یوگا فواید بسیاری دارد

10 / 10
از 1 کاربر
مقالات >> ورزش >> دانستنی های ورزش >>

یوگا-فواید-بسیاری-دارد

یوگا احساسی از خوشی و سعادت در افراد ایجاد می کند و می تواند نتایج بالینی و زیست شیمی مرتبط با سندرم متابولیک (سوخت و ساز) را کاملاً تغییر دهد .نتایج تحقیقات انجام شده در سوئد و هند این مطلب را تأکید می کند . سندرم متابولیک به مجموعه ای از عوامل خطرزا که می تواند منجر به بیماری های قلبی شود مانند فشار خون بالا ، چاقی و قند خون بالا می گویند .

دکتر «آگرادال» رئیس دانشکده پزشکی «بایمز» در هند و همکارانش اثرات سودمند «یوگا» و مدیتیشن «مراقبه» را در 101 بزرگسال که دارای ویژگی هایی از سندرم متابولیک بودند بررسی کردند ، در این تحقیق یک گروه متشکل از 55 نفر ورزش های یوگا و مدیتیشن را به مدت سه ماه بطور مرتب انجام دادند در حالی که گروه های دیگر فقط مراقبت های معمول را داشتند و یوگا انجام نمی دادند ، اندازه دور کمر ، فشار خون ، قند خون ، و تری گلیسرید بطور چشمگیری کاهش یافته بود و چربی خوب خون HDL سطح بالاتری داشت در گروهی که یوگا انجام داده بودند .

در تحقیق دیگری دکتر «آنت جیلکرن» و همکارانش اثرات مفید یوگا مانند تمرین های تنفسی را بر روی افراد سالم بررسی کردند .

یوگا-فواید-بسیاری-دارد-1

به 55 نفر از این افراد توصیه شد که ورزش های تنفسی یوگا را که شامل تنفس سریع و نرمال و آهسته بود را تمرین کنند . این تمرینات 6 روز در هفته و روزی یک ساعت در مدت 6 هفته انجام شد ، و به 48 نفر دیگر گفته شد که هر روز به مدت 15 دقیقه فقط بر روی یک صندلی راحتی نشسته و استراحت کنند . پس از اتمام دوره تحقیق ، احساس اضطراب و نگرانی ، استرس و افسردگی بطور چشمگیری کاهش یافته بود و سطح خوش بینی یا همان مثبت اندیشی در گروهی که یوگا انجام داده بودند بطور محسوسی افزایش یافته بود .
یوگا با کاهش فعالیت سیستم عصبی سبب یک واکنش آرامشی می گردد و در نتیجه یک حس خوشی و سر حالی بر اثر بالا رفتن میزان آنتی اکسیدان های خون و کم شدن هورمون کورتیزول که به هنگام داشتن استرس ترشح می شود ، در انسان بوجود می آید .
«یوگا» نه تنها در پیشگیری از ابتلا به بیماری ها کمک می کند ، بلکه می تواند هنگام بروز این بیماریها به عنوان یک روش درمانی قوی در کنار سایر درمان های پزشکی به افراد کمک کند .

منبع:www.news.yahoo.com

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :