باورهای غلط در مورد برخی مواد غذایی!

10 / 10
از 1 کاربر
مقالات >> تغذیه >> دانستنی های تغذیه >>

در باور عموم مردم ، برخی از مواد غذایی سالم و مفید برای بدن طوری جا افتاده اند که برای سلامتی مضرّند! بطور مثال از خوردن کره بادام زمینی اجتناب می کنید زیرا معتقدید که چاق کننده می باشد و یا خوردن زرده تخم مرغ را برای خود ممنوع کرده اید زیرا معتقدید برای سلامتی قلب مضر می باشد! در این جا شما را با برخی مواد غذایی مفید و مناسب برای بدن آشنا می کنیم که در باور عمومی اشتباها ً از مواد غذایی نامناسب می باشند.

باورهای-غلط-در-مورد-برخی-مواد-غذایی-کره-بادام-زمینی

کره بادام زمینی :
باور غلط –کره بادام زمینی بسیار چاق کننده می باشد!

کره بادام زمینی حاوی چربی می باشد اما این بدان معنی نیست که چاق کننده می باشد، زیرا افزایش و یا کاهش وزن، و چربیهای بدن اساسا ً با کاهش یا افزایش میزان کالری بدن اتفاق می افتد. یک قاشق غذاخوری کره بادام زمینی حاوی 90 کالری می باشد بنابر این خوردن یک یا دو قاشق غذاخوری کره بادام زمینی هم نیاز بدن را بر طرف کرده و هم نمی تواند چاق کننده باشد زیرا کره بادام زمینی می تواند شما را برای ساعتها سیر نگه دارد و در نتیجه کمتر به سراغ هله هوله خوردن می روید؛ از طرفی کره بادام زمینی حاوی مواد بسیار مغذی مانند پروتئین، فولیت و ویتامین B می باشد وهم چنین چربی آن از نوع غیر اشباع بوده و برای بدن مفید است.

/administrator/files/UploadFile/باورهای-غلط-در-مورد-برخی-مواد-غذایی-تخم-مرغ.jpg

تخم مرغ:
باور غلط- تخم مرغ حاوی کلسترول بوده و برای سلامتی قلب مضر است !

کارشناسان پزشکی معتقدند چربیهای اشباع و چربیهای ترانس در بالا بردن سطح کلسترول خون موثرترو خطرناکتر می باشند نسبت به کلسترول موجود در زرده تخم مرغ . از طرفی تخم مرغ دارای خاصیت سیر کنندگی بوده و می تواند شما را برای چندین ساعت سیر نگه دارد، بطور مثال افرادی که صبحانه تخم مرغ (املت، نیمرو، آب پزو...) میل می کنند به هنگام صرف ناهار کمتر احساس گرسنگی کرده و در نتیجه غذای کمتری می خورند نسبت به افرادی که صبحانه آنها فاقد تخم مرغ بوده است . علاوه بر این تخم مرغ حاوی لوتئین، واگزانتین بوده که این ترکیبات در پیشگیری از بروز بیماریهای چشمی بویژه در افراد بالای 50 سال موثرند.

باورهای-غلط-در-مورد-برخی-مواد-غذایی-گوشت

گوشت قرمز:
باور غلط- گوشت قرمز دارای چربی های اشباع وکلسترول بوده و برای سلامتی قب مضر است.

برش هایی نازک از گوشت قرمز بویژه گوشت گوساله که به مصرف استیک می رسد بسیار کم چربی بوده و از طرفی دارای پروتئین و آهن می باشد بنابر این با مصرف گوشت قرمز در حد اعتدال، نه تنها سلامتی قلب به خطر نمی افتد بلکه پروتئین وآهن مورد نیاز بدن تامین می شود (آهن ماده معدنی ضروری برای بدن می باشد که برای گرفتن اکسیژن از ریه ها در رسانیدن آن به سلولهای سر تاسر بدن لازم است).بنابر این مصرف گوشت قرمز بویژه به زنانی که در سنین باروری می باشند توصیه می شود زیرا در غیراین صورت ممکن است دچار کم خونی ناشی از فقر آهن شوند.

باورهای-غلط-در-مورد-برخی-مواد-غذایی-شکلات

شکلات تلخ(کاکائو):
باور غلط- شکلات حاوی مقادیر زیادی چربی و قند می باشد، لذا برای سلامتی مضر است!

شکلات تلخ حاوی آنتی اکسیدانی به نام فلاونول می باشد که به رقیق شدن خون کمک می کند و می تواند در پیشگیری از بیماریهای قلبی – عروقی موثر باشد. محققان معتقدند خوردن شکلات تلخ به میزان30گرم در هر روز و به مدت دو هفته سبب کاهش ترشح هورمون استرس(کورتیزول)در افراد دچار استرس زیاد، می شود. اما مراقب میزان کالری 35گرم شکلات تلخ باشید زیرا حدود 235کالری دارد، بنابر این می توانید از کالری سایر مواد غذایی که می خورید بکاهید تا در میزان کالری دریافتی ، تعادل ایجاد شده و سبب چاقی شما نگردد.

باورهای-غلط-در-مورد-برخی-مواد-غذایی-سیب-زمینی

سیب زمینی:
باور غلط – سیب زمینی از شاخص گلیسمیک(GI)بالایی برخودار است بدین معنی که سبب افزایش سریع قند خون می شود در نتیجه برای افراد بویژه دیابتی ها مضر است:

سیب زمینی منبع خوبی از فیبر بوده و حاوی پتاسیم و ویتامین C می باشد. بنابر این با توجه به ارزش غذایی که سیب زمینی دارد اگر آنرا به اندازه و در حد متعادل مصرف کرده و از زیاده روی بپرهیزید نه تنها دچار مشکل نخواهید شد بلکه برای بدن بسیار مفید می باشد؛ از طرفی مواد غذایی مانند سیب زمینی که دارای (GI) بالایی می باشند اگر به هنگام مصرف کمی روغن زیتون به آن اضافه کنیم چربی سبب کاهش سرعت جذب کربوهیدرات موجود در سیب زمینی شده و از افزایش ناگهانی قند خون جلوگیری می شود.

باورهای-غلط-در-مورد-برخی-مواد-غذایی-قهوه

قهوه:
باور غلط- قهوه سبب بد خوابی و یا بی خوابی می شود بنابر این از مصرف آن باید اجتناب کرد!

تحقیقات حاکی از آن است که ترکیبات مفید موجود در قهوه می تواند سبب کاهش خطر ابتلا به دیابت، سرطان کبد و زوال عقل شود. بنابر این نوشیدن 2تا4 فنجان قهوه در روز مجاز می باشد، لازم به ذکر است که قهوه در برخی از افراد موجب بد خوابی و یا بی خوابی می شود بنابر این اگر شما از آن دسته افراد می باشید می توانید مصرف قهوه را کمتر کنید، هم چنین زنان باردار در مصرف قهوه زیاده روی نکنند (نوشیدن بیش از 2 فنجان در روز برای آنان مجاز نمی باشد.)

باورهای-غلط-در-مورد-برخی-مواد-غذایی-انواع-مغز-ها

انواع مغزها:
باور غلط- مغزها(گردو، بادام، پسته و...)حاوی مقادیر زیادی چربی می باشند.

مغزها حاوی مقادیر زیادی چربی می باشند اما این چربی از نوع خوب می باشدو برای سلامتی قلب مفید است زیرا از نوع چربیهای غیر اشباع می باشد؛ مغزها هم چنین حاوی ترکیبات ارزشمندی می باشند که برای سلامتی بدن مفیدند، بطور مثال: پسته حاوی ترکیبات مغذی مانند اگزانتین و لوتئین می باشد که آنتی اکسیدانهایی قوی بوده و به سلامت چشم کمک می کنند. بادام حاوی ویتامینE وگردو حاوی مقادیر زیادی اسیدهای چرب امگا3- می باشد که برای سلامتی قلب مفید است. البته مراقب باشید که در مصرف آنها زیاده روی نکنید و در حد تعادل مصرف کنید زیرا هر 30 گرم مغزها حاوی 160 تا 200 کالری می باشد.

باورهای-غلط-در-مورد-برخی-مواد-غذایی-نان

نان:
باور غلط- از آن جایی که نان حاوی کربوهیدرات می باشد، چندان برای سلامتی مفید نیست!

نان به خودی خود بد نمی باشد، بلکه مصرف نان های سفید که از آرد سفید( تصفیه شده و غیر سبوسدار )تهیه شده اند مناسب نمی باشد؛ بنابر این مصرف نانهای سبوسدار به سلامت بدن کمک نیز می کنند، تحقیقات حاکی از آن است افرادی که مصرف نانهای سبوسدار و کامل در آنها بیشتر است عمر طولانی تری دارند.

باورهای-غلط-در-مورد-برخی-مواد-غذایی-ذرت

ذرت:
باور غلط- ذرت حاوی ترکیبات مغذی و ارزشمند نمی باشد.

یک فنجان حاوی دانه های ذرت دارای 4 گرم فیبر می باشد، از طرفی ذرت نیز مانند سایر سبزیجات سبز و زرد رنگ منبع خوبی از لوتئین و اگزانتین می باشد ترکیبات مغذی و ارزشمند که برای سلامتی بدن مفیدند.

منبع : سایت web MD
مترجم: نوری فرد

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :