آداب و رسوم غذا خوردن در فرانسه

8 / 10
از 11 کاربر
مقالات >> تغذیه >> آداب غذا خوردن ملل >>

آداب-و-رسوم-غذا-خوردن-در-فرانسه

آشپزی در نزد فرانسوی ها یک نوع هنر است ، غذاهای فرانسوی در سراسر جهان معروف هستند . اولین کتاب آشپزی فرانسویان مربوط به دوره قرون وسطی می باشد و از قدمت زیادی برخوردار است . استانداردهای آشپزی در اندازه ها و پیمانه ها ، اولین استانداردهای فرانسوی برای یک آشپزی دقیق و با ظرافت بودند . غذا در نزد مردم فرانسه دارای جایگاه ویژه ای می باشد . آشپزی فرانسوی بسیار با دقت و ماهرانه انجام می شود و در تهیه و تدارک آن دقت زیادی می شود و به طرز تهیه و جزئیات آن و همچنین استفاده از مواد غذایی تازه و سالم توجه زیادی می شود . مناطق مختلف فرانسه غذاهای مختلفی دارند و نوع محصولات کشاورزی و گوشتی موجود در هر منطقه بر غذاهای آن منطقه تأثیر زیادی می گذارد .

در هر منطقه انواع و اقسام غذاها وجود دارد از خوراک های سالم و دلچسب و نه چندان گران گرفته تا غذاهای پر مایه که مواد تشکیل دهنده آنها بسیار گران می باشد و با سس ها و چاشنی های متنوع و از طرفی پر هزینه سرو می شود .

غذاهای «نوول» - غذاهای نوین که در آن از مواد کم چرب و سبزیجات بیشتر استفاده می شود که در دهه 1970 به وجود آمد پاسخی بود به غذاهای سنگین و پر چرب و پر هزینه ای که در غذاهای فرانسوی دیده می شود . غذاهای نوین در حالی که هنوز از همان مواد غذایی با ارزش و گران تهیه می شود اما سبک تر و کم حجم تر بوده و از طرفی همچنان با هنرمندی فراوان آراسته و تزئین می شود .

آداب-و-رسوم-غذا-خوردن-در-فرانسه-1

فرانسوی ها معمولاً یک صبحانه سبک می خورند که معمولاً متشکل از نوعی نان مخصوص و یا قهوه و نان و هات چاکلت (شکلات داغ) می باشد . وعده نهار زمانی در فرانسه از وعده های اصلی و مهم بود اما اکنون بسیاری از مردم –بویژه در مناطق شهری – نهار را سبک خورده و وعده غذایی شام برای آنها مفصل می باشد .

در پاریس زمان صرف نهار معمولاً ساعت 1 بعد از ظهر می باشد و زمان صرف شام ساعت 9 بعد از ظهر و یا دیرتر می باشد . در بعضی مناطق وعده شام را دیرتر می خورند . در فرانسه غذا بسیار با آرامش و با تأنی صرف می شود از اینرو ممکن است بعضی از وعده های غذایی مانند (شام و یا نهار) که به مناسبت های مختلف بر پا شده ، بیش از 2 ساعت صرف غذا طول بکشد . این وعده های غذایی معمولاً شامل : پیش غذا ، غذای اصلی که شامل ماهی و گوشت همراه شده با سبزیجات ، سالاد ، انواع پنیر و میوه باشد ، این غذای مفصل اغلب با یک دسر قهوه به پایان می رسد .
وعده های غذایی (شام و نهار) فرانسوی به چند بخش بودن معروف اند ، البته وعده های رسمی که به مناسبت های خاص بر پا می شود .

نان همیشه یکی از اجزای ثابت است که در هر وعده غذایی بر روی میز می باشد . بودن نان بر روی میز در نزد فرانسوی ها نشانه ای از مهمان نوازی آنان می باشد و هرگز وعده غذایی بدون نان سرو نمی شود . اما از طرفی وجود آب بر سر میز بسیار نادر است .

آداب-و-رسوم-غذا-خوردن-در-فرانسه-2

بخش های غذایی :

• پیش غذاها که برای تحریک کردن اشتها در ابتدای هر وعده غذایی سرو می شوند و متشکل از غذاهای اشتها آور می باشند .
• پرس ماهی : یک ماهی تزئین شده با انواع سبزیجات که معمولاً بعد از پیش غذا و قبل از پرس اصلی سرو می شود .
• پرس اصلی : پرس غذای اصلی شامل یک غذا از گوشت قرمز و یا مرغ می باشد که با سبزیجات به طرز زیبایی تزئین شده است .
• پرس سالاد : در گذشته انواع سبزیجات همراه با سس (دارای روغن زیتون و ادویه و سرکه ) به عنوان سالاد و کمک کننده به هضم غذا سرو می شد اما امروزه آشپزی مدرن فرانسوی انواع متنوعتری از سالادها همراه با انواع سس ها که دارای طعم و مزه عالی می باشند را سرو می کنند .
• پرس پنیر : فرانسوی ها بیشتر از هر کسی در جهان پنیر می خورند ، پس از پرس اصلی غذا انواع مختلفی از پنیر که بر یک ظرف چوبی قرار دارد همراه با برش هایی از میوه سرو می شود و این نشانه پایان یک وعده غذایی کامل می باشد .
فرانسوی ها در مقابل «فست فود ها » غذاهای آماده مقاومت زیادی از خود نشان داده اند اما علیرغم این مقاومت رستوران هایی که غذاهای آماده و ساندویچ ارائه می داهند نیز زیاد می باشند .

در «فست فودهایی» که قدیمی‌تر می‌باشند ساندویچ‌هایی بفروش می رسند که از فروشگاه ها و کافه ها هم می توان آنها را خریداری نمود . کافه ها نیز همبرگر ، چیز برگر و همچنین سبزیجات را در قالب سالاد که در حقیقت یک وعده غذایی سبک می باشد به افرارد ارائه می دهند . فرانسوی ها بیش از همسایگان اروپایی شمالی خود به رستوران می روند .

آداب میهمانی رفتن برای صرف نهار یا شام :

اگر شما توسط یک فرانسوی به میهمانی شام دعوت شده اید به موقع برسید . تحت هیچ شرایطی نباید بیش از 10 دقیقه تآخیر داشته باشید مگر اینکه قبلاً تلفنی اطلاع داده باشید که ممکن است دیرتر برسید . البته هر چقدر به سمت جنوب این کشور می رویم زمان انعطاف پذیری بیشتری دارد .
اگر به یک میهمانی بزرگ برای صرف شام دعوت شده اید – بویژه در پاریس- و قصد فرستادن سبد گل دارید حتماً صبح همان روز گل ها را بفرستید تا سبد گل شما در مراسم شب به نمایش گذاشته شود .
خوب و مناسب لباس بپوشید . فرانسوی ها بخوبی متوجه مد هستند و در لباس پوشیدن سخت گیری بیشتری نسبت به سایر کشورهای غربی نشان می دهند و به لباس اهمیت زیادی می دهند .

آداب غذا خوردن :

• آداب غذا خوردن بر سر میز مانند سایر کشورهای اروپایی است . هنگام غذا خوردن چنگال در دست چپ و کارد در دست راست گرفته می شود .
• قبل از نشستن بر روی صندلی اجازه دهید تا میزبان شما را راهنمایی کند که بر روی کدام صندلی بنشینید .
• هرگز قبل از اینکه میزبان به شما بگوید «بن اپتات» - بفرمایید- شروع به غذا خوردن نکنید .
• اگر غذا خوردن شما هنوز تمام نشده کارد و چنگال خود را بصورت ضربدر بر روی بشقاب خود قرار دهید طوری که چنگال بر روی کارد قرار گیرد .
• هرگز آرنجهای خود را بر روی میز غذا قرار ندهید .
• هر چه که در بشقاب خود دارید تمام کنید و هرگز نگذارید غذا در بشقاب بماند زیرا بی نزاکتی محسوب می شود .
• میوه ها را پوست گرفته و برش زده سپس میل کنید .
• اگر تصمیم ندارید که مجدداً نوشیدنی میل کنید لیوان خود را کاملاً خالی نگذارید بلکه کمی از نوشیدنی در لیوان خود بگذارید !

منبع:enforex

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :