چگونه از پایین افتادن قند خون در طول شب جلوگیری کنید ؟

10 / 10
از 1 کاربر
مقالات >> سلامت >> دانستنی های سلامت >>

پایین افتادن قند خون شب و به هنگام خواب میتواند سبب بروز مشکلاتی برای بعضی از افراد شود. بعضی از این مشکلات عبارتند از : عرق کردن و کابوس های شبانه ، احساس خستگی و بدخلق بودن.برای جلوگیری از پایین افتادن قند خون به هنگام خواب توصیه می شود قبل از رفتن به رختخواب غذای سبکی را بخورید تا قند خون شما به مدت 6 تا 8 ساعت ثابت مانده و از پایین افتادن آن در خواب جلوگیری شود.

چگونه از پایین افتادن قند خون در طول شب جلوگیری کنید ؟

دلایل افت قند خون:

پایین افتادن قند خون به هنگام خواب که به آن هیپوگلیسمیک (hypoglycemic) می گویند دلایل مختلفی دارد که می توان به برخی از آن ها اشاره کرد:خوردن مواد غذایی شیرین و حاوی قند فراوان به هنگام شام که سبب افزایش ناگهانی قند خون و به دنبال آن افت شدید قند خون میشود،تزریق انسولین به هنگام شب بیش از مقدار لازم، داشتن فعالیت بدنی زیاد و یا ورزش های شدید و سخت،مصرف الکل و یا اجتناب از خوردن یک ماده ی غذایی سبک(snack)قبل از رفتن به رختخواب.یکی دیگر از عواملی که می توان به آن اشاره کرد ترشح هورمون رشد به هنگام شب و در طول خواب است که میتواند با ترشح انسولین تداخل پیدا کرده و منجر به افت قند خون شود.

چگونه از پایین افتادن قند خون در طول شب جلوگیری کنید 2

افراد دیابتی باید به این نکته توجه داشته باشند که به جای خوردن سه وعده ی غذایی پر حجم،چندین وعده غذایی سبک اما با حجم کم در طول روز داشته باشند تا قند خون آن ها همواره در سطح ثابتی باقی مانده و از نوسانات آن جلوگیری شود.هرگز وعده های غذایی خود حذف نکنید زیرا حذف یک وعده غذایی حتی اگر در ابتدای روز باشد می تواند به افت قند خون در طول شب منجر شود.

تنظیم برنامه غذایی:

پس از بیدار شدن از خواب،خوردن صبحانه را فراموش نکنید.به هنگام صرف صبحانه مواد غذایی را انتخاب کنید که قند خون را به آرامی افزایش می دهند تا از افزایش ناگهانی قند خون جلوگیری شود..مواد غذایی که برای صبحانه به افراد دیابتی پیشنهاد می شود عبارتند از : تخم مرغ،نان های سبوس دار و نان جو دو سر.

سه ساعت پس از صرف صبحانه،یک میان وعده که می تواند شامل:انواع مغز ها(گردو،پسته،بادام و. . .) و بیسکویت تهیه شده از آرد سبوس دار همراه با کمی کره بادام زمینی،سبزیجات خام همراه با پوره نخود،یک فنجان سوپ سبزیجات، و یا پنیر کم چرب باشد از افت قند خون بدن جلوگیری می کند.

چگونه از پایین افتادن قند خون در طول شب جلوگیری کنید-1

ناهار میتواند شامل سالاد همراه با کمی مرغ،ساندویچ بوقلمون که البته نان آن از آرد سبوسدار تهیه شده باشد،پنیر توفو(پنیر حاصل از سویا)و برنج قهوه ای و یا پنیر حاصل از شیر بز ،و نخود پوره شده باشد