفسی بطور دقیق وگسترده مورد تحقیق قرار گرفته اما هنوز اطلاعات ما در مورد چگونگی تاثیرگذاری هوای کثیف و آلوده بر روی مغز بسیار اندک می باشد.

در این تحقیق 202 کودک که در سنین 8تا 11 سال بودند مورد مطالعه قرار گرفتند؛ محققان با در نظر گرفتن معیار هایی برای فعالیت های هوشی ادراکی مغز ،تاثیرگذاری کربن سیاه (ماده بسیار ریزی که از اگزوز اتومبیل ها و کامیون ها مخصوصا ًدارای سوخت گازوئیل )را بر روی مغز کودکان بررسی نمودند،هر چه میزان قرار گرفتن کودکان در معرض کربن سیاه بیشتر بود میزان نمرات آنها در آزمون های هوشی کمتر بود . بطور مثال به میزان زیاد در معرض کربن سیاه قرار گرفتن ،سبب اُفت ضریب هوشی به میزان 4/3 می گردید و هم چنین این کودکان در آزمون های مربوط به لغات ،حفظ کردن ،ویادگیری دارای نمرات کمتری بودند .

دکتر "فرانکو "می گوید :آلودگی هوای ناشی از ترافیک تاثیرات زیانبار دیگری نیز بر روی افراد دارد و از طرفی مردم چاره ای برای مبارزه و مقابله با آن را ندارد جز اینکه به محلهایی که از هوای پاک و سالمی برخوردارند نقل مکان کنند.

دکتر فرانکو و همکارانش خاطرنشان می کنند که آلودگی هوای ناشی از ترافیک تاثیرات زیانبار دیگری را اعمال می کند که خود سبب التهاب و اکسیده شدن مغز می گردد. محققان درصدند با انجام تحقیقات بیشتر میزان تاثیرات آلودگی هوا بر روی ضریب هوشی کودکان و هم چنین فعالیت های هوشی ادراکی افراد در سنین مختلف را در یابند و دیگر اینکه آیا آلودگی هوا می تواند سبب سریعتر شدن زوال عقل در بیماران آلزایمری وپارکنیسون شود ؟

منبع : سایتweb MD
مترجم: نوری فرد

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :