چرت کوتاه در نیمروز و تقویت حافظه

10 / 10
از 1 کاربر
مقالات >> سلامت >> قلب،ریه،مغز >>

چرت-کوتاه-در-نیمروز-و-تقویت-حافظه

اگر می خواهید مطالبی را که در زیر می خوانید فراموش نکنید، پس از خواندن آن چرتی بزنید!
تحقیقات جدید نشان میدهد که داشتن یک خواب کوتاه در طول روز سبب حفظ و پایداری بیشتر حافظه طولانی مدت در مغز می گردد. یک چرت 90 دقیقه ای می تواند کمک زیادی به این موضوع نماید. محققان اظهار می دارند که ما دقیقا نمی دانیم که در طول یک خواب کوتاه مدت چه اتفاقی در مکانیزم و فرایند حافظه، صورت می گیرد اما نتایج تحقیق حاکی از آن است که تحکیم و پایداری حافظه بوسیله یک چرت کوتاه افزایش می یابد.
حافظه طولانی مدت به آن قسمت از حافظه می گویند که برای سالیان سال در حافظه ما ثبت می گردند، مثلا تصادف یک اتومبیل که دیروز اتفاق افتاد و یا یادگیری چگونه نواختن یک پیانو.

محققان گروهی را در نظر گرفتند و به کل این افراد نحوه ضربه زدن به یک طبل را آموزش دادند و سپس آنها را به دو گروه تقسیم کردند، یک گروه به مدت 1 ساعت در طول روز خوابیدند و گروه دیگر نخوابید گروهی که در بعدازظهر یک چرتی زده بودند پیشرفت قابل ملاحظه ای در نحوه اجرای خود داشتند نسبت به گروهی که نخوابیده بودند. بعد از یک خواب شبانه هر دو گروه در یک سطح بودند، اما چیزی که آنها را از همدیگر متمایزتر می کرد خواب بعدازظهر بود، گروهی که در بعد از ظهر خوابیده بود پیشرفت سریعتری داشت.

این تحقیقات نشان داد که یک خواب 90 دقیقه ای در طول روز، می تواند خیلی سریع یک حافظه طولانی مدت را پایدارتر کند. یک خواب نیمروزی می تواند حافظه طولانی مدت را از فراموش کردن مطلب و یا تداخل آن با سایر مطالب موجود در حافظه مصون نگه دارد و آنرا تقویت کند.

www.news.yahoo.com

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :