میوه ها و سبزیجات زمستانی

5 / 10
از 11 کاربر
مقالات >> تغذیه >> میوه ها و سبزیجات >>

اکنون که فصل پاییز از راه رسیده ، سبزیجات و میوه های تابستانی کمتر به چشم می خورند ، اگر چه فصل تابستان از نظر فراوانی و تنوع میوه ها بهترین فصل سال می باشد اما میوه ها و سبزیجاتی که در فصول سرد سال (پاییز و زمستان ) وجود دارند نیز کم نمی باشند و نباید از آنها صرف نظر کرد .

فصل زمستان ، بهترین فصل برای انواع مرکبات مانند : پرتقال ، نارنگی ، ، لیمو شیرین و ... می باشد . سایر میوه ها و سبزیجاتی که در فصل پاییز و زمستان وجود دارند بسیار مطبوع بوده و دارای ترکیبات مغذی فراوانی می باشند که علاوه بر تأمین ذائقه شما ، مواد مغذی مورد نیاز بدن را نیز بر طرف می سازند . در اینجا مواردی را ذکر می کنیم :

میوه-ها-و-سبزیجات-زمستانی

گل کلم : گل کلم از سبزیجاتی است که منبع غنی از فولیت ، فیبر و فیتوکمیکال ها می باشد . اگرچه گل کلم در سایر فصول سال نیز یافت می شود اما از جمله سبزیجاتی است که در شرایط آب و هوایی سرد رشد بهتری دارد . گل کلم هایی را خریداری کنید که به رنگ سفید یا کرم باشند و با توجه به اندازه گل کلم ، از سنگینی و حجم لازم برخوردار باشد ، گل کلم هایی که زرد رنگ شده اند و سبک نیز به نظر می رسند کیفیت غذایی خود را از دست داده اند . گل کلم را می توان به مدت 2 هفته در یخچال نگهداری کرد .

میوه-ها-و-سبزیجات-زمستانی-کلم

کلم : کلم نیز مانند گل کلم اگرچه در تمام فصول سال وجود دارد ، اما در فصل زمستان طعم و مزه بهتری دارد . کلم سرشار از ویتامین A و C می باشد ، کلم را می توان به روش های مختلف مصرف کرد مثلاً می توان آنرا خام خورد و یا بخارپز کرده و یا اینکه آنرا تفت داده و مصرف نمود . زمانی که قصد خرید کلم را دارید دقت کنید که برگهای آن شفاف و درخشان باشند و انتهای برگها طراوت و تازگی خود را از دست نداده باشند و رطوبت لازم را داشته باشند .

میوه-ها-و-سبزیجات-زمستانی-کلم-بروکلی

کلم بروکلی : کلم بروکلی از جمله سبزیجاتی است که سرشار از ویتامین های A,C,Kو فولیت ، فیبر ، منیزیم ، پتاسیم و لوتئین می باشد . کلم بروکلی را انتخاب کنید که دارای ساقه های سفت و محکم و سبزرنگ باشد . کلم بروکلی تازه باید به نسبت اندازه ای که دارد از سنگینی لازمه برخوردار باشد از خریدن کلم بروکلی که تازگی خود را از دست داده و پلاسیده و به رنگ زرد متمایل شده خودداری نمایید..

میوه-ها-و-سبزیجات-زمستانی-قارچ

قارچ : قارچ های خوراکی دارای انواع مختلف می باشند ، اگرچه برخی از آنها سمی بوده و از خوردن آنها باید اجتناب نمود ، قارچ ها منبع غنی از ریبوفلاوین ، نیاسین، و سلنیوم می باشند . هنگام خرید قارچ دقت کنید که سفت بوده و کلاهک آن گوشتی بوده و حالت اسفنجی و خشک داشته باشد . از خرید قارچ هایی که دارای لکه های سیاه و یا رطوبت بوده و چروکیده شده اند خوددداری کنید .

میوه-ها-و-سبزیجات-زمستانی-سیب-زمینی

سیب زمینی شیرین (استامبولی) : این نوع سیب زمینی حاوی ویتامین های A,C,B4 بوده و دارای فیبر ، مس و پتاسیم می باشد و مهم تر از همه دارای شاخص گلیسمیک (GI) پایین می باشد ، از خرید سیب زمینی هایی که جوانه زده اند و یا پوست چروکیده دارند و یا دچار ترک خوردگی می باشند جلوگیری کنید .

میوه-ها-و-سبزیجات-زمستانی-ترب

انواع ترب : ترب نیز دارای انواع مختلفی بوده که از نظر رنگ و اندازه با یکدیگر متفاوتند . نوعی از ترب که در آسیا موجود می باشد در سرتاسر سال دیده می شود اما در فصل زمستان ، طعم و مزه مطبوع تری دارد . این ترب ها تقریباً بزرگ و به شکل هویج می باشند . زمانی که می خواهید ترب خریداری کنید دقت نمایید که نوع بدون لکه و سفت انرا خریداری کنید ، از خریدن ترب هایی که نرم شده اند و یا بافت اسفنجی دارند خودداری کنید . ترب ها نیز دارای کالری کمی بوده اما ویتامین C ، فولیت و پتاسیم بالایی دارند ، ترب به رفع سوء هاضمه و نفخ معده کمک می کند ، از طرفی به عنوان اکسپکتورانت از آن استفاده می شود .

میوه-ها-و-سبزیجات-زمستانی-رازیانه

رازیانه : رازیانه از محصولاتی است که در اب و هوای سرد رشد می کند و از پاییز تا بهار وجود دارد . رازیانه دارای عطر و طعم بسیار مطبوعی می باشد و مناسب غذاهایی می باشد که در فصل زمستان و پاییز طبخ می شوند . می توان از دانه های رازیانه در انواع سالاد نیز استفاده کرد .

میوه-ها-و-سبزیجات-زمستانی-گلابی-1

گلابی : گلابی دارای فیبر فراوانی بوده و منبع خوبی از ویتامین C می باشد . بیشترین ویتامین C موجود در گلابی و همچنین فیبر آن در پوست گلابی وجود دارند . بنابراین سعی کنید گلابی را با پوست بخورید تا از ترکیبات مغذی موجود در پوست آن بهره مند شوید . گلابی حاوی مقادیر فراوانی ویتامین فولیت می باشد که این ویتامین می تواند از بروز برخی ناهنجاری های عصبی در دوران جنینی پیشگیری نماید بنابراین توصیه می شود زنان باردار گلابی زیاد بخورند . از طرفی گلابی دارای شاخص گلیسمیک پایین (GI) می باشد و بدین معنا است که قند طبیعی موجود در گلابی بتدریج جذب بدن می شود و از نوسانات شدید قند خون (افت ناگهانی و یا بالا رفتن سریع قند خون) جلوگیری می کند . نگهداری گلابی در درجه حرارت اتاق سبب فساد آن می شود بنابراین سعی شود که آنرا در یخچال نگهداری نمایید . از آنجایی که گلابی از درون خراب می شود بهترین راه برای تشخیص سالم یا خراب بودن آن این است که انگشت شست خود را به ارامی در قسمت گردن و بالای گلابی فشار دهید اگر کاملاً سفت بود و جای انگشت بر روی آن نماند نشان از سالم بودن آن می باشد .

میوه-ها-و-سبزیجات-زمستانی-پرتقال

پرتقال : پرتقال منبع غنی از ویتامین C ، فولیت و فیبر می باشد . هنگام خرید پرتقال دقت کنید که پوست آن نرم و لطیف بوده و به نسبت اندازه خود ، سنگین و از رنگ شفافی برخوردار باشد .

میوه-ها-و-سبزیجات-زمستانی-انگور

انگور : اگرچه انگور در اواخر زمستان در دسترس می باشد اما می توان آنرا از میوه های زمستانی به حساب آورد . انگور حاوی ویتامین C و فیبر می باشد .

میوه-ها-و-سبزیجات-زمستانی-آناناس

آناناس : آناناس نیز حاوی ویتامین C و فیبر می باشد . هنگام خرید آناناس دقت کنید که دارای برگهای کاملاً سبز باشد و سنگین وزن باشد . آناناس سالم دارای عطر مطبوعی می باشد .

میوه-ها-و-سبزیجات-زمستانی-انار

انار : انار سرشار از ویتامین C و A می باشد ؛ انارهایی را خریداری کنید که سنگین و آبدار باشند و پوستی درخشان داشته باشند از دانه های انار می توانید در سالادها استفاده کنید و از آب انار نیز می توانید در تهیه دسر ها و یا به عنوان یک نوشیدنی استفاده نمایید .

منبع:www.fruitpages.com

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :