در مورد چغندر بيشتر بدانيم!

7 / 10
از 2 کاربر
مقالات >> تغذیه >> میوه ها و سبزیجات >>

در-مورد-چغندر-بيشتر-بدانيم

از برگهای سبز چغندر كه رگه‌های قرمز در آن ديده می شود می توان در برخی غذاها مانند سوپ و يا برخی خوراک ها استفاده كرد هم‌چنين می توان آن را تفت داده شده و يا بخارپز شده به‌عنوان سبزيجات در كنار بشقاب استفاده كرد.

كالری و چربی

يک فنجان برگ پخته شده چغندر دارای 36 كالری و بدون چربی می باشد. مصرف روزانه آن در كنار وعده‌های غذايی توصيه می شود و اگر در كنار وعده‌های غذايی حاوی پروتئين مانند گوشت، مرغ، و ماهی سرو شود وعده غذايی را كامل می كند.

پروتئين و كربوهيدرات

يک فنجان برگ چغندر حاوی 8 گرم كربوهيدرات می باشد. كربوهيدرات‌ها يكی از منابع مهم برای بدن در تأمين انرژی و سوخت می باشند هم‌چنين نقش اساسی در حفظ سلامت روده‌ها و دستگاه گوارش دارند، البته اگر به‌صورت فيبر وارد بدن شوند. هر واحد برگ چغندر حاوی 4 گرم فيبر نيز می باشد. پروتئين به‌عنوان يكی از تأمين كننده‌های سوخت بدن به‌شمار می آيد و برگ چغندر (يک فنجان) حاوی 4 گرم پروتئين نيز می باشد، پروتئين نفش مهمی در ساخت ماهيچه و عضلات بدن داشته و هم‌چنين سبب تقويت سيستم ايمنی بدن و بازسازی سلولها و بافت‌های بدن می شود؛ از طرفی بدن بدون پروتئين كافی قادر به ساخت هورمون‌ها و آنزيم‌های مورد نياز بدن نمی باشد.

ويتامين‌ها

با وارد كردن برگهای چغندر به رژيم غذايی روزانه خود می توانيد ويتامين ‍C مورد نياز بدن را تأمين نماييد. ويتامين C نقش اساسی و مهمی برای بدن داشته و از طرفی بدن توانايی ذخيره كردن اين ويتامين را ندارد و اگر اين ويتامين بيش از نياز روزانه بدن باشد از بدن دفع می گردد و ذخيره نمی گردد. لذا رساندن ويتامين C به بدن به‌طور روزانه توصيه می شود؛ یک فنجان حاوی برگ سبز چغندر 60% از نياز روزانه بدن به ويتامين C را تأمين می كند.
ويتامين C به بازسازی بافت‌ها و سلول‌های آسيب ديده بدن كمک كرده و هم‌چنين وجود آن برای التيام يافتن زخم‌ها ضروری است. برگ‌های چغندر هم‌چنين دارای ويتامين A بالايی بودن و يک فنجان حاوی برگ چغندر 22% از نياز روزانه بدن به ويتامين A را تأمين می كند؛ ويتامين A نقش مهمی در تقويت سيستم ايمنی بدن داشته و در كنار ويتامين C نقش اساسی در حفظ و تقويت سلامت بدن به‌ويژه به‌هنگام بروز بيماری ها و يا جراحت‌ها دارد.

مواد معدنی

یک فنجان برگ چغندر 15% از نياز روزانه بدن به آهن را تأمين می كند، آهن از جمله مواد معدنی مورد نياز بدن می باشد كه در ساخت گلبول‌های قرمز خون مؤثر است. آهن هم‌چنين به تنظيم رشد سلول‌ها در بدن كمک می كند. يک فنجان برگهای چغندر حاوی 15% كلسيم می باشد، كلسيم سبب سلامت و استحكام دندان‌ها و استخوان می باشد. از طرفی كلسيم نقش مهمی در كاهش دردهای قبل از قاعدگی مانند حالت تهوع، سردرد و عصبی شدن دارد. كمبود كلسيم در بدن می تواند سبب بالا رفتن فشار خون شود.

برگهای چغندر معطر هستند اگر چه ممكن است عطر حاصل از آن چندان خوشايند شما نباشد. يكی از سبزيجاتی كه می توان جايگزين چغندر كرد شلغم می باشد، برگهای سبز شلغم تقريباً همان خاصيت برگهای چغندر را دارا می باشند؛ البته اسفناج نيز می تواند جايگزين خوبی برای برگهای چغندر باشد. با اين تفاوت كه پخت آن سريع‌تر انجام می شود.

آب برگ چغندر

برگهای چغندر سرشار از مواد مغذی می باشد اگرچه ممكن است شما از خوردن آن چندان لذت نبريد! چغندر و برگهای آن حاوی مقادير زيادی انواع ويتامين‌ها و مواد معدنی مورد نياز بدن هستند؛ اگرچه چغندر بيشتر به شكل پخته شده آن (لبو) مورد استفاده قرار می گيرد اما گرفتن آب برگهای سبز چغندر نيز يكی از روشهايی است كه می توان حداكثر ارزش غذايی از اين سبزی را به‌دست آورد. آب برگ چغندر سبب سم‌زدايی و پاكسازی بدن از مواد زائد شده و در پيشگيری از سرطان مؤثر است.

چگونگی آب‌گيری برگ چغندر

1- برگهای سبز چغندر را در ظرف بزرگی پر از آب سرد ريخته و بگذاريد به‌مدت 15 دقيقه در آب بماند تا گل و لای چسبيده به برگها خيس خورده و به راحتی از آن جدا شوند، تک تک برگ‌ها را جداگانه تميز كنيد تا احياناً گل و لای در لابه‌لای آنها باقی نمانده باشد. حال آب ظرف را خالی كرده و مجدداً چندين بار اين كار را تكرار كنيد تا مطمئن شويد كه برگ‌ها كاملاً تميز شده‌اند، برگ‌های شسته شده را بر روی حوله و يا پارچه‌ای ريخته تا آب آنها كشيده شود.

2- برگ‌ها را به قطعات درشت خرد كرده و سپس آنها را داخل مخلوط‌كن بريزد.

3- بگذارد تا برگ‌ها كاملاً با يكديگر مخلوط شوند (حداكثر به‌مدت 2 دقيقه با قدرت متوسط) به‌طوری كه به شكل پوره در آيند.

4- حال اين مخلوط پوره شده را درون تنظيف و يا هر صافی ديگری ريخته و با فشار دادن و چلاندن آن تمامی آب حاصل از پوره را خارج سازيد.

5- می توانيد يک يا دو قاشق از آب برگ چغندر را با آب ميوه‌های ديگر مخلوط كرده و روزانه ميل كنيد.

نكاتی در مورد چغندر

• هرگز آب چغندر را به تنهايی نخوريد بلكه آن را با ساير آب ميوه‌ها مخلوط كرده و سپس ميل كنيد. زيرا در غير اينصورت ممكن است علائمی مانند علائم سرماخوردگی در شما ايجاد كند.
• برگهای چغندر را كه به رنگ سبز تيره هستند انتخاب كنيد و از برگ‌هايی كه به رنگ قهوه‌ای در آمده‌اند استفاده نكنيد.
• آب برگ چغندر اگر بر روی لباسهايتان بريزيد به سختی پاک می شود بنابراين مراقب باشيد.
• اگر می خواهيد آب برگ چغندر را وارد رژيم غذايی خود كنيد از كم شروع كرده و سپس بتدريج مصرف آن را زياد كنيد، يعنی در هفته اول به ميزان كم و در هفته‌های بعدی بتدريج زياد كنيد.

منبع : سايت webMD
مترجم : نوری فرد

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :