خوردن غلات سبوسدار راهی برای کاهش چاقی شکمی

8 / 10
از 4 کاربر
مقالات >> تغذیه >> دانستنی های تغذیه >>

خوردن-غلات-سبوسدار-راهی-برای-کاهش-چاقی-شکمی

خبرگزاری رویترز – کاهش دادن میزان کالری دریافتی می تواند سبب کاهش وزن گردد اما اگر این کاهش وزن با خوردن غلات کامل (سبوس دار) صورت گیرد می تواند در نهایت منجر به سلامتی و بهداشت قلب گردد ؛ تحقیقات جدید بیانگر این مطلب می باشد .
در تحقیقی که بر روی افراد چاق در معرض خطر بیماری های قلبی صورت گرفت ، محققان دریافتند افرادی که میزان کالری دریافتی خود را کاهش داده بودند و میزان مصرف غلات کامل و سبوسدار را افزایش داده بودند چاقی شکمی آنها کم شده بود و از طرفی میزان پروتئین C (نوعی پروتئین واکنشی) موجود در خون آنان نیز کاهش یافته بود .

میزان پروتئین C موجود در خون یک علامت و نشانه می باشد و بالا بودن آن در خون نشان دهنده یک التهاب مزمن در شریان های خونی می باشد و اگر میزان چربی انباشته شده در ناحیه شکم (چاقی شکمی) و پروتئین C موجود در خون بالا باشد با حملات قلبی و سکته مرتبط می باشد .

در این تحقیق ، افرادی که میزان کالری دریافتی خود را کم کرده بودند اما از غلات سبوس گرفته و تصفیه شده استفاده کرده بودند (مانند نان حاصل از آرد سفید ) وزن آنها کاهش یافته بود در حالی که چربی شکمی آنها به میزان خیلی کمی کاهش یافته بود و از طرفی میزان پروتئین C موجود در خون آنها هیچ تغییری نیز نکرده بود ، نتایج حاصل از این تحقیقات می تواند شوق و انگیزه ای باشد برای مردم که خوردن غلات کامل و سبوس دار را بر خوردن انواع غلات فرآوری و پالایش شده ترجیح دهند .
نتایج این تحقیقات که در دانشگاه (پنسیلوانیا) صورت گرفته در مجله پزشکی تغذیه در آمریکا منتشر گردید .

بطور کلی ، کارشناسان توصیه می کنند که افراد از غلات کامل و سبوسدار مانند : بلغور ، جو دو سر ، برنج قهوه ای و جو به جای غلات تصفیه شده و محصولات ساخته شده از آرد سفید مانند نان های سفید استفاده کنند . غذاهای حاوی غلات کامل و سبوسدار دارای فیبر و مواد مغذی بیشتری می باشند .

غذاهای سرشار از فیبر سبب می شوند که افراد مورد تحقیق سطح قند خون آنها در طول روز در حد ثابت باقی بماند و در نتیجه، همین امر سبب کاهش میزان پروتئین C موجود در خون می گردد زیرا غلات کامل حاوی مواد آنتی اکسیدانی هستند که غلات سبوس گرفته و تصفیه شده فاقد آن می باشند.

در این تحقیق 50 مرد و زن چاق که دچار سندرم متابولیک بودند (چندین عامل خطرزا برای دیابت ، بیماری قلبی و حملات قلبی) را داشتند مانند – چاقی شکمی ، فشار خون بالا و قند خون بالا مورد بررسی قرار گرفتند .
تمام افراد مورد تحقیق میزان کالری دریافتی خود را به مدت 12 هفته کاهش دادند ، نیمی از این افراد از غلات کامل و تصفیه نشده استفاده می کردند و به آنان گفته شد مواد غذایی را استفاده کنند که دارای غلات کامل می باشند و نیمی دیگر گفته شد که از غلات تصفیه شده استفاده کنند .

در پایان میزان متوسط کاهش وزن در هر دو گروه 6/3 کیلوگرم تا 5 کیلوگرم در هر دو گروه بود . در حالی که متوسط میزان پروتئین C موجود در خون افرادی که غلات سبوسدار استفاده کرده بودند به میزان 38% کاهش یافته بود اما در گروهی که از غلات سبوس گرفته استفاده کرده بودند هیچ کاهشی رخ نداده بود . علاوه بر این اگرچه میزان سایز دور کمر در هر دو گروه نسبتاً به یک میزان تغییر کرده بود اما گروهی که از غلات کامل تغذیه کرده بودند کاهش بیشتری در میزان چربی شکمی آنها صورت گرفته بود .

منبع:yahoonews

چنگیز : تشکر
1 0
عالیه افرین
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :