فواید فلفل دلمه ای را بیشتر بدانیم

10 / 10
از 1 کاربر
مقالات >> تغذیه >> میوه ها و سبزیجات >>

فواید-فلفل-دلمه-ای-را-بیشتر-بدانیم

فلفل دلمه ای یکی از سبزیجاتی است که از نظر رنگ، طعم، بافت و مزه دارای تنوع می باشد.فلفل دلمه ای در رنگ های متنوع زرد ، قرمز،نارنجی ، سبز و حتی بنفش وسیاه نیز وجود دارد. از نظر طعم نیز دارای تنوع می باشد.از نظر دارا بودن ارزش غذایی نیز هرکدام منحصر به فرد بوده و ارزش تغذیه ای هرکدام از انواع فلفل دلمه ای بر حسب رنگ آن ها متفاوت می باشد.می توان گفت فلفل دلمه ای یکی از شناخته شده تری سبزیجات در تمام دنیا میباشدو ارزش تغذیه ای فراوانی دارد.

فلفل دلمه ای سرشار از ویتامین های A و C و آنتی اکسیدان های قوی می باشد که میتواند با رادیکال های آزاد مبارزه کرده و بدن را در برابر سرطان مصون نگه دارد . وجود رادیکال های آزاد یکی از علل افزایش کلسترول در رگ های خونی بدن می باشد که منجر به بروز بیماری های قلبی می گردد.وجود رادیکال های آزاد در بدن یکی از دلایل آسیب دیدن سلول ها می باشد که در نهایت این امر می تواند منجر به سرطان شوداز طرفی رادیکال های آزاد به عروق خونی و سیستم عصبی به ویژه در افراد دیابتی آسیب می رسانند همچنین این رادیکال های آزاد منجر به بروز برخی بیماری ها می شوند مانند:آرتریت روماتوئید، استئوپروز ، آب مروارید، سفت و سخت شدن مجاری تنفسی که در نهایت منجر به آسم میشود.از آن جایی که انواع فلفل دلمه ای حاوی آنتی اکسیدان هایی مانند کاروتنوئید ها می باشند که می توانند با رادیکال های آزاد که منجر به بروز بیماری ها می شوند مبارزه کنند توصیه میشود تا جایی که امکان دارد از انواع فلفل دلمه ای در رژیم روزانه خود استفاده کنید.

فلفل دلمه ای علاوه بر موثر بودن در پیشگیری از بیماری های مهمی مانند بیماری های قلبی و سرطان می تواند بسیاری از بیماری هایی راکه با بالا رفتن سن پیش می آیند به تاخیر انداخته و یا از بروز آن ها جلوگیری کند و همچنین سبب تقویت سیستم ایمنی می شود.همه این فواید مدیون آنتی اکسیدان هایی است که درانواع فلفل دلمه ای وجود دارد . فلفل دلمه ای همچنین میتواند به کاهش التهاب و پیشگیری از سفت شدن شریان ها کمک کند. این مواد غذایی همچنین حاوی فیبر فراوان بوده و در کنترل کلسترول خون موثر ند.

انواع فلفل دلمه ای با توجه به رنگ آن ها حاوی مواد معدنی ضروری بدن مانند سدیم ، آهن و ویتامین های A وC می باشند.برخی از انواع آن در کاهش وزن موثرند ، زیرا با بالا بردن دمای بدن و سوزاندن کالری بیشتر و مصرف اکسیژن بیشتر به کاهش وزن کمک میکنند

نحوه مصرف:انواع فلفل دلمه ای را میتوان به صورت خام در سالاد استفاده کرد و یا می توان به شکل بخارپز ، کبابی ، پخته شده و یا تفت داده شده د رکنار سایر موادغذایی استفاده نمود

فلفل دلمه ای و سلامت بدن:

فواید-فلفل-دلمه-ای-را-بیشتر-بدانیم-2

تقویت سلامت قلب : ویتامین C و اسیدفولیک که به مقدار بسیار زیاد در فلفل دلمه ای یافت می شود به تنظیم سطح هموسیستئین بدن کمک میکند .سطح هموسیستئین خون اگر از میزان معینی بالاتر رود سبب آسیب رگ های خونی شده که این امر با بروز حملات قلبی و سکته در ارتباط می باشد

فواید-فلفل-دلمه-ای-را-بیشتر-بدانیم-1

تقویت بینایی: مصرف مرتب و فراوان فلفل دلمه ای قرمز از آن جایی که حاوی چندین ماده مغذی میباشد مانند لوتئین و گزانتین از بروز پیر چشمی که در اثر زوال سلولی رخ می دهد پیشگیری میکند. مصرف زیاد فلفل دلمه ای که از پیش ساز های ویتامین A فراوان می باشد می تواند سبب تقویت بینایی چشم شود.

ضد سرطان : ویتامین C و اسید فولیک و بتا کاروتن موجود در انواع فلفل دلمه ای در پیشگیری از سرطان روده موثر است . فلفل دلمه ای قرمز به علت داشتن "لیکوپن" که از رشد سلول های سرطانی پیشگیری میکند میتواند در پیشگیری از برخی سرطان ها مانند سرطان پروستات ، سرطان پانکراس ، سرطان مثانه ، و سرطان رحم موثرباشد.فلفل قرمز همچنین دارای "بتاکریپتوگزانتین " می باشد که در پیشگیری از سرطان ریه موثر است.
مصرف مداوم فلفل دلمه ای همچنین می تواند در پیشگیری از التهاب مفصلی و آرتریت موثر باشد.

منبعeatingwell

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :