فواید کیوی

10 / 10
از 1 کاربر
مقالات >> تغذیه >> میوه ها و سبزیجات >>

فواید-کیوی-1

کیوی یکی از میوه های مناطق حاره بوده و دارای طعم و مزه فوق العادهای میباشد اما اکثر مردم از این میوه خارق العاده بیبهرهاند زیرا این میوه فقط در چند کشور به عمل می آید.....

کیوی در ابتدا در کشور چین به عمل آمده و در آن کشور به نام دیگری آن را میشناخته اند، زمانی که کشاورزان نیوزیلند شروع به کشت این میوه و در نهایت صادر کردن آن به سایر کشورها نمودند این میوه به «کیوی» معروف شد. از این میوه به عنوان میوه ملی چین نیز یاد میکنند.

گوشت میوه کیوی سبز کمرنگ بوده و دارای دانه های سیاه رنگ میباشد و از عطر و طعم خاص و فوق العادهای برخوردار است.

این میوه کوچک و قهوه ای رنگ یکی از غنی ترین منابع برخی مواد مغذی مورد نیاز بدن میباشد. کیوی سرشار از آنتی اکسیدان بوده و میزان ویتامین C موجود در کیوی از پرتقال بیشتر است. این میوه همچنین منبع خوبی از پتاسیم، فیبر و میزان قابل توجهی از ویتامین های A و E میباشد.

از بروز آسم و سایر بیماری های تنفسی جلوگیری میکند. تحقیقات انجام شده در ایتالیا که بر روی 18000 نفر از کودکان 6 تا 8 سال انجام شد، حاکی از آن است که کیوی دارای اثرات درمانی بر روی بیماری های تنفسی میباشد. در این تحقیق ثابت شد کودکانی که در هفته 5 تا 7 واحد میوه کیوی و مرکبات مصرف میکردند 44 درصد کمتر از سایر کودکان (که یکبار در هفته کیوی مصرف میکردند) دچار خسخس سینه میشدند.

سرفه های شبانه 27 درصد، تنگی نفس 32 درصد، آبریزش بینی 28 درصد، خس خس شدید 41 درصد و سرفه های مزمن تا 25 درصد کاهش یافته بود و همه این موارد در اثر مصرف زیاد مرکبات و کیوی که از ویتامین C بالایی برخوردارند، میباشد.

اثرات آن بر بیماریهای قلبی – عروقی

خوردن میوه کیوی هر روز صبح به مثابه آسپرین عمل کرده و در سلامت قلب موثر میباشد، زیرا از لخته شدن خون جلوگیری میکند. طبق تحقیقات انجام شده افرادی که روزانه به مدت 28 روز، 2 تا 3 عدد کیوی می خوردند از تشکیل لخته در خون آنها به میزان 18 درصد کاسته شده بود و همچنین تری گلیسیرید خون آنها تا 15 درصد کاهش یافته بود؛ این امر به نوبه خود سبب کاهش رسوب و تشکیل پلاک در دیواره رگها شده و در نتیجه، در برابر بیماری های قلبی- عروقی بدن را مصون نگه میدارد.

فواید-کیوی

ضد سرطان. میوه کیوی حاوی «فلاوونوئید» و «کاروتنوئیدها» میباشد که دارای اثرات آنتی اکسیدان هستند. این «فیتونوترینها» از DNA بدن محافظت کرده و در نتیجه با جلوگیری از آسیب دیدن DNA میتوانند از رشد سلولهای سرطانی جلوگیری  نماید.

کیوی منبع غنی از فیبر میباشد و میتواند به سلامت دستگاه گوارش کمک کرده و همچنین در دفع مواد سمی از روده موثر است، در نتیجه از سرطان روده جلوگیری میکند. فیبر موجود در کیوی از بروز یبوست جلوگیری میکند و در پیشگیری از سایر مشکلات معده و روده مؤثر است.

کیوی منبع غنی از لوتئین وآگزانتین میباشد. این ترکیبات به طور طبیعی در چشم انسان وجود دارند. لوتئین از بروز برخی بیماریهای چشمی از قبیل آب مروارید و آب سیاه پیشگیری میکند. آگزانتین نیز همراه با لوتئین عمل کرده و در سلامت و بهداشت چشم مؤثر میباشد. طی تحقیقات انجام شده، خوردن 3 عدد یا بیشتر میوه کیوی در روز میتواند خطر ابتلا به پیرچشمی را که اکثراً در افراد میانسال اتفاق میافتد، کاهش دهد.

کیوی منبع غنی از یک الکترولیت مهم به نام پتاسیم میباشد. پتاسیم با تنظیم کردن مایعات و الکترولیت بدن نقش مهمی در سلامت و فعالیت سلولهای بدن ایفا میکند و با تأثیر بر سدیم اضافی موجود در بدن، به کنترل ضربان قلب و فشار خون کمک موثری مینماید.

کیوی سرشار از ویتامین E است. این ویتامین نوعی آنتیاکسیدان بوده که میتواند از تخریب سلولهای پوستی جلوگیری کرده و در نتیجه بر سلامت و بهداشت پوست اثرات مثبت دارد.

کیوی به علت داشتن ویتامین C به میزان زیاد و همچنین ترکیبات آنتی اکسیدانی فراوان در تقویت سیستم ایمنی بدن موثر است.

مبارزه با ناتوانی جنسی در مردان :کیوی حاوی آمینواسیدی به نام «آرژینین» بوده که میتواند در درمان ناتوانی جنسی مردان موثر باشد.

کیوی حاوی ماده ارزشمندی به نام «فولات» میباشد که وجود آن برای زنان به ویژه در دوران قبل از بارداری و در دوره بارداری ضروری است. این ماده به رشد سلولهای خون جنین کمک میکند.

علاوه بر این که گوشت میوه کیوی دارای فواید زیادی میباشد، پوست و دانه های آن نیز فواید چشمگیر تغذیه ای دارند. روغن دانه کیوی حاوی مقادیر زیادی آلفالینولنیک اسید میباشد که یک اسید چرب امگا - 3 است. این اسیدهای چرب نمیتوانند در بدن ساخته شوند، لذا باید از طریق رژیم غذایی وارد بدن شوند. تحقیقات حاکی از آن است که اسیدآلفالینولنیک میتواند در کاهش ابتلا به بیماریهای قلبی- عروقی مؤثر باشد. پوست میوه کیوی قابل خوردن میباشد و حاوی فیبر قابل ملاحظه ای است. از آنجایی که مقادیر زیادی از ویتامین در زیر پوست میوه ها از جمله کیوی وجود دارد، لذا خوردن کیوی با پوست، میزان ویتامین C وارد شده به بدن را افزایش میدهد در مقایسه با زمانی که پوست آن را میگیریم.

کیوی از جمله میوه هایی است که حاوی اگزالات میباشد. زیاد شدن این ماده در بدن میتواند سبب بروز مشکلاتی گردد، لذا افرادی که دارای مشکلات معده و یا مشکلات کیسه صفرا میباشند، بهتر است در خوردن کیوی احتیاط نمایند. همچنین افرادی که نسبت به آناناس و خربزه حساسیت دارند باید از خوردن کیوی نیز اجتناب نمایند، زیرا ممکن است نسبت به کیوی هم حساسیت داشته باشند.

فواید تغذیه ای بی شمار کیوی را نباید نادیده گرفت. خوردن کیوی یکی از راه های کمک به حفظ پیشرفت سلامت بدن میباشد!

منبع:eatingwell 

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :