گیاهان ادویه ای را بهتر بشناسیم

8 / 10
از 9 کاربر
مقالات >> تغذیه >> گیاهان ادویه ای >>

گیاهان-ادویه-ای-را-بهتر-بشناسیم

برگ‌بو - Bayleaf

برگ بو - كه همان برگ‌های درخت برگ‌بو می باشد - يكی از گياهان ادويه‌ای پرمصرف در فرانسه، مديترانه و هند است. برگ‌های اين گياه، معمولاً به صورت خشک شده به فروش می رسد. از برگ بو، معمولاً در تهيه‌ی انواع آبگوشت، سوپ‌ و سس‌ استفاده می شود. البته قبل از ميل كردن غذا، حتماً اين برگ‌ها را از داخل آن خارج كنید.

گیاهان-ادویه-ای-را-بهتر-بشناسیم-1

برگ كاری Curry leaf

يكی از پرمصرف‌ترين ادويه‌های معطر در جنوب هند، برگ‌های كاری می باشد كه به صورت تازه و خشک شده، به فروش می رسد. برگ های کاری در فروشگاه های هند و سایر کشورهای آسیای به فروش می رسند. ادويه‌هائی كه با نام تجاری «پودر كاری» در بازار فروخته می شوند علیرغم اسم آن‌ها، فاقد برگ‌های درخت كاری می باشند!

گیاهان-ادویه-ای-را-بهتر-بشناسیم-2

مَرزنگوش Marjoram

اين گياه كه از خانواده‌ی نعنا می باشد دارای طعم و عطر شيرين و ملايم‌تر از گياه «اورگانو» می باشد. قبل از استفاده از اين گياه، آن را در دست خود له يا خرد كنيد تا عطر آن آزاد شود. گياه مرزنگوش را در اواخر پخت، به ماهی، مرغ، تخم‌مرغ، غذاهايی که با گوجه فرنگی طبخ شده اند اضافه کنید. می توان به انواع سسها، آبگوشتها‌، پاستاها و سبزيجات نیز این گیاه ادویه ای را افزود. این گیاه طعم و عطر غذاهای گوشتی را دوچندان می كند بويژه غذاهای که با گوشت بره طبخ می شوند.

گیاهان-ادویه-ای-را-بهتر-بشناسیم-3

اورگانو oregano

يكی ديگر از اعضای خانواده‌ی نعنا، گياه آويشن می باشد كه بسيار معطر است و طعم تندی دارد. از اين گياه ادويه‌ای، مي‌توان در انواع غذاهائی كه با گوجه‌فرنگی طبخ می شود مانند سس پاستاها استفاده كرد. همچنين، می توان از آن به عنوان چاشنی در غذاهای دريائی ، مرغ، گوشت بره و غذاهای گريل شده، استفاده کرد.

گیاهان-ادویه-ای-را-بهتر-بشناسیم-4

رُزماری Rosemary

اين گياه سوزنی شكل، دارای طعم و عطری نزديک به كافور می باشد. اگر با سس استفاده شود طعم عطر فوق العاده ای پیدا می کند.

گیاهان-ادویه-ای-را-بهتر-بشناسیم-5

موسیر – shallots

این گیاه دارای پوستی بنفش رنگ بوده اما خود گیاه به رنگ سفید می باشد. فرانسویها از موسیر در غذاهای خود استفاده می کنند. موسیر دارای طعم و عطر ملایمتری نسبت به پیاز میباشد و می توان ا ز ان بعنوان جایگزین پیاز نیز در انواع غذاها استفاده کرد.

گیاهان-ادویه-ای-را-بهتر-بشناسیم-6

تره‌فرنگی leek

از تره‌فرنگی به عنوان جايگزين پياز در بسياری از خورش‌‌ها، سوپ‌ها و ساير غذاها می توان استفاده كرد تا طعم و عطر ملايم‌تر و مطبوع‌تری به غذا بدهد. تره فرنگی را می توان به تنهائی نيز به صورت آب‌پز، بخارپز، كبابی و یا تفت داده شده استفاده کرد.

گیاهان-ادویه-ای-را-بهتر-بشناسیم-7

پيازچه (Scallion)

پيازچه كه به آن پياز سبز نيز می گويند، دارای طعم نسبتاً شيرين و ملايمی می باشد. این نوع پیازدر سرتاسر سال يافت می شود اما در فصل تابستان و بهار بيشتر ديده می شود. هرچقدر پيازچه‌ها باريک تر باشند، شيرين‌تر هستند. پيازچه‌ها معمولاً در تهيه انواع غذاهای آسيائی و چينی استفاده می شوند.

گیاهان-ادویه-ای-را-بهتر-بشناسیم-8

پياز کوهی chives

از پیاز کوهی میتوان در تهیه انواع سوپها، سیب زمینی تنوری، غذاهایی که با تخم مرغ تهیه میشوند استفاده کرد.

گیاهان-ادویه-ای-را-بهتر-بشناسیم-9

سير (Garlic)

از سير می توان در تهيه‌ انواع سالاد و سس به صورت خام استفاده کرد يا به صورت پخته در تهيه انواع آبگوشتها، سوپ ها و سسها استفاده کرد.
اگر سیر ر ا له کرده و سپس خرد کنیم طعم و عطربیشتری به غذا میدهد در حالیکه اگر سیر را به شکل کاملا درسته و یا برش زده استفاده کنیم طعم و عطر آن کمتر است.

منبع : eatingwell

عنوان نظر :
نام شما :
ایمیل :