گوشت های کباب شده و سرطان

10 / 10
از 1 کاربر
مقالات >> سلامت >> سرطان >>

گوشت-های-کباب-شده-و-سرطان

خوردن گوشت بيش از حد کباب شده- به گونه اي که سوخته به نظر آيد - ممکن است خطر ابتلا به سرطان لوزالمعده را تا حدود 60 درصد در افراد افزايش دهد. طبق تحقیقات انجام گرفته توسط موسسه مطالعاتی سرطان در آمریکا، این مطلب منتشر گردیده است.

تحقيقات،نشان مي دهد کباب کردن گوشت با درجه ي حرارت بالا، سبب تولید ترکيبات شيميائي مضري در گوشت می شود که خطر ابتلا به سرطان را بالا می برد. اين ماده ي شيميائي - که در اثر سوختن نوعي آمينواسيد موجود در گوشت و در درجه ي حرارت بالا توليد مي شود- بسيار مضر می باشد. اين ماده ي مضر، در گوشت که به روش گريل، باربيکيو، کبابي و يا تفت دادن با حرارت بالا تهيه مي شوند، دیده شده است..

طي تحقيقي که پروفسور«کريستين آندرسن» و همکارانش در دانشگاه « مينوسوتا»،درباره ي عادات غذائي بيش از62000نفر درمدت 9 سال انجام داده اند، دريافتند افرادي که ترجيح مي دادند گوشت کاملاً کبابي شده(اعم از گوشت قرمز، سوسيس، همبرگر و يا استيک) بخورند، خطر ابتلا به سرطان پانکراس (لوزالمعده)در آنان به ميزان 60 درصد افزايش يافته است. در ميان اين افراد، کساني که مصرف بيش تري از گوشت کاملاً کبابي شده داشتند، خطر ابتلا به سرطان به ميزان 70 درصد بود.

محققان، توصيه مي کنند به هنگام استفاده از روش هائي چون گريل کردن، باربيکيو و سرخ کردن، از سوزاندن و سرخ کردن بيش از حد گوشت خودداري شود و نکات زير رادر هنگام بهره گيري از اين روش ها رعايت کنند تا سلامتي خود را تأمين نمایند.

گوشت-های-کباب-شده-و-سرطان-1

• براي کباب کردن، از گوشت هاي بدون چربي استفاده شود و چربي گوشت، کاملاً از آن جدا گردد. زيرا اين چربي ها، در اثر سوختن و آب شدن بر روي حرارت، دود توليد مي کنند که خود سرطانزا می باشد. بنابراين، چربي کم تر، دود کم تري نيز ايجاد مي کند.

• گوشت را داخل فويل آلومينيومي بپيچيد و با ايجاد چندين سوراخ بر روي آن، از سوختن چربي جلوگيري کنيد تا دود کم تري حاصل گردد.

• مراقب باشيد گوشتي که روي کباب پز يا ذغال قرار گرفته، نسوزد. زيرا، آن قسمت از گوشت که کاملاً کبابي و سوخته شده، بيش ترين ماده ي سرطانزا را دارد. پس، از خوردن آن خودداري کنيد.

• در هنگام کباب کردن گوشت، حتماً از سبزي هائي مانند انواع فلفل دلمه اي، قارچ، پياز، و ... استفاده کنيد. زيرا، گريل کردن سبزي به همراه گوشت، از ايجاد مواد مضري که به هنگام گريل به وجود مي آيد، تا حدي جلوگيري مي کند و افزون بر آن،مواد غذائي سالمي همچون سبزي ها را به غذاي شما اضافه می کند..

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :