5 راه كم هزينه برای حفظ سلامتی!

10 / 10
از 1 کاربر
مقالات >> سلامت >> دانستنی های سلامت >>

زمانی كه پای حفظ سلامتی تان به ميان می آيد تا جايی كه می توانيد برای سلامتی خود هزينه كرده و خساست به خرج ندهيد! اما از طرفی راه‌های كم هزينه‌ای هم وجود دارند كه می توانيد با به‌كار بستن آنها سالم‌تر بمانيد.

1- مصرف داروهای ضد آلرژی را كاهش دهيد. دكتر «بت كورن» ايمونولوژيست آلرژی از نيويورک اظهار می كند: يكی از رايج‌ترين اشتباهاتی كه افراد مبتلا به آلرژی مرتكب می شوند، نگهداری انبوهی از كتاب‌ها و مجلات، حيوانات مصنوعی درست شده از پشم و مواد مصنوعی، بالش‌ها و كوسن‌های دكوری در اتاق خواب و هم‌چنين نگهداری ساير خرت و پرت‌هايی است كه می تواند مكان مناسبی برای رشد و نمو «سايت‌ها»- جانوران بسيار ريز كه می توانند سبب آلرژی شوند- باشند.

- Dust mites– وجود اين جانوران ريز و ذره‌بينی در خانه می تواند يكی از دلايل عمده آلرژی های طولانی مدت باشد، هم‌چنين بعضي از گياهان و درختان از عوامل آلرژی زای بيرون از خانه می باشند كه بادهای پاييزی اين مواد آلرژی زا را در فضا پراكنده ساخته و شما را دچار آلرژی می كنند.

- خوابيدن در اتاق و باز گذاشتن پنجره‌ها برای اينكه صدای نسيم پاييزی را كه در ميان درختان می پيچد حس كنيد. شايد زيبا به نظر برسد اما به‌هنگام صبح، شما با چشمانی پف كرده و بينی گرفته و چشمانی اشكبار بيدار خواهيد شد! دكتر «كورن» يک توصيه ساده دارد و آن بستن پنجره‌ها می باشد. وی هم‌چنين می گويد اگر شما فردی هستيد كه هر روز به پياده‌روی می رويد سعی كنيد اين كار را به هنگام عصر انجام دهيد زيرا بيشترين ميزان گروه‌ها و مواد آلرژی زا به‌هنگام صبح می باشد.

- از طرفی هنگامی كه از محيط بيرون به خانه برمی گرديد، بلافاصله به حمام رفته دوش بگيريد و لباس‌های خود را عوض كنيد تا از شر گرده‌ها و مواد آلرژی زايی كه به سر و صورت و موها و حتی لباس‌های شما چسبيده‌اند خلاص شويد.

- هم‌چنين از نگهداری حيوانات خانگی در منزل و يا حتی خواباندن آنها در رختخواب خود خودداری كنيد. زيرا يكی از خطرناک ترين مواد‌ آلرژی زا همين حيوانات خانگی می باشند.

5-راه-كم-هزينه-برای-حفظ-سلامتی

2- عسل را جايگزين استفاده از پمادهای آنتی بيوتيک نمائيد.حتماً شنيده‌ايد كه می توانيد برای تسكين دادن گلو دردهای خود از عسل استفاده كنيد، حال اين را هم بدانيد كه می توان برای درمان سوختگی های سطحی و عفونت‌های پوستی كه چندان شديد نمی باشند از عسل خام و غير فرآوری شده- عسل همراه با موم- استفاده كرد. گذشتگان ما از دوران بسيار قديم خواص دارويی عسل را دريافته بودند و از آن به‌عنوان دارويی براي درمان عفونت‌ها استفاده می كردند. اما امروزه خاصيت درمانی و دارويی عسل با آزمايشات و دلايل و مدارک ثابت گرديده است. عسل- عسلی كه در شرايط آزمايشگاهی توليد شده و توسط آن آزمايشات انجام گرفته است- می تواند حتی باكتری هايی را كه به آنتی بيوتيک ها مقاوم شده‌اند را از بين ببرد.

دكتر «آندرسن» اظهار می دارد: برای بهبودی بريدگی ها و يا خراشيدگی های روی پوست از عسل خام و غير فرآوری شده- عسلی كه همراه با موم بوده و تصفيه نشده- استفاده كنيد؛ زيرا زمانی كه عسل خام را برای جدا كردن موم از آن حرارت می دهيم در اثر حرارت بسياری از خاصيت‌های ضدباكتريايی آن كاهش می يابد، بنابراين، اين نوع عسل‌ها نمی توانند خاصيت درمانی داشته باشند. اگرچه تحقيقات بر روی عسل هم‌چنان ادامه دارد اما آنچه تاكنون ثابت شده نشان می دهد كه عسل دارای پراكسيد ئيدروژن می باشد كه اين ماده يک پادزهر كاملاً قوی و كاملاً بر عليه استافیلوکوکها و ساير باكتری های پوست می باشد.

دكتر آندرسن می گويد: عسل در مقايسه با ساير داروها و پمادهايی كه بدون نسخه در داروخانه‌ها به فروش می رسند برای سوختگی های سطحی- در اثر اتوی داغ و يا با شعله گاز- مؤثرتر می باشد؛ از طرفی زمانی كه عسل بر روی پوست آسيب ديده ماليده می شود قسمتی از عسل جذب پوست شده و با ايجاد لايه‌ای بين پوست بدن و بانداژيی كه بر روی زخم گذاشته می شود از آسيب بيشتر پوست به‌هنگام برداشتن بانداژ جلوگيری می كند.

3- به اندازه كافی بخوابيد- شايد بارها از مادر بزرگ‌ها شنيده باشيد كه خواب برای بدن خوب است اما امروزه اين سخنِ مادر بزرگ‌ها به‌طور علمی ثابت شده است كه استراحت و خواب شبانه برای عملكردهای مغز و هم‌چنين داشتن سيستم ايمنی قوی و سالم بسيار ضروری و لازم است. البته علاوه بر آنكه كميت خواب مهم می باشد، كيفيت خواب نيز مهم است. به خواب رفتن با استفاده از قرص‌های خواب و آرام‌بخش‌ها اگرچه ما را به خواب می برند اما عموماً اين نوع خواب نمی تواند در بهبودی و تقويت سيستم مغزی و بدنی چندان مفيد باشد. پس سعی كنيد به اندازه كافی بخوابيد و به‌طور طبيعی و بدون استفاده از قرص و دارو به خواب برويد.

5-راه-كم-هزينه-برای-حفظ-سلامتی-ورزش

4- ورزش را فراموش نكنيد- لزومی ندارد كه حتماً در يكی از باشگاه‌های بدنسازی ثبت نام كنيد و به كلاس ورزش برويد، شما می توانيد در منزل خود نيز ورزش كنيد، می توانيد با گذاشتن يک CD ورزشی و تكرار حركاتی كه در آن می بينيد ورزش و نرمش را در منزل و در اتاق خود انجام دهيد، می توانيد اتاق خود را به‌عنوان يک سالن ورزشی در نظر گرفته و چند روز يا چند شب از هفته را در آن ورزش كنيد حتی می توانيد چند تن از دوستان و يا نزديكان خود را دعوت كنيد تا به‌صورت گروهی و دسته جمعی ورزش‌ها را انجام دهيد تا هم تنها نباشيد و هم محيط ورزشی گرم و صميمی داشته باشيد. دكتر «تيلور» روانپزشک از بيمارستان «هارلم» نيويورک می گويد: طبق تازه‌ترين تحقيقات انجام شده، ثابت شده است كه در تمام گرفتاری های اجتماعی و اكثر بيماری ها رد پايی از چاقی ديده می شود؛ و برعكس افراد دارای عادات و رفتارهای بهداشتی سالم می توانند در اجتماع موفق‌تر باشند.

آيا تاكنون دقت كرده‌ايد كه با چه كساني دوست هستيد اگر دوستان شما دارای عادات بهداشتی و سالم هستند خود به خود بر شما تأثير گذاشته و شما نيز به همين سمت و سو تشويق و ترغيب خواهيد شد و برعكس اگر دوستانی با عادات ناسالم (مانند سيگار كشيدن- پُرخوری كردن) داريد بر شما تأثيرات منفی خواهند گذاشت. داشتن دوستانی با عادات رفتاری سالم (مثلاً اهل ورزش هستند) و هم‌چنين دوستانی كه بتوان به آنها اعتماد و اطمينان كرد می تواند سطح استرس را در مواقع استرس‌زا در شما كاهش دهد و شما را سالم‌تر نگه دارد، زيرا استرس می تواند سيستم ايمنی بدن را ضعيف كرده و سبب بيماری های مزمن گردد.

5- انجام آزمايشات چک-آپ هر چند وقت يک بار- انجام ماموگرافی و آزمايش پاپ اسمير برای زنان بالای سن 40 سال و سالی يک بار توصيه می گردد. كنترل و اندازه‌گيری فشار خون، زيرا پزشكان معتقدند اندازه‌گيری ميزان فشار خونی كه از قلب به سرتاسر شريان‌های بدن جريان دارد يكی از مهم‌ترين راه‌ها برای فهميدن و كنترل كردن سلامت عمومی بدن می باشد.

منبع : سايت webMD
مترجم : نوری فرد

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :