زنجفيل

10 / 10
از 1 کاربر
مقالات >> تغذیه >> گیاهان ادویه ای >>

زنجفیل

زنجبیل –ginger
زنجبیل یکی از گیاهان دارویی است که در کاهش حالت تهوع و تسکین ناراحتی های معده و روده ای موثر می باشد، اما تحقیقات اخیر حاکی از آن است که این گیاه دارای خاصیت های آنتی اکسیدانی و ضد التهابی نیزمی باشد. از طرفی زنجبیل در درمان برخی بیماریهای پوستی از قبیل آکنه و پسوریازیس نیز می تواند موثر باشد.

پسوریازیس وآکنه هردو از بیماریهای التهابی پوست می باشندکه می توانند سبب خراب شدن پوست شوند .یکی از دلایل عمده در آسیب های پوستی وجود رادیکالهای آزاد در بدن می باشد که بر اثر قرار گرفتن بدن در معرض نور خورشید، التهابات، و مواد سمی ومضر موجود در لوازم آرایش ویا مواد غذایی نامناسب، می توانند افزایش یابد .التهابات می توانند بر اثر وجود رادیکالهای آزاد ایجاد شوند و از طرفی التهابات می توانند سبب تشکیل رادیکالهای آزاد شوند . در بیماریهای پوستی مانند آکنه وپسوریازیس از آن جایی که پوست دچار یک التهابات مزمن می گردد ، تعداد رادیکالهای آزاد در بدن نیز افزایش می یابد .گیاه زنجبیل از آن جایی که دارای خاصیت آنتی اکسیدانی می باشد می تواند با رادیکالهای آزاد مبارزه کرده و آنها را از بین ببرد، در نتیجه از آسیب دیدن پوست جلوگیری کرده و در نهایت منجربه کاهش التهابات می گردد.

چه چیزی سبب می شود که زنجبیل از خاصیت آنتی اکسیدانی بالایی برخوردار باشد به تحقیقات نشان می دهد در گیاه زنجفیل ، آنتی اکسیدانی به نام (6-gingerol) وجود دارد که سبب می شود این گیاه اثر قوی و موثری در مبارزه با رادیکالهای آزاد و ازبین بردن آنها داشته باشد. از طرفی آنتی اکسیدان موجود در زنجبیل می تواند سبب افزایش یکی از آنتی اکسیدانهای موجود در بدن به نام (glutathione)گردد؛این آنتی اکسیدان، یکی از آنتی اکسیدانهای موجود در بدن است که دارای ترکیبات مفید و موثری برای بدن از جمله ویتامین Eمی باشد.

زنجبیل مفید و موثر برای پوست و مفاصل

گیاه زنجبیل علاوه بر دارا بودن آنتی اکسیدان(6-gingerol)حاوی ترکیبات ضد التهابی فراوانی بوده ومی تواند سبب کاهش و تسکین التهابات در بدن شود . افرادی که دچار بیماریهای التهابی از قبیل التهاب مفاصل می باشند مانند استئوآرتریت ویا آرتریت روماتوئید، با مصرف گیاه زنجبیل به طور مرتب، متوجه کاهش وتسکین دردهای التهابی شده اند.از طرفی تحقیقات نشان می دهد زنجبیل می تواند سبب کاهش ترکیبات تشدید کننده التهاب مانند (cytokines)شود. بنابراین احتمال می رود که وجود همین خاصیت ضد التهابی در زنجبیل می تواند سبب کاهش التهابات پوستی از قبیل آکنه و پسوریازیس شود، وکاهش التهابات پوستی می تواند سبب درمان پوست و در نتیجه داشتن پوستی نرم و لطیف و محکم شود.
با وارد کردن زنجبیل تازه در رژیم غذایی خود از خواص بی شمار آن بهره برده و دارای پوستی زیبا شوید. می توانید زنجبیل تازه را برشهای نازک زده و ازآن به عنوان یک چاشنی خوشمزه در کنار غذای خود استفاده کنید و یا می توانید زنجبیل تازه را رنده کرده و در سالاد از آن استفاده کنید .می توانید از زنجبیل رنده شده ویا خرد شده برای مزه دار کردن غذاها ویا در تهیه انواع سس ها استفاده کنید .

منبع: سایتhealth
مترجم: نوری فرد

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :