عصاره‌ های گياهی برای درمان بی خوابی

10 / 10
از 1 کاربر
مقالات >> تغذیه >> گیاهان ادویه ای >>

يكی از راه‌های شگفت‌انگيزی كه می توان توسط آن روح و روانِ خود را تغذيه كرده و فكر و ذهن را نيز آرام سازيم تا خود را برای خوابی عميق و راحت آماده نمائيم همان استفاده از رايحه‌های خوش می باشد. به خود اجازه دهيد كه با استنشاق اين رايحه‌های معطر به آرامش رسيده و ذهن و فكر شما عاری از هر نوع تنش و استرس گشته و جسم شما نيز با جبران انرژی های از دست رفته خود را به حالت تعادل برساند.

عصاره‌-های-گياهی-برای-درمان-بی-خوابی

عصاره‌های گياهی فراوانی وجود دارند كه برای آرامش‌بخشی و يک خواب عميق مفيد و مؤثرند؛ در زير چندين نوع از اين عصاره‌ها را كه معمولاً قابل دسترس نيز می باشند به شما معرفی می كنيم؛ البته فراموش نشود عصاره‌هايی را خريداری نمائيد كه كاملاً خالص و عاری از هر نوع ناخالصی باشند در اين صورت است كه می توانند اثرگذاری لازم را داشته باشند.

بابونه- Chamomile

عصاره گل بابونه يكی از بهترين گياهان برای تسكين دهندگی و آرامش‌بخشی می باشد. بنابراين يكی از اثربخش‌ترين گياهان برای داشتن يک خواب آرام و راحت می باشد. ارزش اين گياه از زمان‌های بسيار دور شناخته شده و استفاده از آن به دوران كهن برمی گردد. اين گياه كه خاصيت دارويی و درمانی دارد سبب آرامش روح و روانِ خسته و فرسوده شده و به‌عنوان يك پناهگاه امنی برای مواقع استرس‌زا می باشد. اين رايحه به ما اين توانايی را می دهد كه نسبت به مسائل و مشكلاتی كه هميشه ذهن ما را مشغول خود كرده، با ديد بهتری نگاه كرده و راه‌حلی برای آن بيابيم. اين رايحه موجب می شود كه ما از حس‌های بدی ماند خشم و عصبانيت و استرس، نگرانی و ترس رها شده و حس خوبی پيدا كنيم. آبی آرامش‌بخشی كه گل بابونه به مناطق انرژی بدن ما منتقل می كند سبب ايجاد احساسی از آرامش و پذيرش زندگی و مشكلات آن می شود.

كُندُر –Frankincense

عصاره گياه كندر آرام‌بخش و محافظ روح و روان می باشد. اين رايحه حس رها شدن را به ما می دهد؛ رها شدن از نگرانی ها و استرس‌هايی كه ذهن ما را درگير خود كرده است. با آرمش يافتنِ ذهن و روان، ما در می يابيم كه توانايی و قدرت مقابله با سختی های زندگی را داريم. اين رايحه موجب می شود كه ما عميق‌تر نفس بكشيم و در اثر همين تنفس‌های عميق حس بهتری پيدا كرده و می توانيم خود را از استرس‌هايی كه سبب بی خوابی ما می شوند؛ رها سازيم. رنگ بنفش ملايمی كه از اين عصاره آزاد می شود با تأثير بر روی ضمير ناخودآگاه ما روح و روان ما را بيدارتر و هشيارتر می سازد.

ياسمن –Jasmine

عصاره معطر گل زيبای ياسمن، خارق‌العاده و بی نظير است. اين عصاره دسترسی يافتن به هر دو ويژگی: لطافت و ظرافت زنانه و دليری و نيرومندی مردانه را به ما می دهد. سبب ايجاد حسی از برابری و تعادل در ما می گردد؛ ما را از حس «جنگيدن با خود» رها ساخته و امكان يک خواب آرام و راحت را فراهم می نمايد. با استنشاق اين رايحه شگفت‌انگيز احساس گرمی می كنيم و اعتماد به نفس ما تقويت می گردد. در نتيجه تصميمات و انتخاب‌های مثبت و بهتری خواهيم داشت و از طرفی خواب باكيفيت و خوبی نيز خواهيم داشت.
رايحه ياسمن دو رنگ قرمز و سفيد را در برمی گيرد. قرمز رنگ زندگی است و سفيد، رنگ پاكی روان می باشد. از اين رو برای داشتن زندگی متعادل و هماهنگ، بايد به هر دوی اين جنبه‌ها (مادی- معنوی) پاسخ مثبت و برابر دهيم.

مَرزَنگوش- Marjoram

يكی از عصاره‌های گياهی كه بسيار آرامش‌بخش و معطر می باشد، مرزنگوش است كه در تسكين دادن گرفتگی ها و انقباض‌های عضلانی بسيار مؤثر بوده و می تواند با درمان اين انقباض‌ها از بی خوابی های شبانه جلوگيری كند. مرزنگوش هم‌چنين با بهبود بخشيدن و رها كردن ما از احساسات ناشی از غم و ناراحتی به ما گرمی و آرامش خاطر می بخشد و سبب ايجاد حسی از آرامش شده و در نتيجه ما می توانيم ارتباط خوبی با زندگی خود برقرار نمائيم. اين رايحه به ما كمک می كند كه خود را از حس‌های ناراحت كننده (خشم، تنفر و....) رها سازيم و در نتيجه سبب می شود كه انرژی های خلاق در ما احياء شده و بتوانيم در مسير زندگی خود با آرامش و راحتی روان شويم.

اين تأثيرات حسی و روحی مرزنگوش برای افراد، به سبب اثرات فيزيكی می باشد كه اين رايحه بر روی جسم ما می گذارد: اين رايحه به‌عنوان محرک بر روی جريان خون اثر گذاشته و سبب انبساط عروق و مويرگ‌ها می گردد، و در نتيجه سبب ايجاد همان حس گرمی و جنب و جوش در ما می شود. دو رنگ آبی و نارنجی در فضای ارتعاشی رايحه مرزنگوش ديده شده است: رنگ آبی ما را ترغيب می كند كه به نيازهای درونی و خواسته‌ های احساسی خود توجه كرده، و رنگ نارنجی ما را به حسی از شادی و خلاقيت می رساند كه ناشی از رسيدن به همان نيازها و خواسته‌هايمان می باشد.

گل سرخ- Rose

رايحه گل سرخ حالتی از تعادل و آرامش در فرد ايجاد می كند و می تواند خواب آرام و راحتی را سبب شود. عطر رايحه بسيار خوش و زيبای اين گل، برای لحظه‌ای به ما اين فرصت را می دهد كه از اين دنيای خاكی، نگرانی ها و مشكلات مربوط به آن فاصله گرفته و به يك تعادل روحی و روانی برسيم.

زيبای اين رايحه بر روی قلب اثرگذار می باشد، و به ما اين توانايی و شايستگی را می دهد كه بدون هيچ چشم داشتی و شرط و شروطی يک داد و ستد عشق و محبت با ديگران داشته باشيم. رنگ مرتعش شده از اين رايحه، صورتی می باشد و اين رنگ ما را به آرامی به سمت يک خودآگاهی و خود هشياری از عشق ورزيدن نسبت به ديگران سوق می دهد: زمانی كه ما ارزش عشق و محبت را با تمام وجود خود حس كرده و نسبت به آن آگاهی پيدا می كنيم، می توانيم ديگران را نيز از اين انرژی قوی (عشق و محبت) بهره‌مند و سرشار سازيم.

چوب صندل –Sandal wood

هنگامی كه احساس می كنيم در زندگی خود باصطلاح به آخر خط رسيده‌ايم و مشكلات و تنش‌های زندگی بيش از حد بر ما فشار وارد كرده‌اند، رايحه گرم و غنی اين عصاره گياهی ما را احياء كرده و احساسی از آرامش در ما ايجاد و زمينه را برای يک خواب آرام و راحت در ما فراهم می سازد و پس از يک خواب آرام و راحت می توانيم نيرو و انرژی لازمه را برای ادامة زندگی به‌دست آوريم.

رايحه چوب صندل هم‌چنين می تواند ما را از احساس خشم و ستيزه‌جويی رها سازد و حسی از با هم بودن را به‌جای حس جدا بودن از هم، در ما ايجاد كند. زيرا باهم بودن سبب تقويت و قوی شدن ما می شود اما جدايی و در انزوا و تنهايی بودن سبب ضعف ما می گردد. چوب صندل بطور عميقی تسكين دهنده اعصاب و روان بوده و می تواند ما را برای يک خواب آرام و راحت آماده سازد. رنگ‌های مرتعش شده از اين رايحه دو رنگ بنفش و زرد می باشند؛ رنگ بنفش به ما اين حس را می دهد كه آگاهانه و مدبرانه تصميم بگيريم و رنگ زرد نيز حس همدلی با هم‌نوعان خود را در ما تقويت می كند.

بنزويين - Benzoin

اين روغن از صمغ معطر درختی كه در مناطق آب و هوايی گرم رشد می كند، گرفته می شود. اين گياه نيروبخش و آرام‌بخش و گرم می باشد. از اينرو ما را به سوی رهايی از آشفتگی و نگرانی كه ناشی از يک ذهن و فكر مغشوش و مشوش می باشد سوق داده و زمينه را برای ايجاد يک خواب آرام و راحت آماده می كند. خاصيت نيروبخشی اين گياه به ما اين ا مكان را می دهد كه خود را از ضربات و شوک های روحی و روانی گذشته رها ساخته و احساس سبكی در ما ايجاد گردد.

رنگی كه از اين رايحه متصاعد می شود قرمز پررنگ و گرم می باشد كه در جهت هشياریر كردن ارتباط ما با دنيای مادی و زمين اثر می كند. اين ويژگی در جوامع امروز كه سر و كار افراد، بيشتر با وسايل و ابزار مادی و ساختگی بوده و اساساً كارها با عملكردهای ذهنی و فكر ما صورت می گيرد اغلب مورد بی توجهی قرار گرفته است؛ رنگ قرمز حاصل از اين عصاره با نفوذ به منطقة انرژی وجود ما و آرام نمودن ما امكان ارتباط مجدد با زندگی را به ما می دهد.

ترنج-Bergamot

ويژگی اين عصاره كه از درخت «برگاموت» -Citrus bergamia- گرفته شده رابطه و كشش ويژه‌ای نسبت به قلب دارد. رايحه ملايم آن مفرح و مسكن بوده و می تواند خنده و شادی و راحتی در سخت‌ترين شرايط را برای شما آسان كند. به ما اطمينان لازم برای كمک و راهنمايی از ديگران را می دهد؛ محركی است برای عبور ما از تاريكی های گذشته به سمت نور. قلب ما را هشيار می كند. سبب افزايش روحيه ما شده و به ما كمک می كند كه ديدِ ديگری نسبت به مشكلات و چالش‌های زندگی داشته باشيم و به‌جای تاريكی به نور بيانديشيم. رنگ‌هايی كه به اين عصاره نسبت می دهند دو رنگ می باشد. رنگ زرد ملايم خورشيدی، كه به معنای نگاه كردن به زندگی با ديد مثبت و به عقب راندنِ تيرگی ها و غم‌ها می باشد و ديگری رنگ سبز است كه به آرامش و راحتی خيال می دهد.

منبع : سايت webMD
مترجم : نوری فرد

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :