مصرف مكمل‌ ها و ويتامين‌ ها : آری يا نه!

9 / 10
از 3 کاربر
مقالات >> تغذیه >> دانستنی های تغذیه >>

مصرف-مكمل‌-ها-و-ويتامين‌-ها-آری-يا-نه

قرص‌های مكمل و ويتامينه طرفداران زيادی در سراسر جهان دارد و مردم انواع و اقسام اين مكمل‌ها را مصرف می كنند. از مولتی ويتامين‌های استاندارد گرفته تا روغن ماهی كه برای سلامتی قلب مفيد است و منيزيم كه برای سلامت استخوان‌ها مفيد می باشد. اما از كجا می توانيم بفهميم بدن ما به چه ويتامينی نياز دارد و يا به كدام ويتامين نياز ندارد و ميزان مصرف آن تا چه حد باشد و آيا مضرات آن بيشتر از فوايدش نيست!؟

تقريباً اكثر كارشناسان تغذيه در يک مورد با هم، هم‌عقيده هستند: غذا، آری اما قرص نه. از نظر آنها بهترين راه براي تأمين ريز مغذی های ضروری بدن، غذا می باشد. كارشناسان معتقدند بدن ما ويتامين‌های موجود در غذا را بهتر جذب می كنند؛ افرادی كه دارای يک رژيم غذايی سالم و كامل می باشند و روزانه حداقل 5 واحد از ميوه‌ها و سبزيجات استفاده می كنند و از طرفی غلاتِ سبوس‌دار و كامل و هم‌چنين پروتئين‌های كم‌چربی را زياد مصرف می كنند، ويتامين‌ها و مواد معدنی مورد نياز بدن خود را تأمين كرده‌اند.

امروزه رژيم غذايی اكثر افراد به گونه‌ای است كه هدف اصلی-رساندن ويتامين‌ها و مواد معدنی به بدن- را تأمين نمی كند و از طرفی نبايد اين مشكل را با مصرف قرص‌های ويتامين حل كرد؛ دكتر «اريک ريم» از دانشگاه هاروارد معتقد است: يک قرص مكمل همانگونه كه از نامش پيداست بايد تكميل كننده يک رژيم غذايی سالم و بهداشتی باشد. وی معتقد است اگر رژيم غذايی شما كامل نمی باشد و در حد متوسطی قرار دارد سعی كنيد حتماً آن را به حد كامل برسانيد، و 3 بار در هفته ورزش داشته باشيد.

ويتامين‌های Aو B و C

رژيم غذايی كه در آن صبحانه شامل: غلات و حبوبات، آب‌ميوه‌ها، محصولات لبنی و ميوه‌ها و سبزيجات باشد فرد به احتمال زياد مقادير زيادی ويتامين A به بدن خود می رساند. ويتامين A موجود در بدن ما از يک ويتامين اوليه- مقدماتی- بنام «بتاكاروتن» ناشی می شود كه در پرتقال و سبزيجات قرمز رنگ به وفور يافت می شود به‌همين علت است كه تقريباً می توان گفت مصرف قرص‌های ويتامين‌های A اصلاً ضروری نمی باشد زيرا مصرف بيش از اندازه آن نيز برای بدن ميتواند خطرناک باشد.

ويتامين ديگری كه اين روزها نام آن را زياد شنيده‌ايم «فوليت» می باشد كه يک نوع ويتامينB محلول در آب است. «فوليت» برای رشد جنين ضروری می باشد. زيرا سبب كاهش نارسايی های عصبی می شود. نوليت هم‌چنين سبب كاهش بيماری های قلبی می گردد. از نظر دكتر «ريم» اكثر افراد سالم نيازی به استفاده از مكمل‌های فوليت ندارند. اگر در تهيه نان‌ها از آردهای غنی شده از فوليت استفاده شود ديگر نيازی به مصرف اين نوع مكمل نمی باشد.

مردم اكثراً برای كاهش دادن استرس‌های خود و مبارزه با سرماخوردگی ها، از ويتامين C به ميزان زيادی استفاده می كنند، در حاليكه مصرف بيش از اندازه ويتامين C چندان خطرناک نمی باشد، مصرف بيش از حد آن نيز چندان مفيد نمی باشد. زيرا بزرگترين چيزی كه مصرف بيش از اندازه ويتامين C به شما می دهد ادرار حاوی ويتامين C می باشد! بنابراين ويتامين C را به ميزان لازم و دقيق مصرف كنيد.

D , E ,

اخيراً كمبود ويتامينD -كه به آن ويتامين آفتاب نيز می گويند- به بحث داغی تبديل شده است. مطالعات نشان داده كمبود ويتامينD با ابتلا به بيماری های قلبی و سرطان‌ها در ارتباط است، و از آن‌جايی كه اكثر مردم خود را دور از آفتاب نگه می دارند و يا از ضد آفتاب استفاده می كنند و هم‌چنين بدن ما نيز به ميزان كافی ويتامين D را از غذا دريافت نمی كند مصرف روزانه ويتامينD– units1000- در بزرگسالان و كودكان توصيه می شود. دكتر «هوليک» از دانشگاه «بوستون» اين توصيه را مينمايد.

زمانی از قرص ويتامين E به‌عنوان معجزه‌گر ياد می كردند، اما تحقيقات اخير اين عقيده را تائيد نمی كند. عقيده بر اين بود كه ويتامين E داروی معجزه‌گر برای بيماران قلبی می باشد اما تاكنون روشن شده در بيمارانی كه از داروهای ضد فشار خون بالا و ضد كلسترول بالا استفاده می كنند، افزودن مكمل‌های ويتامين E چندان برای آنها مفيد نمی باشد. بنا بر اظهارات دكتر «ريم» اكنون مطالعات ژنتيكی تعيين می كند كه چه افرادی دچار كمبود آنتی اكسيدان می باشند و در افرادی كه مشكوک به اكسيداسيون می باشند مصرف ويتامينE برای كاهش ابتلا به بيماری های قلبی مفيد می باشد.

و اما مكمل‌های جديد مانند روغن ماهی و....

دكتر «ريم» معتقد است در افراد مبتلا به بيماری قلبی و هم‌چنين افرادی كه در معرض ابتلا به بيماری های قلبی می باشند مصرف ماهی به ميزان كافی و يا مصرف مكملِ روغن ماهی، قطعاً مفيد می باشد؛ حتی افراد سالم نيز حتماً در رژيم غذايی خود – يک تا دو بار در هفته- مصرف ماهی را بايد بگنجاند وی ماهی های سالمون، تُن، ميگو را برای به‌دست آوردن اسيدهای چرب امگا3 توصيه می كند.

و اما توصيه آخر

بنا به نظر كارشناسان رژيم غذايی سالم و كافی داشته باشيد و از قرص‌های ويتامين در صورت نياز استفاده كنيد و مصرف روزانه unit1000 ويتامين D را فراموش نكنيد، مراقب وزن خود باشيد، ورزش كنيد، سيگار نكشيد؛ اين موارد بهترين راه‌حل برای سالم ماندن می باشد.

منبع : سايت webMD
مترجم : نوری فرد

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :