ماه رمضان در «لبنان»

10 / 10
از 1 کاربر
مقالات >> تغذیه >> آداب غذا خوردن ملل >>

در کشور لبنان نوع غذاهایی که در این ماه مبارک تهیه می‌شود یکی از موضوعات بسیار مهم محسوب می‌شود، زیرا در این ماه هر روز غروب و به‌هنگام صرف افطار انواع غذاهای خوشمزه و آن هم به مقدار زیاد بر سر سفره‌های این ماه گذاشته می‌شود. افطار کردن و سحری خوردن در این ماه با انواع غذاهای خاطره‌انگیز و فراموش نشدنی همراه می‌باشند: انواع خرماها، آب‌میوه‌های خنک، انواع سوپ‌های گرم و خوشمزه، انواع غذاهای گوشتی تهیه شده از گوشت گوسفند و بره و سایر غذاها.

ماه-رمضان-در-لبنان

در کشور لبنان نیز در سراسر ماه مبارک رمضان، مسلمانان از هنگام اذان صبح تا اذان مغرب از خوردن و آشامیدن پرهیز کرده و زمانی که خورشید غروب کرده و زمان افطار فرا می‌رسد مردم بر سر سفره‌های رنگین افطار نشسته و روزه خود را افطار می‌کنند. در این کشور، مردم معمولاً روزه خود را در ابتدا با خوردن خرما و یا یک لیوان آب افطار می‌کنند و پس از آن با خوردن یک لیوان آب‌میوه که رفع تشنگی و عطش را می‌کند و هم‌چنین خوردن سوپ، افطار خود را ادامه می‌دهند. خوردن خرما در آغاز افطار، در واقع پیروی از سنت پیامبر(ص) می‌باشد که روزه خود را با یک دانه خرما افطار می‌کردند.

آب میوه‌هایی که به‌هنگام افطار مردم روزه‌دار لبنان می‌خورند اغلب شامل «جلاب» می‌باشد که یک نوشیدنی شیرین و تر و تازه تهیه شده از آب انواع توت‌ها (شاه‌توت، تمشک و....) به‌همراه بادام زمینی است. خوردن سوپ عدس یکی از سوپ‌های رایج در میان مردم کشور لبنان و کشورهای حاشیه مدیترانه شرقی است. این سوپ با پیاز خرد شده و دال عدس، آب گوشت و یا آب مرغ، زیره سبز، روغن زیتون و رنده پوست لیموترش تهیه می‌شود که بسیار نیز خوشمزه است. (Shorabat Adas)
در برخی از کشورهای مسلمان از جمله کشور لبنان، به‌هنگام وقت افطار، کودکان به شکل گروهی با گرفتن فانوس‌هایی در دست در خیابان‌ها به راه می‌افتند و به در خانه اقوام و دوستان رفته و صاحب خانه به آنها شکلات و شیرینی می‌دهد.

وعده افطار: لبنانی‌ها روزه خود را با خرما و سوپ افطار کرده و سپس نماز مغرب را می‌خوانند پس از آن وعده مفصل افطار شروع می‌شود، برای لبنانی‌ها، افطار یک جشن و مهمانی شب به حساب می‌آید. زیرا انواع غذاهای گوشتی به‌همراه انواع زیادی از سالادها، پیش‌غذاها و نان‌های مختلف در این وعده سرو می‌شود. پس از خوردن شام و تا قبل از ساعت خواب، انواع مختلفی از شیرینی‌های خوشمزه سرو می‌شود؛ عرب‌ها معمولاً زیاد شیرینی نمی‌خورند و بیشتر ترجیح می‌دهند از میوه‌ها به‌عنوان دسر استفاده کنند اما در ماه رمضان خوردن انواع کیک و شیرینی بیشتر می‌شود. زیرا عرب‌ها معتقدند ماه رمضان، ماه ویژه می‌باشد. لذا انواع خوراکی‌ها و غذاها نیز در این ماه ویژه است.

عربها می‌گویند: ماه رمضان فرصت بسیار خوبی است برای دیدن اقوام و دوستان و آشنایان. زیرا در طی سال بر اثر گرفتاری و مشغله‌های زیاد فرصت دیدن افراد را ندارند اما این ماه مطمئناً همه اقوام و دوستان یکدیگر را می‌بینند؛ زیرا با شروع ماه رمضان در لبنان، زنگ تلفن‌ها به صدا درآمده و افراد هر شب به مهمانی دعوت می‌شوند و مردم معمولاً به‌هنگام افطار به مهمانی رفته و تا نزدیک سحر در آن‌جا می‌مانند و زمان بین افطار و سحر را به بازی‌های سرگرم کننده مانند کارت‌بازی،‌ خوردن انواع شیرینی‌های خوشمزه، نوشیدن چای، سیگار کشیدن و یا کشیدن قلیان می‌گذرانند!

وعده سحر: لبنانی‌ها، وعده سحر را یا آخر شب و دیروقت می‌خورند و یا در همان وقت سحر و قبل از اذان صبح، سحری خود را میل می‌کنند. البته وعده سحر شامل غذاهای نسبتاً سبک اما بسیار معذی می‌باشد تا افراد روزه‌دار بتوانند تمام طول روز را به راحتی سپری کنند. لبنانی‌ها در وقت سحر، شیرینی بیشتر می‌خورند.

پایان رمضان و آغاز یک روز بزرگ: ماه رمضان در کشور لبنان با یک تعطیلات 3 روزه پایان می‌یابد که به آن «عیدالفطر» می‌گویند. پس از پایان یک ماه روزه‌داری، مردم یک جشن و شادمانی در ناهار آن روز که عید فطر می‌باشد برگزار می‌کنند و غذایی که اغلب در این روز طبق سنت هر ساله خورده می‌شود گوشت بره می‌باشد.
لبنانی‌ها می‌گویند عید فطر نیز مانند روز کریسمس یک روز شادمانی و جشن معنوی است، در این روز هدایا و تبریکات بین افراد رد و بدل می‌شود و موجی از شادمانی در این روز خجسته فضای کشور را در بر می‌گیرد.

مترجم : نوري فرد

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :