آداب غذا خوردن در ونزوئلا

10 / 10
از 1 کاربر
مقالات >> تغذیه >> آداب غذا خوردن ملل >>

رژیم غذایی مردم ونزوئلا اغلب شامل غذاهای گرم، غذاهای گوشتی، انواع پاستاها، انواع غذاهای آب‌پز شده، کاسرول (همان طاس کباب می‌باشد که متشکل از گوشت و سبزیجات مختلف بوده و با حرارت ملایم پخته می‌شود). برنج نیز از مواد غذایی رایج در ونزوئلا می‌باشد. ذرت (بلال) نیز از مواد غذایی است که در اکثر خوراک‌ها استفاده می‌شود و مواد غذایی مختلفی با ذرت و یا آرد ذرت درست می‌شود. در بیشتر شهرها، فروشگاه‌های بزرگ انواع مختلفی از میوه‌های مناطق استوایی و سبزیجات تازه را به مردم عرضه می‌کنند. هات چاکلت (شکلات داغ) نیز همانند قهوه از نوشیدنی‌های رایج و مورد علاقه مردم ونزوئلا می‌باشد.

آداب-غذا-خوردن-در-ونزوئلا

کشور ونزوئلا با توجه به شرایط جغرافیایی خاص خود، دارای منابع صنعتی متنوع و هم‌چنین تنوع فرهنگی می‌باشد؛
فرهنگ مردم این کشور از اجداد اروپایی خود (ایتالیایی‌ها، اسپانیایی، پرتغالی و فرانسوی) نشأت گرفته و از اینرو دارای تنوع فرهنگی بوده و در نتیجه دارای تنوع غذایی بوده و نوع غذاها از منطقه‌ای به منطقه دیگر متفاوت می‌باشد. از اینرو غذاهای مردم این کشور اعم از غذاهای مدرن و امروزی و یا غذاهای سنتی ارتباط تنگاتنگی با غذاهای اجداد اروپایی خود دارد؛ رایج‌ترین غذاهای مردم ونزوئلا برحسب مناطق این کشور متفاوت بوده و عبارتند از:

- مناطق شرقی و جنوب غربی کشور ونزوئلا : خوراک مردم این قسمت از کشور ونزوئلا بیشتر شامل انواع ماهی‌های آب شور، غذاهای دریایی (صدف، خرچنگ و....) و سخت‌پوستان، سیب‌زمینی هندی، سیب‌زمینی شیرین، برنج، ذرت و پاستا (بعد از ایتالیایی‌ها، مردم ونزوئلا دومین کشور جهان از نظر مصرف پاستاها می‌باشد!)، گوشت، انواع سبزیجات تازه و میوه (کاهو، گوجه فرنگی و....).

- مناطق غربی کشور ونزوئلا : در این مناطق خوردن گوشت بُز (معمولاً با گوجه فرنگی تهیه و پخته می‌شود) و خرگوش معمول می‌باشد. استفاده فراوان از انواع پنیرها و هم‌چنین نوعی میوه به‌نام Plantain که شبیه موز نارس بوده و دارای پوست سبز می‌باشد رایج است. نوع خوراک‌های این منطقه بیشتر تحت تأثیر غذاهای محلی مردم می‌باشد و غذاهای کلمبیایی در این منطقه رایج است.

- منطقه مرکزی : غذاهای مردم این منطقه اساساً عبارتند از: ماکیان، ماهی، گوشت گاو و خوک، انواع پاستا (به مقدار فراوان)، برنج و انواع سالادها. غذاهای این منطقه از کشور ونزوئلا اغلب تأثیر گرفته از اروپا (به‌ویژه ایتالیا) می‌باشد.

- منطقه (Lianos) : غذاهای مردم این منطقه شامل گوشت گاو و هم‌چنین گوشت حیوانات و پرنده‌های وحشی که از طریق شکار به‌دست می‌آید مانند گوزن،‌آهو و .... می‌باشد و به روش گریل شده یا تقت داده شده می‌خورند؛ ذرت و چندین نوع پنیر و سایر محصولات لبنی از مواد غذایی پرمصرف مردم این منطقه می‌باشد.

- منطقه (Andean) : افراد این منطقه از ونزوئلا بیشتر از مواد غذایی مانند انواع سیب‌زمینی، گندم، گوشت گاو، و برنج استفاده می‌کنند؛ مصرف ماهی در این منطقه کم می‌باشد زیرا این منطقه دارای خطوط آبی (رودخانه، دریا) نمی‌باشد و بیشتر از ماهی پرورشی قزل‌آلا استفاده می‌کنند. نوع غذاها بیشتر اروپایی و غذاهای محلی این منطقه می‌باشد.
مصرف سایر مواد غذایی از قبیل انواع سیب‌زمینی، گوجه فرنگی، پیاز، بادمجان، کاهو، کدو تنبل و کدو سبز در کشور ونزوئلا رایج می‌باشد.

از آن‌جایی که در کشور ونزوئلا مهاجرانی از کشورهای مختلف زندگی می‌کنند غذاهای چینی، اسپانیایی، ایتالیایی و هم‌چنین خاورمیانه‌ای در میان انواع غذاهای این کشور به چشم می‌خورد. انواع میوه‌های مخصوص مناطق حاره‌ای و استوایی مانند : آناناس، موزه، خربزه درختی در این کشور مصرف فراوانی دارد.

نوشیدنی‌های رایج در ونزوئلا عبارتند از:
Merengadas- مخلوطی از شیر و میوه (میلک شیک)
Chicha- مخلوطی از شیر و خامه و میوه
Papelon Limon- مخلوطی از آب نیشکر و لیموترش

آداب مهمانی رفتن

اگر به یک مهمانی در کشور ونزوئلا دعوت شده‌اید:
- 15 الی 30 دقیقه دیرتر از ساعتی که اعلام کرده‌اند وارد مهمانی شوید (سر ساعت به مهمانی نروید!)
- در نزد ونزوئلائی‌ها به‌موقع و یا زودتر از ساعت موعد به مهمانی رفتن، اصلاً خوشایند نمی‌باشد!
- مراقب لباس پوشیدن خود باشید! سعی کنید لباس سنتی یا رسمی و در عین حال شیک و برازنده بپوشید.
- اگر پیشنهاد قهوه به شما داده می‌شود هرگز آن را رد نکنید، زیرا پیشنهاد قهوه در مهمانی‌ها نوعی مهمان‌نوازی و از آداب پذیرائی از مهمان محسوب می‌شود.

آداب غذا خوردن :

- زمانی که به منزل میزبان وارد می‌شوید، اجازه دهید تا میزبان جایی را برای نشستن به شما پیشنهاد دهد.
- همیشه هنگام غذا خوردن چنگال را در دست چپ خود و چاقو را در دست راست خود بگیرید.
- برای شروع به غذا خوردن منتظر باشید تا میزان شما را با گفتن جمله «بفرمایید» buen provecho به خوردن غذا دعوت نماید.
- تا زمانی که تمام میهمانان بر سر میز غذا قرار نگرفته‌اند، شروع به خوردن نکنید مگر اینکه میزبان شما را دعوت به خوردن کرده باشد.
- زمانی که در حال خوردن غذا می‌باشید، به گونه‌ای بر روی صندلی بنشینید که دستان شما کاملاً قابل مشاهده باشد و هرگز آرنج‌های خود را بر روی میز غذا قرار ندهید.
در خانواده‌های ونزوئلائی، برای رعایت ادب و احترام گذاشتن به بزرگ‌ترها، معمولاً صندلی‌های دو سر میز غذاخوری به پدر و مادر خانواده اختصاص داده می‌شود.
در کشور ونزوئلا، غذا خوردن در کوچه و خیابان زمانی که در حال راه رفتن می‌باشند (مثلاً ساندویچ خوردن) به‌ویژه برای افراد بزرگسال اصلاً خوشایند نمی‌باشد!

آداب غذا خوردن

- همیشه برای خوردن غذا از کارد و چنگال و یا قاشق استفاده کرده و هرگز با دست چیزی نخورید حتی برای خوردن میوه نیز از کارد و چنگال استفاده کنید.
- زمانی که بر روی صندلی و پشت میز غذا نشسته‌اید برای غذا خوردن حتماً دستمال سفره را بر روی پاهای خود بیاندازید.
- زمانی که قصد استفاده از کارد و چنگال خود را ندارید، آنها را طوری قرار دهید که لبه آن بر روی بشقاب غذای شما و دسته‌آن بر روی میز باشد.
- پاک کردن کامل غذا در بشقاب بی‌نزاکتی محسوب می‌شود. بنابر این سعی کنید مقداری از غذا در بشقاب بماند!
- انعام دادن : اگر در رستوران غذا می‌خورید می‌توانید بنا به میل خود انعامی هم بر روی میز بگذارید، اگرچه در تمام رستوران‌ها 10% به‌عنوان حق سرویس به صورتحساب اضافه می‌شود.

مترجم : نوري فرد

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :