مواد غذایی نامناسب برای کودکان

8 / 10
از 1 کاربر
مقالات >> تغذیه >> دانستنی های تغذیه >>

مواد غذایی نامناسب برای کودکان

امروزه،اکثر والدین نگران چاقی فرزندانشان می‌باشند، اما در حقیقت، شیوه زندگی کهوالدین برای بچه‌ها در نظر گرفته‌اند مسئول چاقی در کودکان می‌باشد.

مواد-غذایی-نامناسب-برای-کودکان-1

از آنجایی که هم پدر و هم مادر هر دو سخت گرفتار و مشغول کار می‌باشند، به علت کمبود وقت، سعی می‌کنند با تهیه انواع غذاهای آماده و یا فست ‌فودها گرسنگی کودکان خود را برطرف نمایند. بدین ترتیب، آنان بچه‌ها را به سمت خوردن غذاهای ناسالم ترغیب می‌کنند.

در برخی از خانواده‌ها نیز بر سر انتخاب نوع غذا بین والدین و کودکان کشمکش وجود دارد، زیرا بچه‌ها ترجیح می‌دهند غذاهای فست‌ فود از قبیل هات‌داگ، سوسیس و کالباس بخورند در حالی که والدین از آن‌ها می‌خواهند مواد غذایی حاوی سبزیجات را که سالم‌ترند انتخاب کنند! غذاهای ناسالم و مضر برای کودکان بسیار زیاد می‌باشند و ما در اینجا برخی از آن‌ها را ذکر می‌کنیم.

مواد غذایی نامناسب برای کودکان

  1. 1.  ناگت مرغ: اغلب از غذاهای مورد علاقه کودکان می باشد. برای تهیه ناگت مرغ اشکال مختلف و متنوعی به گوشت مرغ و پوست آن داده میشود. نمک و شیره ذرت با فروکتوز بالا برای طعم دار کردن ناگت استفاده میشود. سپس آنرا در روغن هیدروزنه که حاوی چربیهای ترانس بالا می باشد، سرخ می کنند. سپس برای خوشمزه تر شدن آن به هنگام خوردن آنرا در سس مایونز پرچرب فرو می کنید . بدون شک این غذا هیچ ارزش غذایی نداشته و مملو از چربی و کالری می باشد. به جای این غذای مضر و نامناسب برای کودکان، می توانید با گریل و یا کبابی کردن سینه مرغ و دادن اشکال مختلف به آن با استفاده از قالبهای متنوع، کودکان را به خوردن غذای سالم در منزل تشویق و ترغیب کنید

2. برخی از کودکان علاقه زیادی به خوردن انواع سریال های (کورن فلکز) شکری دارند این سریالها حاوی مواد نگهدارنده، روغنهای هیدروژنه و جامد و رنگهای مصنوعی می باشند که تمامی این مواد برای بچه ها مضرند. بهترین سریالها، نوع سبوسدار آن می باشد که میتوان با افزودن کمی کشمش، انواع مغزها (بادام و گردو) انواع توت و برشهایی از موز آنرا متنوع کرد.

  1. 3.  غذاهای گوشتی آماده و هات‌داگ: کودکان غذاهایی مانند هات‌داگ، سوسیس دودی و انواع گوشت‌های فرآوری شده را دوست دارند. از طرفی این نوع غذاهای گوشتی آماده حاوی مواد سرطان‌زای نیتریت و نیترات، رنگ‌های مصنوعی، چربی‌های اشباع، سدیم (نمک) و مواد افزودنی می‌باشند. در تحقیق انجام شده، کودکانی که 12 بار در ماه هات‌داگ می‌خوردند، خطر ابتلا به کم‌خونی در آن‌ها افزایش یافته بود. غذاهای بسته‌بندی شده و آماده که دارای مواد گوشتی فرآوری شده می‌باشند، حاوی روغن‌های هیدروژنه و چربی فراوان می باشند. این غذاهای ناسالم اکثر اوقات، یک وعده غذایی اصلی کودکان را در بیرون از منزل تشکیل می‌دهند. گوشت‌های تازه و فرآوری نشده، مانند گوشت مرغ، ماهی تن و یا سینه بوقلمون از غذاهای سالم برای کودکان می‌باشند. برای تهیه ساندویچ برای کودکان، از نان‌های سبوس‌دار و کامل استفاده نمایید. هات داگ سبزیجات جایگزین خوبی برای هات داگ گوشت می باشد.

مواد غذایی نامناسب برای کودکان

4. آبمیوه مصنوعی و نوشیدنی‌های طعم‌دار: کالری حاصل از آب‌میوه‌های مصنوعی از شکر و کربوهیدرات موجود در آن‌ها تأمین می‌شود. آب‌میوه‌ها فاقد فیبر می‌باشند، در حالی که یک میوه کامل سرشار از فیبر می باشد. مصرف بیش از اندازه آب‌میوه‌ها، ممکن است منجر به چاقی و پوسیدگی دندان‌ها شود. نوشیدن 235 میلی لیتر تا 350 میلی لیتر از آب میوه ها اندازه مناسبی است برای کودکان بالای 6 سال. بهترین کار، تهیه آب‌میوه از میوه‌های فصلی در منزل می‌باشد. اهمیت نوشیدن آب را برای کودکان بازگو کنید و همیشه یک بطری کوچک آب همراه خود داشته باشند. اگر کودکان شما رغبتی به نوشیدن آب ساده ندارند، می‌توانید با افزودن چندین قطره از آب‌میوه مورد علاقه آنان به آب ساده، آنان را به نوشیدن آب ترغیب کنید. یکی دیگر از نوشیدنی‌های سالم برای کودکان، شیر کم‌چرب می‌باشد که سرشار از کلسیم، پروتئین و ویتامین A می‌باشد.

 5. سیب‌زمینـی سرخ‌کرده: سیب‌زمینی سرخ‌کرده، یکی دیگر از اسنک‌های مورد علاقه کودکان می‌باشد، در حالی که سیب‌زمینی سرخ‌کرده حاوی چربی فراوان، کالری زیاد و سدیم (نمک) فراوان بوده و با روغن‌های هیدروژنه که حاوی چربی‌های ترانس می‌باشند، سرخ می‌شوند. علاوه بر این، تحقیقات نشان می‌دهند مواد غذایی نشاسته‌ای مانند سیب‌زمینی در حرارت بالا، مواد سرطان‌زا به نام «آکریل آمید» تولید می‌کنند. می‌توانید به جای سیب‌زمینی سرخ‌کرده به کودکان خود، هویج و یا ساقه‌های نازک کرفس بدهید. سیب‌زمینی تنوری همراه با کمی روغن زیتون هم می‌تواند یک میان وعده سالم برای کودکان باشد.

 6. چیپس سیب‌زمینی : انواع چیپس‌ها، حاوی سدیم و چربی‌های اشباع فراوانی می‌باشند. در برخی چیپس‌ها ماده سرطان‌زای «آکریل آمید» وجود دارد. برخی از چیپسهای کم چرب نیز وجود دارند اما این نوع چیپسها نیز حاوی ماده ای بنام olestra می باشند که یک ماده جایگزین چربی بوده و بدون کلسترول چربی و کالری میباشد. در عوض ممکن است سبب بروز کمبود تغذیه ای از جمله برخی ویتامینها و مواد مغذی مانند ویتامین k,E,D,A گردد.  می‌توانید انواع سبزیجات تازه و خردشده، پاپ کورن و سیب‌زمینی تنوری را جایگزین چیپس‌های مضر برای کودکان نمایید.

7. انـواع پاسـتیـل هـای ژلـه ای و میـــوه ای : این مواد ژله ای حاوی مقادیر زیادی شربت ذرت که فروکتوز بالایی دارد و همچنین رنگ های مصنوعی است. اگر فرزندان شما علاقه ای به خوردن میوه ندارند می توانید آن ها را به طرق مختلف به کودکان خود بدهید به طور مثال آن ها را فریزری کرده و سپس به آنها بدهید. مثلاً دانه های انگور، آلبالو یا گیلاس یا تکه هایی از میوه هایی مانند هلو را فریزری کرده و سپس به کودکان بدهید. ممکن است بچه ها این میوه های فریزری را دوست داشته باشند. می توانید کمی ژلاتین بدون رنگ به آب میوه ای طبیعی اضافه کنید و یا تکه هایی از میوه را درون محلول ژلاتین بریزید تا میوه ها ژلاتینی شوند. بدین ترتیب کودکان شما از طعم میوه های ژلاتینی لذت می برند بدون اینکه رنگ و شکر افزودنی در آن باشد.

8. دوناتها: خوردن انواع دونات علاوه بر بچه ها در نزد بزرگسالان نیز لذت بخش است در حالی که این مواد غذایی هیچ گونه ارزش غذایی ندارند. دونات ها حاوی چربی، شکر و مقادیر زیادی اسیدهای چرب ترانس هستند. برخی از بچه ها دونات ها را به جای صبحانه می خورند در حالی که دونات نوعی دسر می باشد و در وعده صبحانه خوردن دسر مناسب نمی باشد. بهتر است آنان را به خوردن نان تست سبوس دار ترغیب کنید تا در وعده صبحانه میل کنند.

مواد غذایی نامناسب برای کودکان

9. پـیــتــزا: مواد تشکیل دهنده اکثر پیتزاها، سوسیس و کالباس است که حاوی ماده سرطان زای نیتریت و نیترات هستند. استفاده از پنیر پیتزا به مقدار فراوان سبب می شود که پیتزا کالری زیادی داشته باشد. بهتر است پیتزا را در منزل تهیه کنید. از آرد سبوس دار برای تهیه خمیر استفاده کنید و به جای استفاده از سوسیس و کالباس از تکه های گوشت، مرغ، انواع سبزیجات و کمی پنیر پیتزا استفاده کنید و آن را در فر تهیه کنید.

مواد غذایی نامناسب برای کودکان

اگر می خواهید کودکانتان به خوردن مواد غذایی سالم تشویق و ترغیب شوند،در ابتدا خود شما به عنوان والدین باید الگوی خوبی برای آنها باشید ،زیرا بچه ها الگوی غذا خوردن رااز شما پدر و مادر ها یاد می گیرند، اگر والدین شیوه زندگی سالمی داشته باشند، کودکان نیز از آنها می آموزند.

اگر می خواهید غذای سالمی را در منزل آماده کنید از کودکان خود کمک بگیرید تا در این کارها با شما شریک شوند،زیرا دراین صورت احتمال نخوردن غذایی که با همکاری خود آنها تهیه شده کمتر می‌شود..

منبع:webmd

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :