چگونه در شرایط استرس زا آرام بمانیم !؟

10 / 10
از 1 کاربر
مقالات >> سلامت >> دانستنی های سلامت >>

چگونه-در-شرایط-استرس-زا-آرام-بمانیم

موقعیت هایی که در روز ممکن است با آنها مواجه شویم مانند انجام یک مصاحبه ، داشتن یک سخنرانی ، شرایط اضطراری پیش آمده برای اعضای خانواده و یا حتی شغل ما ، در صورتی که یاد نگرفته باشیم چگونه با آنها کنار بیاییم ، همه و همه می توانند برای ما استرس زا باشند ، یادگرفتن چگونگی حفظ آرامش در شرایط استرس زا نه تنها باعث می شود که آن شرایط را راحت تر و با آرامش بیشتری تحمل کنیم بلکه به مرور زمان به ما کمک می کند که زندگی سالم تر و شادتری داشته باشیم . مطالبی که در زیر می خوانید به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید در شرایط استرس و فشار، خونسردی خود را حفظ کنید .

1- سعی کنید عامل استرس را شناسایی کنید ، برای چند دقیقه فکر کرده و سعی کنید بفهمید که واقعاً چه چیزی شما را آزار می دهد .

2- پاسخی را که می خواهید به این عامل استرس زا بدهید انتخاب کنید ، اگر توانایی آنرا ندارید که عامل استرس زا را تغییر دهید اما آن قدر قدرت دارید که بتوانید با آن رودررو شوید و برای رودررو شدن با آن از خود چند سؤال بپرسید :

آیا این قدر مهم است ؟

تا چه اندازه می توانی بر روی عامل استرس زا کنترل داشته باشی ؟ مثلاً تو نمی توانی باران را کنترل کنی زمانی که مجلس عروسی شما در مکانی برگزار شده که سرپوشیده نیست و این باران مجلس شما را خراب کرده ،اما در موقعیت دیگری مثلاً زمانی که امتحان جبر داری این دیگر به خودت بستگی دارد که تا چه اندازه خودت را برای امتحان آماده کنی .
آیا عامل استرس زا مربوط به گذشته ، حال و آینده است ؟ اگر مربوط به گذشته است ، شما نمی توانید گذشته را عوض کنید پس اجازه بده موضوعی که مربوط به گذشته است اما دائم در تو ایجاد استرس می کند کم کم محو شده و از بین برود . اما اگر عامل استرس زا مربوط به حال شما می باشد می توانی با آن رو در رو شده و به آن پاسخ دهی و خودت را برای آینده آماده کنی .

3- خودت را از شر عامل استرس زا خلاص کن ؛ اگر عامل استرس زا به گونه ای است که هیچ کنترلی نمی توانی بر روی آن داشته باشی و یا خیلی هم مهم نیست پس نگران بودن و استرس داشتن را متوقف کن .

چگونه-در-شرایط-استرس-زا-آرام-بمانیم-2

از طریق بینی نفس عمیقی بکش و در ذهنت تا پنج بشمر سپس به آرامی هوا را از طریق دهان بیرون بده و تا پنج بشمر ، این نوع نفس کشیدن را تکرار کن تا جایی که احساس آرامش و راحتی کنی .

به چیزهای دیگر فکر کن ؛ عامل استرس زا را از فکرت بیرون کن با فکر کردن به چیزهایی که باعث خوشحالی تو می شوند مانند بچه ها و یا همسرت (البته به شرطی که اینها عامل استرس زای تو نباشند ) و یا فکرت را بر روی برنامه هایی که باید در طول روز انجام دهی متمرکز کن .

چگونه-در-شرایط-استرس-زا-آرام-بمانیم-3

سعی کن چیزهایی را که به تو آرامش می دهند جلوی چشمانت بیاوری مانند : دریا ، آبشار ، کوه و ... سعی کن تمام جزئیات این مناظر را به یاد بیاوری و خودت را در آن موقعیت ببینی به جای موقعیتی که اکنون در آن هستی .

چگونه-در-شرایط-استرس-زا-آرام-بمانیم-4

کمی ورزش کن ؛ مثلاً پیاده روی کن ، یوگا انجام بده یک ورزش جسمی به مدت 10 تا 20 دقیقه به حدی می تواند به شما آرامش بدهد که هیچ چیز دیگر نمی تواند . انجام ورزش اگر روزانه انجام گیرد باعث می شود که در دراز مدت بهتر بتوانید به عوامل استرس زا پاسخ دهید .

نکات :

- حتماً به این نکته واقفید و لازم است به خودتان یادآوری کنید اگر در زندگی موارد ناخوشایند ، استرس زا ناراحتی ها و یا افسردگی ها وجود نداشت شادی و هیجان خوشی نیز دیگر معنا نداشت ، شادی ها تنها در برابر غم ها معنا می یابند . اگر در زندگی غمی نداشته باشیم شادی را نیز نمی توانیم حس کنیم . این یک واقعیت است ، هیچ کس زندگی خوب و آرامی برای همیشه نخواهد داشت این یک امر طبیعی است .

- بسیاری از شرایط استرس زا قابل اجتنابند . بنابراین با آماده کردن خود و یک برنامه ریزی درست می توان استرس را بسیار کاهش داد و به یاد داشته باشیم که همیشه پیشگیری بهتر از درمان است .

چگونه-در-شرایط-استرس-زا-آرام-بمانیم-1

- آدامس بجوید ، تحقیقات نشان داده که عمل جویدن می تواند باعث کاهش استرس شود و شاید به همین علت است که افرادی که تحت شرایط استرس های دائمی هستند به پر خوری روی می آورند جویدن آدامس می تواند یک راه سالم برای کم کردن استرس باشد .

- با افراد دور و بر خود ارتباط داشته باشید ؛ ثابت شده است که هر زمان شما با کسی ارتباط برقرار کرده و صحبت می کنید در حقیقت ذهن خود را از افکار آزاردهنده و استرس زا منحرف می کنید .

- در حالی که دچار تنش و استرس هستید به چیزی مانند یک کیسه بوکس و یا یک بالش ضربه بزنید و خواهید دید که پس از انجام این ضربه ها چقدر آرامتر شده اید .

- اگر دچار استرس مزمن هستیدو اغلب خیلی سریع ناراحت می شوید و بقول معروف اشک هایتان جاری می شود و یا به سرعت دچار اضافه وزن و یا کاهش وزن می شوید بهتر است که حتماً با یک پزشک مشورت کنید .

- اگر مثلاً صحبت کردن در میان جمع و یا هر عامل دیگری باعث عصبانیت شما می شود فقط آرام باشید و اگر هم دچار اشتباه شدید خودتان را سرزنش نکنید و بگویید همه چیز رو به راه است هر کسی ممکن است دچار اشتباه شود، اشتباه کردن جزئی از زندگی است ، فقط کافی است خودتان را باور داشته باشید .

هشدار ها :

- پاسخ نامناسب دادن به استرس و یا احساس ناتوان بودن در مقابله با استرس می تواند سال های عمر شما را کوتاه کند . این درست است که چیز غیر ممکن وجود ندارد اما این هم غیر ممکن است که بخواهی چیزی را تغییر دهی بدون اینکه تلاش کرده باشی ؛ سخت تلاش کردن خود می تواند یک موفقیت باشد .

- هرگز خود را دارو درمانی نکنید – الکل ، داروها و یا هر ماده مخدری ممکن است موقتاً شما را از استرس برهاند اما مشکل شما همچنان باقی خواهد ماند تا زمانی که اثر دارو در بدن شما از بین برود . علاوه بر این ایا شما می خواهی مشکل اعتیاد را به سایر مشکلات خود اضافه کنی ؟ ممکن است مسأله اعتیاد برای خود شما چندان مهم نباشد اما آیا برای کسانی هم که تو را دوست دارند اعتیاد شما مهم نیست !؟

- خود را سرزنش نکنید و همه تقصیرها را به گردن خودتان نیندازید ؛ هرگز خود را نبازید و تسلیم خودتان نشوید شما یک انسان منحصر به فرد هستید چه باور داشته باشی چه نه !!!

منبع:yahoohealth

مترجم:نوری فرد

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :