مواد غذایی که سبب زیاد شدن شیر مادر می شوند

7 / 10
از 17 کاربر
مقالات >> تغذیه >> دانستنی های تغذیه >>

مادر شدن، یکی از عنوان هایی است که به محض مادر شدن به هر زنی داده می شود و این عنوان مادام العمر و همیشگی است یعنی تا آخر عمر وی ، مسولیت مادری و مقام مادری برای او محفوظ می باشد حتی اگر فرزندش به سن میانسالی برسد اما او هنوز یک مادر است؛ فرزند او در بزرگسالی و حتی زمانی که میانسال می شود در نزد دیگران یک فرد بزرگسال است اما در چشم مادر ، همیشه یک بچه است زیرا فرزند اوست.

مادر شدن سر آغاز یک مسئولیت خطیر و طولانی می باشد. تغذیه یکی از موضوعات بسیار مهمی است که یک مادر باید از آن آگاهی کامل داشته باشد زیرا تغذیه مادر، بر روی تغذیه فرزند او چه در دوران جنینی و چه زمانی که فرزند وی به دنیا آید تاثیر مهمی دارد. اغلب مادران از کم بودن شیر خود گله دارند و این امر یک مسئله جدی است زیرا نوزاد تازه به دنیا آمده در چند ماهه اول زندگی خود به جز شیر مادر، از چیز دیگری نمی تواند تغذیه شود. ترشح شیر مادر با آن چه که شما در طول روز می خورید و می نوشید ارتباط موثر دارد.

نوشیدن مقدار زیادی آب در طول روز و در دوران شیردهی لازم است، اما برخی از مواد غذایی از عوامل موثر در تولید و ازدیاد شیر مادر هستند. غذاهای لاکتوژن دار می توانند در زیاد شدن شیر مادر موثر باشند. رساندن کالری کافی به بدن و هم چنین تامین مواد مغذی و مورد نیاز بدن می تواند در شیرآوری موثر باشد اما مواد غذایی وجود دارند که حاوی ترکیباتی هستند که می توانند به فرایند ترشح شیر کمک کرده و سبب ازدیاد شیر مادر شوند، این ترکیبات شامل: فیتواستروژن، آرام بخش های طبیعی و گیاهی، استروئیدهای گیاهی، و تریپتوفان می باشند؛ از طرفی تامین مواد معدنی مورد نیاز بدن و داشتن رژیم غذایی متعادل که در برگیرندۀ تمامی مواد مغذی اعم از چربیها می باشد می تواند به عملکرد بهتر سلولهای عصبی و تولید و ترشح شیر کمک کند. در این جا بهترین مواد غذایی مناسب و مواد گیاهی که سبب تحریک و تولید شیر مادر می شوند را ذکر می کنیم:

مواد-غذایی-که-سبب-زیاد-شدن-شیر-مادر-می-شوند

• رازیانه-fennel
رازیانه یکی از شناخته شده ترین گیاهان در تولید و افزایش شیر مادران می باشد. رازیانه حاوی ترکیباتی می باشد که می تواند سبب تغییرات هورمونی شود بنابر این این ترکیبات دارویی می توانند با تحریک تولید استروژن و پرولاکتین که در تولید شیر موثر هستند، سبب افزایش ترشح شیر مادر شوند. رازیانه را می توان به صورت خام و یا پخته شده مصرف کرد می توان آنرا بخار پز کرده و یا در کره تفت داده و مصرف نمود. کارشناسان توصیه می کنند مصرف رازیانه به مدت دو هفته و یا یک هفته در میان انجام شود.

مواد-غذایی-که-سبب-زیاد-شدن-شیر-مادر-می-شوند-رازیانه

• زرد چوبه-turmeric
زردچوبه حاوی ترکیبات شیرآور و شیرافزا بوده و از طرفی می تواند در پیشگیری از التهابات موثر باشد.

• دانه های کنجد-sesame seeds
دانه های کنجد سیاه و درشت در افزایش تولید شیر موثر می باشند و دانه های ریز و کم رنگ کنجد نیز علاوه بر شیرافزا بودن، هضم راحت تری در دستگاه گوارش دارند.

• زرد آلو- Apricots
کارشناسان توصیه می کنند مادران شیرده برای افزایش شیر خود، زردآلو را در رژیم غذایی روزانۀ خود وارد کنند؛ زردآلو حاوی ویتامینC و سایر ویتامینها به مقدار زیاد می باشد و از طرفی برای نوزاد نیز مفید است.

مواد-غذایی-که-سبب-زیاد-شدن-شیر-مادر-می-شوند-زردآلو

• هویج، چغندر- carrot and beet
این سبزیجات سرشار از بتاکاروتن می باشند و از طرفی در تولید شیر، این ماده به مقدار فراوان مورد نیاز می باشد. این سبزیجات هم چنین حاوی روغن های فراّر و فیتواستروژن بوده که در تولید شیر موثرند.

مواد-غذایی-که-سبب-زیاد-شدن-شیر-مادر-می-شوند-هویج-چغندر

• سبزیجات برگ پهن و سبز
سبزیجات برگ پهن مانند اسفناج،کلم،کاهو و... از جمله مواد غذایی هستند که کارشناسان توصیه می کنند آنها را استفاده کنید زیرا مصرف آنها سبب ازدیاد شیر مادر می شود و منبع خوبی از انواع مواد معدنی، ویتامین ها، آنزیم ها و فیتواستروژنها می باشند که عمل شیرآوری را تقویت می کنند.

• جعفری – parsley
جعفری یکی از مواد گیاهی است که سبب تقویت تولید شیر مادر و افزایش شیر می شود.

• جوانه ها-green foods
انواع جوانه ها بویژه جوانه جو در ازدیاد شیر مادر موثر بوده و علاوه بر این، سبب افزایش میزان چربی شیر مادر شده و در نتیجه شیر مادر چرب تر و مغذی تر بوده و نوزاد احساس سیری بیشتری می کند.

• ماء الشعیر
ماء الشعیر در تولید و افزایش شیر مادر موثر است.

• سیر- garlic
سیر نیز از جمله موادی است که حاوی ترکیباتی است که شیرآور و شیرافزا می باشند.

• زنجفیل-ginger
زنجفیل برای راحت سرازیر شدن شیر مادر و روان شدن آن موثر است.

• خربزه-papaya
خربزه حاوی ترکیبات شیرآور و شیرافزا می باشد و از طرفی حاوی آنزیم ها، ویتامین ها، و مواد معدنی و ویتامینهایی مانندA، B، C، E می باشد.

مواد-غذایی-که-سبب-زیاد-شدن-شیر-مادر-می-شوند-حبوبات

• غلات و حبوبات
غلات و حبوبات نیز حاوی مواد شیرافزا می باشند از معروف ترین آنها که پرمصرف نیز می باشند می توان برنج، جو، واَرزن را نام برد. از حبوبات نیز می توان عدس، و نخود را نام برد.

• انواع مغزها- nuts
از جمله مغزهایی که به تولید شیر مادر کمک می کنند، مغز بادام می باشد البته مصرف انواع مغزها به صورت خام بهتر است و از تفت دادن و مغزهای شور بهتر است اجتناب شود.

• چربیها و روغن ها
چربیهای سالم، نقش مهمی در سوخت و ساز سلولهای بدن و سلولهای عصبی دارند. نوع چربی که مادر مصرف می کند در ترکیبات چربی شیر او تاثیر می گذارد، از این رو مادران شیرده سعی کنند از چربیهای سالم مانند چربیهای غیر اشباع و اسید های چرب امگا3- استفاده کنند و مصرف چربیهای ناسالم مانند چربیهای اشباع و اسیدهای چرب ترانس و روغن های جامد خودداری کنند.

• جو دو سر-oat
جو دو سر یکی از مغذی ترین مواد غذایی می باشد که حاوی پروتئین، ویتامین ها، مواد معدنی و سایر ترکیباتی است که سبب تغذیه سلولهای عصبی، و هم چنین کمک به سوخت و ساز چربی ها در بدن شده و روحیه افراد را نیز بالا می برد. بنابر این مصرف جو یکی از راههای افزایش شیر مادر می باشد. کارشناسان معتقدند جو به سبب داشتن آهن به تولید شیر مادر کمک می کند و هم چنین حاوی ترکیبات گالاکتوژن (شیر آور) می باشد و مانند سایر موادی که حاوی این ماده هستند در رفع افسردگی موثر است و از طرفی تعریق بدن را افزایش می دهد و ضد اسپاسم نیز می باشد.

• نوشیدنیها
برخی از نوشیدنیها به تولید شیر مادر کمک می کنند مانند:آب، برخی از دم کرده ها و چای ها که حاوی لاکتوژن می باشند، آب جو غیر الکلی،

• مخمر آبجو
این ماده علاوه بر کمک در تولید و افزایش و شیر مادر، حاوی ترکیبات با ارزشی مانند ویتامینهایB،B12 و پروتئین بوده که این ترکیبات وارد شیر مادر شده و آنرا مغذی می کنند. مخمر آبجو هم چنین حاوی پروتئین بوده و از میزان بالایی فیتواستروژن برخوردار می باشد.

منبع سایت:web MD
مترجم: نوری فرد

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :