فواید خوردن پوست پرتقال

8 / 10
از 1 کاربر
مقالات >> تغذیه >> میوه ها و سبزیجات >>

شاید خوردن پوست پرتقال کمی عجیب به نظر برسد، اما به هر حال شما این کار را انجام داده اید بطور مثال در برخی مواد غذایی مانند بعضی از کیک ها رنده پوست پرتقال وجود دارد و یا مربای پوست پرتقال ، خلال پوست پرتقال که از آن در برخی غذاها استفاده می کنند. وارد کردن مقداری پوست پرتقال به رژیم غذایی می تواند مواد مغذی زیادی به بدن برساند، اما دقت کنید که قبل از مصرف پوست پرتقال ، آنرا به دقت بشوئید تا عاری از هر نوع مواد آفت کش شیمیایی و یا مواد نگهدارنده باشد در غیر این صورت می توانید از پرتقال های اُرگانیک استفاده نمائید.

فواید-خوردن-پوست-پرتقال

مواد مغذی

1 قاشق غذاخوری رنده پوست پرتقال حاوی 0/6فیبر می باشد، و 14درصد از ویتامین Cروزانه و 1درصد ویتامین A، کلسیم و اسید فولیک مورد نیاز بدن را تأمین می کند.
مقدار کالری آن حدود 6 بوده و سدیم، قند،کلسترول و چربی در آن وجود ندارد. یکی از راههای مصرف رنده پوست پرتقال، اضافه کردن آن به چای، قهوه، مربا ویا استفاده از آن در تهیه کیک ها می باشد.

پکتین

پوست پرتقال حاوی مقادیر زیادی پکتین می باشد. پکتین نوعی کربوهیدرات می باشد که بطور طبیعی در میوه ها وجود دارد و دارای خاصیت ژل مانند بوده و از این خاصیت در تهیه انواع مربا ها و ژله ها استفاده می کنند (با حرارت دادن ، ژل مانند می شود)بنا به گفته کارشناسان مصرف پکتین ، به سلامت روده ها و هم چنین رشد باکتریهای مفید در بدن کمک می کند؛ از طرفی پکتین از چسبیدن میکروبهای بیماری زا به روده ورشد آنها جلوگیری می کند.

سلامت قلب

رنده پوست پرتقال و سایر مرکبات حاوی فیتونوترین فلاونوئید می باشد که می تواند به کاهش LDL(کلسترول بد خون) و تری گلیسرید در سطح خون کمک کند. پوست پرتقال هم چنین حاوی ترکیبات ضد التهابی بوده و در مجموع با داشتن چنین ویژگیهایی خطر ابتلا به بیماریهای قلبی را کاهش می دهد.

رنده پوست پرتقال و کلسترول

کلسترول بالا معمولا ً بدون هیچ نشانه و یا علامتی در بدن اتفاق می افتد. اگر کلسترول بالا، تشخیص داده نشود و یا بدون درمان رها شود می تواند منجر به بروز مشکلات جدی از قبیل حملات قلبی، بیماریهای قلبی و یا سکته گردد. بنا به گفته کارشناسان ، داشتن وزن مناسب، و ورزش کردن بطور مرتب و مداوم از روشهای موثر و طبیعی در جلوگیری از افزایش کلسترول بد خون و هم چنین موثر در کاهش آن می باشند. تحقیقات اخیر نشان داده است که پوست پرتقال حاوی ترکیباتی است که می تواند در کاهش کلسترول خون موثر باشد.
لازم به یاد آوری است که دو نوع کلسترول در سطح خون وجود دارد. HDL(کلسترول خوب)LDL(کلسترول بد)می باشند . بالا بودنHDLبسیار مفید می باشد زیرا می تواند به کاهش LDL کمک کند. ورزش کردن یکی از راههای موثر در افزایش HDL می باشد، محدود کردن و یا اجتناب از خوردن مواد غذایی پرچرب و حاوی کلسترول فراوان می تواند روش دیگری در کاهش LDLباشد.

طبق تحقیقات انجام شده ، ترکیبات موجود در پوست پرتقال و سایر مرکبات می تواند بسیار موثرتر و بهتر از برخی داروهای شیمیایی در پایین آوردن کلسترولLDLعمل کند و عوارض جانبی داروهای شیمیایی را نیز ندارد. این ترکیب پلی متوکسیلیت فلاون نام دارد(PMFs).
پوست پرتقال علاوه بر دارا بودن PMFحاوی فلاونوئید دیگری به نام (hesperidin) می باشد که در کاهش کلسترول LDL موثر است.

سرطان پوست

یکی از عادات خوب در حفظ بهداشت و سلامت پوست ، دور نگه داشتن پوست از تابش نور خورشید و استفاده از کرمهای ضد آفتاب می باشد. پوست پرتقال می تواند در این زمینه کمک کننده باشد و در پیشگیری از بروز سرطان پوست موثر است. پوست پرتقال حاوی ترکیباتی به نام دی لیمونن(d-limonene) می باشد که می تواند احتمال بروز نوعی از سرطان پوست را کاهش دهد. این ترکیبات می توانند رشد تومورهای پوستی را کاهش و یا متوقف کنند.

چگونگی مصرف پوست پرتقال

از آن جایی که پوست پرتقال مزه تلخی دارد ، نمی توان آن را به تنهایی مصرف کرد، ولی می توان از روشهایی استفاده کرد که تلخی آن را کاهش داده و قابل خوردن شود. می توان با استفاده از کمی شکر و یا عسل آن را شیرین کرده و مصرف کرد؛ یکی دیگر از روشها، استفاده کردن رنده پوست پرتقال در برخی از غذاها و یا نوشیدنیها می باشد می توان رنده پوست پرتقال را در انواع سس سالاد و یا برخی دم کرده های گیاهی، قهوه و یا در تهیه برخی دسرها و کیک ها استفاده کرد هم چنین می توان از پوست پرتقال خلال شده در برخی غذاها استفاده نمود و یا می توان با پوست پرتقال مربا تهیه کرد و آن را مصرف کرد.

منبع: سایتhealth
مترجم: نوری فرد

یاسمین : پرتقال
8 3
اگه میشه در مورد ترکیبات پرتقال هم مطلب بزارین
عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :