آداب غذا خوردن در لبنان

7 / 10
از 10 کاربر
مقالات >> تغذیه >> آداب غذا خوردن ملل >>

هر چند در خاورمیانه تنوع غذایی از کشوری به کشور دیگر متفاوت است اما زمانی که دنیای عرب با تنوع غذاهای مدیترانه ای رو به رو می شود واقعاً جالب می شود . در حقیقت غذای لبنانی تلفیقی است از یک آشپزی اروپایی با چاشنی ها و مزه های شرقی ، در واقع آشپزی لبنانی سهم بزرگی در غذاهای مدرن عربی دارد . امروزه غذاهای لبنانی به عنوان نمادی از غذاهای عربی در جوامع بین الملل شناخته می شود .

اکثر غذاهای سنتی لبنانی بسیار ساده تهیه می شوند و بیشتر از غلات ، حبوبات و سبزیجات در آنها استفاده می شود . گاهی اوقات از یک ماده غذایی مثلاً نخود به روش های مختلف در انواع غذاها استفاده می شود . در غذاهای لبنانی از موادی مانند ماست ، پنیر ، خیار ، بادمجان، نخود ، انواع مغزها مانند بادام و پسته و ... و گوجه فرنگی و کنجد استفاده می شود . این مواد غذایی بسیار هنرمندانه با یکدیگر مخلوط شده و غذاهای بسیار متنوع و فراوانی از آنها حاصل می شود . از جعفری و نعنا نیز به همان فراوانی پیاز ، سیر و لیمو استفاده می شود . غذاهای لبنانی معمولاً تند و تیز و پر ادویه هستند .

آداب-غذا-خوردن-در-لبنان

خمیر های پر شده از سبزیجات و سبزیجاتی پر شده از گوشت ، گوشت های تکه تکه شده و کباب شده بر روی زغال ، غذایی که آماده می شود بسیار هنرمندانه آراسته می گردد . ممکن است غذا بسیار ساده و معمولی باشد اما خیلی زیبا تزئین می گردد .

به عنوان نمونه یک وعده غذای لبنانی مانند شام یا نهار با پیش غذا شروع می شود که به آن «مزه » می گویند . این پیش غذا می تواند فقط شامل سالاد و یک ظرف پر از انواع مغزها باشد و یا حدود 30 الی 40 نوع اردور باشد که معمولاً در مناسبت ها و میهمانی ها به صد نوع نیز می رسد . غذای اصلی معمولاً متشکل از گوشت (معمولاً گوشت بره) و مرغ و ماهی همراه با برنج می باشد که پس از پیش غذا سرو می شود . دو نوع نان وجود دارد : یک نوع نان عربی که دو لایه است و یک نوع نان نازک که در تنور پخته می شود .

وعده غذایی نهار معمولاً بین ساعت 12 ظهر تا 3 بعد از ظهر خورده می شود و ممکن است مدت 2 ساعت یا حتی بیشتر به طول انجامد . بسیاری از غذاها با دست راست خورده می شوند معمولاً با تکه هایی از نان که در دست گرفته می شود و کار قاشق را انجام می دهد . مثلاً «تبوله» که یک سالاد معروف لبنانی است با کاهو خورده می شود که کاهو کار قاشق را در اینجا انجام می دهد . پیش غذاها معمولاً بدون استفاده از کارد و چنگال سرو می شود . استفاده از نان های عربی به جای قاشق و چنگال همچنان از قدیم الایام به جا مانده است .

آداب-غذا-خوردن-در-لبنان-1

- غذاهای لبنانی معمولاً از نوع مدیترانه ای است . نان معروف عربی به نام «پیتا» و همچنین برنج از مواد غذایی پر مصرف می باشد ، پاستا نیز بسیار رایج است . خوردن دوغ همراه با غذا بسیار رایج می باشد . در لبنان خوردن غذا همراه و در جمع خانواده بسیار رایج است و افراد معمولاً به تنهایی غذا نمی خورند . لبنانی ها رفتن به رستوران همراه با خانواده و غذا خوردن در بیرون از خانه را یک رفتار اجتماعی می دانند .

- یکی از موادی که حتماً باید به هنگام صرف صبحانه ، نهار و شام بر سر میز باشد زیتون است . یعنی حتی اگر هیچ غذایی برای مهمانتان آماده نکرده اید اما زیتون باید بر سر میز باشد ، یعنی اگر میز غذا پر از انواع غذا ها باشد ولی از زیتون خبری نباشد این میز غذا کامل نیست ، و این اهمیت زیتون را در نزد لبنانی ها نشان می دهد ! زیتون لبنانی (سبز – سیاه) کمی تلخ مزه است اما خیلی خوش طعم می باشد .

- نوع غذا در مناسبت های خاص : ماه رمضان که ماه روزه داری مسلمانان می باشد ، یکی از مناسبت هایی است که به هنگام افطار غذاهای مخصوص صرف می شود از قبیل سوپ و غذایی به نام فاتح (ماست و نخود) ، و کاربوج (شیرینی حاوی انواع مغزها) را می توان نام برد .

غذاهای لبنانی همیشه مورد علاقه توریست هایی است که به لبنان می روند و در سال های اخیر رستوران های لبنانی در کشورهای غربی زیاد شده اند و این نشاندهنده مورد استقبال قرار گرفتن غذاهای لبنانی در نزد غربی ها می باشد .

برخی از غذاهای معروف لبنانی

  • بابا گانوش : ترکیبی است از بادمجان کبابی ، کنجد، روغن زیتون ، آب لیمو و پوره سیر – البته این غذا به عنوان سس استفاده می شود .
  • فلافل : ترکیبی است از نخود و سیر .
  • فتوش : نوعی سالاد ، ترکیبی از گوجه فرنگی ، خیار و یک نوع نان خشک به نام کروتن .
  • حموس : ترکیبی از پوره نخود ، لیمو ، کنجد و سیر که به عنوان سس استفاده می شود .
  • تبوله : نوعی سالاد ، مرکب از گوجه فرنگی ، نعنا و جعفری
  • شاورما : همان کباب ترکی است که به عربی شاورما می گویند .
  • باقلوا : یک نوع دسر لبنانی که ترکیبی است از انواع مغز ها و عسل

منبع:arab.net
مترجم:نوری فرد

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :