چه پارچه‌ ای برای سلامت پوست مناسب است!؟

10 / 10
از 1 کاربر
مقالات >> سلامت >> پوست،مو،ناخن >>

چه-پارچه‌-ای-برای-سلامت-پوست-مناسب-است

به‌طور كلی انواع و اقسام پارچه از مواد مختلفی تهيه می شوند، اين مواد عبارتند از حيوانات، گياهان، تركيبات غير آلی و معدنی و هم‌چنين مواد مصنوعی؛ در گذشته اكثر پارچه‌ها از مواد طبيعی (گياه، حيوان، ماده معدنی) تهيه می شدند اما در قرن بيستم مواد مصنوعی كه بيشتر منشاء نفتی دارند جايگزين مواد طبيعی گرديد. بنابراين پارچه‌ها با توجه به مواد تشكيل دهنده آن دارای خصوصيات و هم‌چنين دوام مختلفی می باشند.

پارچه‌های با منشاء حيوانی مانند پارچه‌های پشمی، معمولاً از پشم حيواناتی مانند بز و گوسفند تهيه می شود. به‌طور مثال پارچه كشمير از پشم نوعی بُز به‌نام بز كشمير هندی تهيه می شود و لباس‌های مُوهر (Mohair) از پشم نوعی بز در شمال آفريقا به‌نام بز آنقوره تهيه می شود و يا پارچه‌های سيلک و ابريشمی (Silk) از جمله پارچه‌هايی است كه منشاء حيوانی داشته و از كرم ابريشم تهيه می شود.

به‌طور كلی، بهترين پارچه‌ها برای تهيه لباس، پارچه‌هايی هستند كه از مواد طبيعی مانند كتان، نخی (Linen) و ابريشم تهيه شده باشند، مواد طبيعی نسبت به مواد مصنوعی امكان تبادل هوا را بيشتر فراهم می كنند. در صورتيكه لباس‌هايی كه از مواد مصنوعی مانند (Polyester) پوليستر و نايلون (Nylon) تهيه می شود به بدن می چسبند و جلوی تبادل هوا را می گيرند و در نتيجه سبب گرما و عرق كردن بدن می شوند. لباس‌هايی كه از مواد طبيعی تهيه شده‌اند در فصل تابستان و آب و هوای گرم، عرق بدن را گرفته و در نتيجه مانع از ماندن عرق بر روی پوست بدن می شوند، در حاليكه ماندن عرق بر پوست بدن هم غير بهداشتی و هم ناراحت كننده می باشد بنابراين سعی كنيد در فصل گرم سال از لباسهای نازک و سبک كه از مواد طبيعی مانند نخ و كتان تهيه شده‌اند استفاده كنيد.

چه-پارچه‌-ای-برای-سلامت-پوست-مناسب-است-2

لباس‌هايی كه از جنس كتان می باشند بسيار مناسب برای بدن خصوصاً در فصل تابستان می باشند، زيرا اين لباس‌ها كمتر ايجاد حساسيت كرده و در برابر مواد‌ آلرژی زا مانند (dust-mitc) مقاوم می باشند. بنابراين، اين لباسها برای افراد مبتلا به آسم و هم‌چنين افراد دارای آلرژی و كسانی كه دارای پوست‌های حساس می باشند بسيار مناسب است؛ مواد طبيعی به‌كار رفته در لباس‌های كتانی سبب تبادل بهتر جريان هوا بين لباس و پوست بدن می گردد و عرق بدن را گرفته و با پايين آوردن گرمای بدن، آن را خنک و خشک نگه می دارد. اين نوع لباس‌ها مناسب برای آب و هوای گرم و شرجی می باشند. لباسهای كتانی از دوام بالاتری نيز برخوردارند. در بيمارستان‌ها، ملحفه‌ها و روپوش‌ها را معمولاً از جنس كتان انتخاب می كنند زيرا اين ماده برای استريل كردن و شستشو با درجه حرارت بالا بسيار مقاوم می باشد. لباس آتش‌نشان‌ها نيز از جنس كتان می باشد زيرا راحت‌تر می توان آن را به مواد ضد آتش آغشته كرد. لباس‌های كتان از جمله لباس‌هايی هستند كه می توان در مورد آن گفت: بشور و بپوش!

پارچه‌هايی كه از جنس نايلون (Nylon)، پوليستر (Polyester) و پشم (Wool) می باشند مناسب برای پوست بدن خصوصاً پوست افرادی كه دارای حساسيت‌های پوستی و خارش هستند، نمی باشند. اين پارچه‌ها معمولاً از مواد غير طبيعی و شيميايی مانند نفت ساخته می شوند و اين مواد برای بهداشت و سلامت پوست مضر می باشند.
بنابراين از آن‌جايی كه پوست بدن از وسيع‌ترين اندام‌های بدن می باشد لذا سعی كنيد در خريد لباس دقت لازم را داشته باشيد و لباسی را خريداری كنيد كه از پارچه‌ای تهيه شده باشد كه كمترين آسيب ناشی از مواد شيميايی و مصنوعی را برای پوست داشته باشد.

منبع : سايت webMD
مترجم : نوری فرد

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :